in

BayıldımBayıldım

Dünyanın En Yaşlı Hayvanları

Dünyada binlerce çeşit hayvan yaşamaktadır. Bunların bazıları 1 günden daha az yaşarken bazılarının ömrü 500 yılı bile aşmaktadır. Şimdi dünyanın en uzun süre yaşayan hayvanları ise şunlardır;

Kaplumbağa

Jonathan-Helen-kaplumbaga

Kaplumbağalar dünyanın en uzun süreli yaşayan hayvanlarından birisidir. Jonathan. St Helena adını taşıyan kaplumbağa, bilinen geçmişteki en uzun yaşamış hatta yaşamaya da devam eden kaplumbağadır. Hükümetten alınan bilgilere göre doğumunun 1882 olduğu tahmin edilmektedir.

Midye

en-yasli-midye

Şu an da dünyanın ve bilinen geçmişin en yaşlı midyesi tam olarak 400 yaşındadır. Diğer midye türlerinin aksine onlardan 2 kat daha fazla hayatta kalmıştır ve hala da hayattadır. Midyenin yaşam alanı ise farklı ekosistemdeki canlılara yuva olan Atlantik Okyanusudur.

Tavşan

en-yasli-hayvan

Tavşanların yaşam süreleri yaklaşık 6 yıldır. ABD’nin Massachusetts eyaletinde yaşayan George isimli tavşan ise türlerinin yaşam sürelerinin 2 katından daha fazla yani 14 sene hayatta kalmış ve hala kalmaya da devam etmektedir.

Kedi

en-yasli-kedi

Dünya üzerindeki en uzun yaşayan kedi olan Spike, tam 31 yaşındayken 19 yaşındaki bir köpeğin saldırması sonucunda hayata gözlerini yummuştur. Sahibinin söylediklerine göre kedisinin mamasına kattığı aleo vera jeli bu kadar uzun yaşamasına olanak sağlamıştır.

Örümcek

Theraphosidae örümcek

Meksika’daki Theraphosidae örümcek familyasından gelen bu dişi hayvan 28 yaşındadır. Ayrıca öldürücü olan bir zehir de taşımaktadır.

Köpek

bella dog

Eylül 2017’de hayatını kaybeden labrador cinsli Bella isimli köpek, İngiliz bir aile tarafından 3 yaşındayken alınmış ve 26 yıl boyunca bakılmıştır.

Hint Domuzu

hint-domuzu

Ortalama olarak Hint domuzları 5 ila 8 yıl yaşamaktadır. Ortalamalara meydan okuyan bir Hint domuzu ise resmi kaynaklar göz önüne alındığında 14 yıl kadar yaşayabilmiştir.

Maymun

Bueno maymun

Bueno adında Japonya’nın Aichi şehrindeki merkezde yaşamış olan bu maymun, stresten tamamen uzak bir şekilde büyütülmüştür. Yaşıtlarından 20 yıl daha fazla yaşayıp 2005 senesinde yani 53 yaşında ölmüştür.

Japon Balığı

tish-japon-baligi

En uzun süre yaşayan Japon balığı olan Tish, tamı tamına 43 yaşındadır. Yaşlandıkça rengi turuncudan beyaza dönmekte olan Tish’in bakıcısı her gün güneş ışığı aldığı için bu kadar uzun süre yaşadığını düşünüyor.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Kalista

Kalista, Pet Günlüğü için makaleler paylaşan 3 aylık bir Cane Corso yavrusu. Kalista'yı Facebook'ta ve Twitter'da takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

sirk-hayvanlari

Sirklerdeki Hayvan Zulmü Nasıl Önlenir

odul-mamasi

Ödül Mamalarıyla Mutlu Olan Hayvanlar