in

ÜzüldümÜzüldüm

Kediyi Enseden Tutma lımı?

kedi ense tutuş

Geçtiğimiz yıl Norveç’te kabul edilen hayvan hakları genelgesine göre onların yaşam kalitesini arttıracak bir çok hak verildi. Bunlardan en ilginci kediler kesinlikle enseden tutulup kaldırılamayacak. Bunun dışında köpekler günde en az üç sefer gezdirilecek. Kediyi Enseden Tutma, Peki kedi nerden tutulur?

kedi hayvan hakları

Kedi Bakabilecekmisin?

Köpek veya kedi sahiplenmek isteyen kişiler ilk önce bir değerlendirmeden geçiyor. Hayvan bakabilecek özelliklere sahip mi değil mi inceleniyor. Onay belgesi alan kişiler sahiplendikleri hayvanları belli kurallar çerçevesinde bakıyor. Hayvan sağlığı koruma dairesi tarafından yapılan kötü bakım hem para cezası olarak hemde suç duruyurusu yapılırsa hapis cezası olarak cezalandırılıyor.

sokak kedisi yakalama

Kediyi Enseden Tutma ama Zor Durumda Nasıl Tutmalı?

Kedilerin enseden tutulması annelerinin onları yavru iken enseden tutup taşıması örnek gösterilerek en az zarar gördüğü yer burası, canı enseden tutunca acımıyor diye açıklanyor. Kediler gerçektende nereden tutarsanız tutun huysuzsa rahat durmayan hayvanlar. Fakat enseden tuttuğunuzda çoğu kedi kitlenip kalıyor. Bazı inatçı kediler çıksada enseden tutmak kediyi sabitlemek için en uygun yöntemlerden biri. Hasta, tedavi olması gereken kedi veya aşı için gelmiş bir kedi hoplayıp zıplarken uygulanan enjeksiyon ona ve yakınındaki insanlara zarar verebilir, kazalara neden olabilir. Norveçte kabul edilen genelgeyi detaylı incelemek gerek zor durumlarda nasıl tutmalı onun da belirtilmesi gerekir.

Kedi tutma

Kedi Kuralları

Genelgede yer alan diğer kurallardan bazıları şunlar. Kedilere vurulamaz, dövülemez, ensesinden, derisinden veya kuyruğundan tutulamaz, evde yanlız bırakılıp seyahate çıkılamaz. Köpekler küçük alanlarda bulundurulamaz. Köpeklerin barındıkları yer köpeğin dolaşma imkanına el verecek şekilde büyük olmalı. Sürekli önünde taze temiz su olacak ve günde en az 3 kez gezdirilecek.

kedi nasıl tutulur

Hayvan Gezdiricileri

Çıkan kanun ile birlikte hayvan gezdiricileri mesleği de yükselmeye başladı. Hem hayvan bakmak isteyen hemde iş yoğunluğundan vakit ayıramayan kimseler aynı çocuk bakıcısı gibi kedi ve köpekleri için bakıcı tutmak zorunda kalıyorlar. Hayvan sever bir çok işsiz için de bir iş imkanı oluşmuş oluyor. Genelde öğrenciler için de zevkli bir iş olarak da karşımıza çıkıyor.

kedi köpek tutuşu

Çocuğu Nerden Tutarsan Ordan Tut

İyi bir hayvansever kediyi nereden tutacağını bilir tabiki. Kediyi Enseden Tutma, Onlara çocuk gibi bakılıyorsa, çocuk gibi tutulmalılar. Malesef Türkiye’de kediyi nereden tutalım tartışmaları yerine hayvanlara uygulanan işgenceler konuşuluyor. Akıl almayacak işgenceler hayvanlara uygulanıyor. İnsanoğlu ve cahilliği, bozuk pisikolojisi var olduğu sürece hayvanları koruyucu bir çok önlem alınmalı ve cezalar arttırılmalı. Ülkeler hayvan haklarına en saygılı biz olmalıyız diye yarışıyor. Bu yarışta Türkiye’yi ön saflarda görmek isteriz. Adalet tüm canlılar için.

Kediniz ve tüm hayvanlar hakkında hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Blog sayfamızı sosyal medyadan da takip edin. Vet.Hek.Ender Er’in “Şişmese Bari” adlı yazısını ve Gönüllü Veteriner Hekimler adlı yazısını mutlaka okuyun.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Vet.Hek.Ender ER

Pet Günlüğü yöneticisi, Tecrübesine güvenebileceğiniz kedi-köpek Klinisyeni, Sosyal, aktif, pozitif, çözüm üretici, girişimci, yenilikçi, teknolojik. Vet.Hek. Ender ER'i Facebook'ta takip etmeyi unutmayın - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kedi burçları köpek burçları

2016 Ocak Ayı Kedi ve Köpek Burçları

Kedi ve Köpek Astroloji Şubat Ayı