in

Sokak Hayvanlarının Sorunu

Sokak Köpekleri

SOKAK HAYVANLARI SORUNSA; BU SORUNUNUN SEBEBİ BELEDİYELERDİR

sokak hayvanları

Sokaklarında hayvan görmeye tahammülü olmayan, sayıları üçü beşi geçtiği an yaygara koparan, hemen telefonlara sarılan insanların insan sıfatıyla yaşadığı ülkemizde belediyeciliğin hayvana bakışı bir türlü değişmiyor. Sokak Hayvanlarının Sorunu çözülmesi için oluşmuş 2004 senesinden beri bir yasa var ve bu yasa her belediye bir bakımevi oluşturacak, sokak hayvanlarını kısırlaştıracak, aşılarını yapıp alındığı yere bırakacak diyor da bunu belediye başkanları bir türlü anlamıyor, anlamak işlerine gelmiyor!

belediye sokak kedileri

Yasaların Gereği Yerine Getirilmiyor

Hesap sorduğunuz zaman da ‘‘Paramız yok’’ , ‘‘filanca belediye buraya köpek atıyor’’ gibi bahanelerle ya da hayvanları ne kadar çok sevdikleri ile ilgili türlü örneklerle sorunu geçiştirmeyi seçiyorlar. Ve hakikaten komik oluyorlar! Ama biz asla gülmüyoruz! 2004’ten beri bu yasa varsa neden bu yasanın gereği yerine getirilmiyor? Neden sokak hayvanlarının sorumluluğu sadece hayvanseverlere yükleniyor? Neden bu yükün altında hayvanseverler eziliyor? Ve neden hayvan kaynaklı bir sorunda suçlanan hayvanseverler oluyor?

belediye hayvan hakları

Belediyelerin Görevi Kanunda Açıkça Belirtilmiş

Soruyoruz! 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanunu’nun ne söylediği ortada. Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliğinin 7 maddesinde Belediyelerin alacağı tedbirler başlıklı bölümde a,b,c,d bendlerinde belediyelerin bakımevi oluşturması, sahipsiz hayvanları kısırlaştırması, aşılaması, sahiplendirme yapması, hasta, yaralı ve bakıma muhtaç hayvanların bakımını yapması, kısırlaştırılan hayvanların alındıkları yere bırakılması hükümleri çok net bir şekilde ifade edilmekte.

sokak köpekleri

Kanun Maddeleri Görmezden mi Geliniyor?

Sokak Hayvanlarının Sorunu çözümü için bir bakımevinin nasıl olması gerektiği 8. maddede, sorumlu veteriner hekimin görev ve sorumlulukları 9. maddede bariz bir şekilde anlatılmakta. Buna rağmen okuma yazma bilen herkesin okuyup anlayabileceği bir dille yazılan bu kanun maddelerini her nedense belediyeler anlamamakta ya da anlamak istememekte! 2004’te çıkan bir yasa var ortada ve üzerinden koskoca 12 sene geçmişken hala bakımevi olmayan belediyeler varken ne paranızın olmaması ne başka belediyeler buraya hayvan atıyor ifadeniz ne de lafta hayvan sevginiz beceriksizliğinizin üstünü örtmez, örtemez!

Ahmet Ufuk IŞIK

sokak hayvanları besleme

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Ahmet Ufuk IŞIK

23 Mart 1989 Zonguldak doğumlu, Sakarya Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Ufuk; bu güne kadar doğa ve hayvan hakları konusunda çeşitli STK'larla iş birliği içerisinde çalışmıştır. Sokak hayvanlarının yanı sıra, yaban hayvanları ile de ilgilenmekte; hasta, yaralı ya da yavru yaban hayvanlarının bakımını yapmakta ve sonrasında da doğaya dönmelerini sağlamaktadır.
Çeşitli dergilerde, bloglarda ve internet sitelerinde hayvan hakları üzerine yazdığı köşe yazıları bulunmaktadır.
Hayvanlara olan ilgisi nedeniyle ikinci üniversite olarak Laborant Veteriner Sağlık Bölümünü okumaya başlamıştır.

2 Toplam Yorum

Leave a Reply

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  kedi fiv virusu

  Kedi Aids’i (FIV) Feline immunodeficiency Virus

  Erlişhia Köpek Burun Kanaması

  Köpeklerde Ehrlichiosis (Erlişya)