in

BayıldımBayıldım EğlendimEğlendim ŞaşkınımŞaşkınım ÜzüldümÜzüldüm TepkisizimTepkisizim Kızdım!Kızdım!

Köpeklerde Tüy Kesimi ve Tüy Kesmenin Faydaları

Havalar ısınmaya başladığı gibi bazı ırkların sorunları geliyor aklımıza. Sibirya kurtlarının durumu ne olacak? Ya kangalların? Yada dağ köpeklerinin? Ya onlar dağa geri dönecek, serin yerlere gidecekler yada biz onlara seriniği getireceğiz. Özellikle soğuk iklim kedileri yada köpekleri yaz aylarında çok sıkıntı yaşıyorlar. Bu nedenle çözüm olarak köpek kuaförü hizmetinden yararlanılıyor. Tüylerimiz kısaltılıyor. Serin yerlerde bakılmaya çalışılıyor, daha sık yıkanıyorlar, suyun altına giriyorlar. Ayrıca mevsimsel olarak değiştirmesi gereken tüyler traş edilince tüy dökülme sorunu da kısa zamanda çözülmüş oluyor. Aşağıda sizler için köpeklerde tüy kesimi nasıl yapılır, köpeklerde tüy kesmenin faydaları ve zararları nelerdir detaylı bir şekilde inceledik.

Ne kadar zamanda bir traş yapılmalı? Ne kadar ücret öderim?

Yılda 2 sefer özellikle bahar aylarında köpek kuaförü’ne gidilip tüylerin kesilmesi yada kısaltılması işlemi yapılabilir. Tüyler kesildikten sora birden soğuk hava ile karşılaşan küçük dostumuz hastalanabilir dikkat edin. Havanın ısındığı dönemler yada havalar soğumadan önce yapmakta fayda var.

Tüylerin kısaltılma işlemi göründüğü gibi kolay değildir. Özellikle keçeleşmiş tüyleri temizlerken makas veya makine ile kedi ve köpeklerine zarar veren hayvan sahipleri acilen kliniklere koşmak zorunda kalabiliyor. Traş için kendini yetiştirmiş ve bu işi sahiplenmiş kedi köpek kuaförleri var. Bir çok veteriner kliniklerine bağlı çalışan kuaförler bulunmakta bu hizmeti vermektedir. Bir kedi veya köpek traşı 40 TL den başlayıp kedi ve köpeğin büyüklüğüne göre 150 TL ye kadar çıkmaktadır.

Acaba köpeğim traştan psikolojik etkilenir mi?

Traşın bazı yan etkileri var. Kuaföre giden kedinizin 3 gün boyunca koltuk altına saklanması sizinle konuşmaması ve iştahtan kesilmesi, utanıyor gibi yapması gayet normaldir. Tüyleri kesilen kedi veya köpekler gerçekten psikolojik olarak etkileniyorlar ve utangaç hareketler sergiliyorlar. Kendilerini güvende hissetmiyorlar. Bu dönemde mutlaka onlara ilgiyi biraz daha arttırın, ona çok güzel olduğunu söyleyin.

Hayvan bakımı kolay değil. Sibirya kurdu, kangal, kafkas çoban köpeği, saint bernard, pekinese, terrier gibi ırklar bakım isteyen ırklardır. Bu köpekleri alırken karşılaşacağınız bakım şartlarını gözünüzün önünde bulundurun. Ben uğraşamam derseniz durum kötü. Bu nedenle hayvan sahiplenmek isteyen kişilerin bir ehliyet alması gerektiğini düşünüyorum. Belirli eğitimlerden geçmiş hayvan severler hayvan refahını amaçlayan bir sözleşmeyi imzaladıktan sonra hayvan sahiplenmeliler. Konu canlı olunca kaşlar çatılıyor ve ciddileşiyoruz. Neye sahip olacağının farkında olmalıyız. Peki tıraş kedi ve köpeklerde zararlı mı değil mi? Öğrenmek istiyorsanız mutlaka bu linkteki yazımızı da okumanızda fayda var.

Bir önceki yazımızda Gençlik hastalığı ve Kanlı İshal arasındaki farkı anlatmıştık. Bir sonraki yazımız en kısa zamanda sizlerle olacak.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Vet.Hek.Ender ER

Pet Günlüğü yöneticisi, Tecrübesine güvenebileceğiniz kedi-köpek Klinisyeni, Sosyal, aktif, pozitif, çözüm üretici, girişimci, yenilikçi, teknolojik. Vet.Hek. Ender ER'i Facebook'ta takip etmeyi unutmayın - Facebook

57 Toplam Yorum

Leave a Reply

                             Bir cevap yazın

                             E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

                             This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

                             Köpeklerde Gençlik Hastalığı ve Kanlı İshal

                             Köpeklerde Tüy Kesimi

                             Köpeklerde Kulak ve Kuyruk Kesimi