in

Hayvanlara Eziyet Edenlere Hukuki Yaptırımlar

hayvanlara-eziyet

Önemli not: Yazımıza başlamadan önce, hayvanlara yapılan zülümler ile ilgili görsellere yazımızda yer vermiyoruz.!

Hayvanlara eziyet

Hayvanlar bizim hayatımızdaki en sadık dostlarımızdır. Kimimiz evimizde kedi, köpek, kuş beslemekte kimimiz ise evde besleme imkanımız yoksa sokaktaki hayvanlara yatacak yer ve yiyecek imkanı ile ihtiyaçlarını karşılamaktayız. Hayvanlara eziyet etmek büyük bir suçtur. Hem hukuk hem de vicdan açısından kabul edilemez. Dünyada ve ülkemizde hayvan haklarını korumak amacıyla çok sayıda yaptırım uygulanmaya başlanmıştır.

Hayvanlara Karşı Yapılan Suçların Yaptırımları Nelerdir?

Son zamanlarda artan, bu sadık dostlarımıza işkence edenlere, eziyet edenlere ve öldürenlere hukuki yaptırımlar uygulanma kararı alınmıştır. Hayvan hakları savunucularının sık sık şikayetleri ve hayvanlara karşı yönelik suçlarda artış olmasından kaynaklanan sebeplerle, ülkemizde yeni düzenlenen yasa ile sahipli ve sahipsiz hayvanı bulunduğu yerden alıp eziyet ve işkence eden ve öldürene hapis cezası verilmeye başlanmıştır.

Hayvanlara işkence yaparak öldürenlere 4,5 yıl, eğer bu hayvan nesli tükenmekte olan bir hayvan ise bu ceza 7 yıla kadar artmaktadır. Eğer bu suç birden fazla hayvana yapılıyor ise 4,5 yıldan 10,5 yıla kadar artışla hapis cezası verilecektir. Ayrıca horoz, köpek gibi hayvanları maddi çıkar amaçlı (bahis yöntemiyle ) dövüştürerek kazanç elde edip, hayvanların kendilerine zarar vermesi sağlanıyorsa 2 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecektir.

Hayvanlara Karşı Artan Suç Nedenleri ?

Günümüzde hayvanlara karşı işlenen suçlar gözle görülür bir biçimde artış göstermiştir. Küçük çocuklar, gençler ve büyükler de hayvanlara karşı eziyet ,işkence, öldürme ve cinsel taciz gibi insan vicdanına sığmayacak suçlar işlemektedir. Sosyal medyanın hayatımızda önemli bir yeri vardır ve oradan izlediğimiz işkence video ve paylaşımları korkunç derecede artmıştır.

Hayvanlara karşı işlenen suçlarda kişinin yaptığı suçun büyüklüğünün farkında olabilmesi için gerekli ıslah çalışmalarının yaptırılması ve aldığı hapis cezasının yanında psikolojik olarak da bu hatasının farkına varması için tedavi görmesi sağlanmalıdır. Çocuklukta hayvanlara işkence eden kişilerin ileride insanlara karşı suçlar işledikleri, hatta bu suçun öldürmeye kadar vardığı bilim tarafından kanıtlanmıştır.

Bu kişilerin sürekli olarak gözlem altında tutulması gerekir. Bir tedavi merkezinde tedavi edilmeleri ve iyileştiklerinde şartlı salıverilmeleri uygun görülmelidir.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Kalista

Kalista, Pet Günlüğü için makaleler paylaşan 3 aylık bir Cane Corso yavrusu. Kalista'yı Facebook'ta ve Twitter'da takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

soyu-tukenen-hayvanlar

Hayvanların Neden Soyu Tükenmektedir

sokak-hayvanlari-en-cok-nerede

En Fazla Sokak Hayvanı Nerede Vardır