in

Hayvanların Neden Soyu Tükenmektedir

soyu-tukenen-hayvanlar

Canlıların var oluşlarından itibaren dünyadaki en büyük sorunlardan biri de soyu tükenen hayvanlar olmuştur. Hayvanların soylarının tükenmeye başlaması insanlık henüz var olmadan önce ortaya çıkmıştır. Milyonlarca yıl önce başlayan ve günümüzde halen devam eden bu sorunun gittikçe artması bekleniyor. Bu ekolojik dengeye büyük zarar veren birçok neden vardır.

Doğa olayları

İlk insanlığın yaratılışı henüz gerçekleşmemişken, hayvanların soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bunun sebeplerinden bir tanesi de çeşitli doğa olaylarıdır. Örnek olarak dinozorlar en eski zamanlarda, henüz insanlar yok iken yaşamış, fakat soyu tükenen hayvanlardandır. Bu devasa hayvanların soylarının tükenmesine sebep olan, dünyaya çarpmış olan büyük bir gök taşıdır.

Bunun gibi bir örnek de Buzul çağında meydana gelmiştir. Buzul çağında yaşamış Mamut denilen hayvan, sıcak ortamlara uyum sağlayamadığı için soyu tükenen hayvanlar arasına girmiştir. Bu ve bunun gibi birçok doğa olayı hayvanların soy olarak tükenmesine sebeptir.

İlken insanlar

İnsanlığın ilk ortaya çıktığı çağlar, insanlar çok güçsüzdü ve tabiata hayvanlar hakimdi. İnsanlar kendilerini korumak amacıyla, yaptıkları çeşitli savaş aletleriyle hayvanlara adeta savaş açmış, onları öldürmeye çalışmıştır. Zamanla hayvanların besin kaynağı haline gelmesi bu durumu daha da ilerleterek, insanların artık kendilerine zarar vermeyen hayvanları da öldürmesine sebep olmuştur. Yeme ihtiyacının yanında, giyinme ihtiyacını da hayvanların postlarından sağlayan insan, hayvanların soylarının tükenmesini arttırmıştır. Bu olaylar avcılığın ilerlemesine neden olarak, hayvanlar için büyük bir tehlike yaratmıştır.

Ve Tüm İnsanlar

İnsanlar, hayvanların soylarının tükenmesine neden olan en büyük canlı grubudur. İlk çağlardan başlayarak, günümüze kadar devam eden bu yok oluşun en büyük nedenidir. Doğaya hakim olmasıyla birlikte insan, yaptığı savaşlar sonucunda doğaya yaydığı kimyasal silahlar, fabrika, araba, makine gibi zararlı maddeleri kullanarak hayvanlara kalıcı büyük zararlar vermiştir.

Para kazanma amacı ile de hayvanlar yok ediliyor. Örneğin; günümüzde tekstil sektörünün en büyük sermayesi olan hayvan grubu, ayakkabı, çanta, kürk ve buna benzer ürünler için derileri alınmak suretiyle öldürülmektedir. Ayrıca, artan nüfusla kendine yeni yerler açmak isteyen insan, ormanları tahrip ederek hayvanların yaşam alanlarını elinden alıyor ve onların soylarının tükenmesine sebep oluyor.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Kalista

Kalista, Pet Günlüğü için makaleler paylaşan 3 aylık bir Cane Corso yavrusu. Kalista'yı Facebook'ta ve Twitter'da takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kutsal-hayvanlar

Hayvanlara Kutsallık Addeden Toplumlar

hayvanlara-eziyet

Hayvanlara Eziyet Edenlere Hukuki Yaptırımlar