in

BayıldımBayıldım

En Fazla Sokak Hayvanı Nerede Vardır

sokak-hayvanlari-en-cok-nerede

Sokak hayvanı! aslına bakarsanız sokak hayvanı diye bir tabir kullanmak oldukça anlamsız. Çünkü zaten sokaklar hayvanlarındır. Sokak hayvanı diye nitelendirdiğimiz kediler ve köpekler yıllar boyu insanlar ile uyum içerisinde yaşamaktadır.

Bizler her alanı kendi ihtiyaçlarımız için ele geçirmiş olmasaydık, onlarda sokak hayvanı olmayacaklardı. Allah onları yaratmış ve onlara yaşam hakkı vermiş. Sizde buna saygı duymak zorundasınız.

Bugün en fazla kedi ve köpek nerelerde var diye baktığımızda bizim yaşadığımız yerlerde olduklarını görürüz. Bunun en büyük sebeplerinden biri yaşam alanlarını işgal ediyor olmamızın yanı sıra sırf üzerinden para kazanmak için satılan, birine hediye olarak verilen hevesi geçince sokağa bırakılan hayvanlar olmaları. Yani şikayet ettiğiniz o hayvanlar sizin yüzünüzden sokakta. Açlar, karınlarını doyuramıyorlar, ihtiyaçları karşılanmıyor doğal olarak sizlerin yemeyip çöpe atmış olduğunuz artıklardan beslenmek için yaşadığınız alanlara geliyorlar.

Sokak Hayvanlarından Korkuyorum

Emin olun onlarda en az sizin kadar sizden korkuyor. Onlardan korkuyor olmanız size onları yok etme, yaşadığınız yerden uzaklaştırma hakkı vermez. Eğer fobiniz varsa özellikle köpeklerin yanından geçerken hızlı yürümemeye, onlarla göz göze gelmemeye, panik olmamaya özen göstermelisiniz. Zaten bir hayvan size saldırıyorsa bir sorun var demektir. Çünkü hayvanlar özellikle kediler ve köpekler insanlarla iç içe yaşadıkları için kolay kolay kimseye saldırmazlar. Saldırıyor ise ya size benzer biri ona zarar vermiştir ya siz ona bir zarar vermişsinizdir ya da açtır ve avlanma iç güdüleri harekete geçmiştir.

Fobilerinizin olması kapınızın önüne bir kap su bir kap yemek koymanıza mani olmaz. Hatta böylece onlar size alışır siz onlara alışırsınız ve fobilerinizden kurtulabilirsiniz. Kısaca onlarla beraber yaşamayı öğrenmelisiniz.

Çok Havlıyorlar Rahatsız Oluyorum

Tabi ki köpekler havlayacak, kuşlar ötecek, kediler miyavlayacak. Bunlar gayet doğal sesler. Neden? Neden rahatsız oluyorsunuz? Doğal olmayan insanlardan kaynaklanan sesleri bu denli sineye çekip doğal seslerden rahatsız olmanız da oldukça garip.

Sokak hayvanları da her gün sizin seslerinizden, bağrışmalarınızdan, arabalarınızın seslerinden, hatta sizden rahatsız oluyorlar. Siz bunları yaparken acaba köpekler, kediler rahatsız oluyor mudur diye düşünüyor musunuz? Gecenin bir yarısı ağlayarak uyanan ve sizi uyandıran bebeğiniz sizi rahatsız ediyor mu?

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Kalista

Kalista, Pet Günlüğü için makaleler paylaşan 3 aylık bir Cane Corso yavrusu. Kalista'yı Facebook'ta ve Twitter'da takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

hayvanlara-eziyet

Hayvanlara Eziyet Edenlere Hukuki Yaptırımlar

eski-misir-bastet-kedileri

Eski Mısırda En Sevilen Hayvanlar