in

Kurban Olam Merhamet

hayvan hakları kurban

Kurban kelime anlamı olarak Allah’a yaklaşmak ve Allah’ın rızasını kazanmaya vesile olan şey anlamına gelmektedir. Sizce eziyet gören bir hayvan, sürüklenen, yediği sopanın sayısı belli olmayan Allah’ın rızasını kazanmaya sebep olur mu? Allah’a Yaklaşabilir miyiz?

Kurban bayramlarında yaşadığımız hayvanlara yönelik eziyet bizi sorgulamaya itiyor. Amacımızı unutmamalıyız. Amacından şaşmış bir ibadet şüphelidir.

Kurban Bayramı Hayvan Hakları

Kul Hakkı

Hayvan sevgisi ve merhamet bayramlara özel bir durum değildir. İnsan daima düşünmeli ve doğru olanı uygulamalıdır. Yaratılmış her varlık Allah’ın kulu ise har kulun bir hakkı olacaktır. Hayvanlarda haklarını dileyecektir hesap gününde.

Her bayram hayvan severlerin neden pasaportlarını yenileme isteklerini dürtüklüyoruz bilmiyorum? Herkesin sorduğu soru aynı, bu bir din olmaz, benim ülkem bu kadar cahil olmaz. Malesef her kurban bayramı aynı manzaralar yaşanmaya devem ediyor, hayvanalar eziyet görmeye devam ediyor.

Cahillik

Bir hayvanın eziyet görmesine sebep hiç bir din olmaz. Sebep insandır, cahilliktir, düşüncesiziliktir. Eğitim 2 temelde yapılmaktadır. Ya sevgi ile yada korku ile. Ülkemizin cahil bir ülke olduğunu düşünmüyorum ama cahil insanlar barındırdığını görüyorum. Cahil insanlar malesef korku ile eğitiliyor. Cezalar ağırlaştırılmalı, göz yumulmamalı.

Hayvan Hakları Kurban

Hayatında onlara da bir yer aç

Hayvanların gördüğü eziyet sadece kurban bayramlarında değil, her gün, her yerde, sokaklarda, barınaklarda, evlerde. Eğitimin yaşı yoktur tabiki, fakat gençlerin eğitimi çok daha kolay olmaktadır. Okullarda hayvan sevgisi aşılanmalı, çocuklara onlarla aynı dünyayı paylaştığımız anlatılmalı. Hayvan psikolojisi ve duyguları örneklerle anlatılmalıdır. Özellikler barınaklardan sahiplenilen kedi ve köpeklere bakan ailelere destekler verilmelidir. Bir çok proje çocuklar ile ilgili üretilebilir. Akademisyen bir hocamızın çocuklara hayvan sevgisini aşılamak için yeni bir oyun hazırladığını biliyoruz.

Birlikte yaşadığımız canlıların ve onların da haklarının farkına vardığımızda iş kendiliğinden çözülüyor. Doğru bir insan isek, onları görmezden gelemeyiz. Hayatımızda onlara bir yer açmak ve saygı duymak zorundayız.

kurban hayvan hakları

Nerde Kaldınız?

Unutmayın bu yazımızı hayvanlara ilgisi olanlar okuyor. Yani zaten olayın farkında olanlar. Hayvanlara ilgisi olmayan bu yazıyı yine okumayacak, resimler ise bakıp geçecek. Olayın farkında olanlar malesef bu mücadelenin oyuncuları sizlersiniz. Tek başına mücadeleyi değil, mecburen birlik olmayı seçmeliyiz. Birlik olmanın oluşturduğu gücü anlatmaya gerek yok. Sabırla derneklere destek verilmeli, olabildiğince hızlı yol alınmalı. Yetişemediğiniz hayvanlar bizlerden de hesap soracak. Nerde kaldınız?? Ben eziyet çekerken siz bir araya bile gelemediniz? Farkındamısınız? Kurban olam merhamet..

Çocuklar ve kurban bayramı

Hayvan hakları ile ilgli ilginizi çekecek bir çok yazı Pet Günlüğü’nde. Hayvanları koruma kanunu ile ilgili yazımızı mutlaka okuyun. Okumak için Buraya tıklayınız.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Vet.Hek.Ender ER

Pet Günlüğü yöneticisi, Tecrübesine güvenebileceğiniz kedi-köpek Klinisyeni, Sosyal, aktif, pozitif, çözüm üretici, girişimci, yenilikçi, teknolojik. Vet.Hek. Ender ER'i Facebook'ta takip etmeyi unutmayın - Facebook

2 Toplam Yorum

Leave a Reply

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  köpekte öksürük

  Köpeklerde Kennel Cough Kafes Hastalığı

  kedilerde prostat köpeklerde prostat

  Kedilerde ve Köpeklerde Prostat