in

BayıldımBayıldım EğlendimEğlendim ŞaşkınımŞaşkınım ÜzüldümÜzüldüm TepkisizimTepkisizim Kızdım!Kızdım!

WhatsApp Hekimi

sosyal medya hekimi

Teknoloji her yönü ile geliştiğini, zamanı hızlandırdığını yaşamımızın her alanında hissettiriyor. Bir hayal olan el bilgisayarları artık aklımıza gelmeyen özellikler taşımaya başladı. Bu bilgisayarlara da ulaşmak için ekonomik seviyenizin süper yüksek düzeylerde olmasına da gerek yok. Teknoloji doğru kullanıldığı zaman hayat kalitemiz artıyor, sorunlar çok kısa zamanda çözülüyor.

Vaka Paylaşımı

Telefon ve fotoğraf teknolojisinin gelişmesi ve internet hızının artışı ile birlikte hayvan sağlığı ile ilgili bilgi alışverişi çok hızlandı. Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna ortopedi, dermotoloji, göz hastalıkları, diş hastalıkları ve bir çok alanda uzman bir hekimlerimize, meslektaşlarımıza hocalarımıza vaka paylaşımı yapabiliyor ve bilgilerinden istifade edebiliyoruz.

veteriner hekime sor

WhatsApp Hekimi mi?

Bilinçli insanların elinde olan teknoloji bir çok hayatları kurtarıyor. Hayvan sahipleri de küçük dostlarının hekimlerine onlarla ilgili bir çok fotoğraf gönderiyor. Teknolojiye ilgisi ve vakti olan hekimler hayvan sahiplerinden telefonlarına gelen onlarca soruyu sabır ile cevaplıyorlar.
Hayvan sahiplerinin beklentileri bazen çok yüksek oluyor. Veteriner hekiminden gönderdiği fotoğraf ile hemen cevap vermesini ve hemen de teşhis etmesini bekliyor. Başımıza bir çok defa gelen mesaj attım ama hemen cevap vermediniz artık başka hekim ile çalışıyorum durumu bizi şaşkına çeviriyor. Hekiminiz sizi 24 saat telefonunun başında ve hemen cevap vermek üzere bekleyemez. Yoğun bir iş temposunda olan hekimler, vaka aralarında telefonları ile buluşabiliyorlar. Ayrıca gece nöbetleri dışında da uyumaya ihtiyaçları olduğunu düşünmeliyiz.

ACİL DURUMLARDA

Acil bir durum olduğunu düşünüyorsanız mutlaka arama yapmalısınız. Attığınız mesaj hekiminizin acil bir durum olduğunu düşünmesini ve uyanmasını sağlamayabilir.

Kedim Hasta
kedi hekimi

Nasıl Kullanmalı?

Bir hastalık durumunda hekiminiz ile irtibata geçiniz ve fotoğraf göndermeden önce onu bilgilendiriniz. Hekiminizin ihtiyacına göre fotoğraf gönderiniz. Hangi bölgeden, hangi uzaklıktan öğreniniz. Tabi ki hekiminize göndereceğiniz fotoğraf iyi bir ön bilgi olacaktır. Fakat bu şekilde teşhisin konulmasını istemeyiniz. Eğer ki hekiminiz bu şekilde bir teşhis koydu ve size de bir kaç ilaç ismi verdi ise sizi başından savmıştır.

Doğru teşhis için Laboratuvar

Doğru bir teşhis için, yara bölgesinin sıcaklığı, 3 boyutlu görseli, basınca tepkisi, yumuşaklığı, sertliğini ve bir çok bulguyu görmek gerekmektedir. Ayrıca deri kazıntısı örneği sıvı örneği gibi laboratuvar destekli bir teşhis en doğrusudur. Laboratuvar kullanmayan bir hekim sadece tahmin yapıyordur. Tabi ki tecrübesi yüksek bir hekim olabilir karşınızda ama hiç bir şey laboratuvar kadar gerçek değildir.

Yeteri Miktarda

Bir hayvan sahibinin bir meslektaşımıza fotoğraftan teşhis koyamıyorsan iyi bir hekim değilsin diye serzenişte bulunması, o hayvan sahibinin ne kadar baştan savma işlere ihtiyacını gösteriyor. Hizmet kalitesi, teşhis doğruluğu, kedi veya köpeğine saygı, hekime saygı gibi konulardan bir haber. Teknolojiyi doğru yerde, doğru zamanda ve yeteri miktarda kullanmalıyız.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Vet.Hek.Ender ER

Pet Günlüğü yöneticisi, Tecrübesine güvenebileceğiniz kedi-köpek Klinisyeni, Sosyal, aktif, pozitif, çözüm üretici, girişimci, yenilikçi, teknolojik. Vet.Hek. Ender ER'i Facebook'ta takip etmeyi unutmayın - Facebook

93 Toplam Yorum

Leave a Reply

                                      Bir cevap yazın

                                      E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

                                      This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

                                      Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

                                      Yavru Köpek Maması Nasıl Seçilir?