in

Sirklerdeki Hayvan Zulmü Nasıl Önlenir

sirk-hayvanlari

İnsanoğlunun git gide kalabalıklaştığı dünyamızda hayvanlar ve insanların yaşam alanları da her geçen gün daha fazla çatışmaktadır. Doğal olarak hayvanlara yapılan zulüm de artmaktadır fakat bahsettiğimiz zulüm sadece hayvanların hor görülmesi, yaşam alanlarının talan edilmesi değildir.

Bulunduğumuz çağ aynı zamanda bir görsellik ve şov çağı olmasından ötürü insanlık hemen hemen her şeyi seyirlik hale getirmiştir. Hayvanlar da bu durumdan nasibini almış ve kimi evlerde evcil olarak kimi ise sirk ve panayırlarda şov amaçlı olarak insanoğlunun hizmetine sunulmuştur.

Hayvanların Köleleştirilmesi: Sirkler

On yıllardır doğal yaşam alanlarından koparılan hayvanlar sirk alanlarında insanların seyir keyifleri uğruna ne yazık ki modern bir zulme uğramaktadır. Tamamen ticari amaçlarla birçok hayvan özellikle sahne öncesi hazırlıkta acı veren eğitimlerden geçirilerek insanların beğenisine sunulmaktadır. Sirklerin yarattığı bu hayvan zulmünün tek sonucu hızla yayılan bir istismar değil aynı zamanda insanların hayvanlara karşı saygısının da sosyolojik olarak kademe kademe bitmesidir.

sirklere hayır

Günümüzde sirklerde hayvanlar ile yapılan gösterileri izleyen çocuklar, en basitinden kendi evlerinde de gücünün yettiği hayvanlarla aynı denemeleri yapmakta ve aslında bu çocuklar bile içten içe geleceğin hayvanlara kötü davranan bireyler topluluğu olarak yetişmektedir. Hâlbuki yeryüzünde insanlar kadar özgür yaşamaya hakkı olan hayvanlar bir ticaret objesi veya gösteri ikonu değil insanoğlu kadar değerli canlılardır.

Sirklerdeki Zulüm Nasıl Önlenir?

Parasal çıkarlar uğruna hayvanların şov malzemesi yapıldığı, hayvanlara karşı toplumsal bir çürümenin zeminini oluşturan sirklere karşı alınacak ilk önlem bu durumdan keyif alan zümrenin oluşmasını engellemektir. Sirk gibi hayvanların kullanıldığı organizasyonları, özendirici reklam ve benzeri araçlar sonlandırılmalıdır. Tamamen insanların kendi şahsi gösterilerinin ön plana çıktığı, sahnede hayvanların kullanılmadığı sirkler yaygınlaştırılmalı ve insanların eğlence gereksinimler bu şekilde giderilmelidir.

Hayvanlara karşı toplumda oluşmuş ön yargıların bertaraf edilemesi için hayvanlar ve insanları ortak paydada buluşturan sosyal sorumluluk projeleri oluşturulmalı ve insanlara, hayvan sevgisi aşılanmalıdır. Bu projelerde özellikle çocuklar hedef kitle olmalıdır çünkü sirkler başta olmak üzere hayvanlara yapılan zulüm ancak toplumsal bir zihniyet değişimi ile yok edilebilir. Bu değişim için toplumsal eğitimler çocuklardan başlayarak verilmelidir.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Kalista

Kalista, Pet Günlüğü için makaleler paylaşan 3 aylık bir Cane Corso yavrusu. Kalista'yı Facebook'ta ve Twitter'da takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Türkiye'de Vahşi Yaşam

Türkiye’de Vahşi Yaşam ve Vahşi Hayvan Sayısı

Dünyanın En Yaşlı Hayvanları