in

Kedilerde ve Köpeklerde Prostat

kedilerde prostat köpeklerde prostat

Kedi veya köpeğimiz idrar ile ilgili bir problem mi yaşıyor? Sık sık ıkındığını ve idrarını uygunsuz yerlere bıraktığını mı görüyorsunuz? Ikınma problemleri yaşayıp kabız mı oluyor? Sık sık cinsel bölgesini mi yalıyor? Peniste iltahaplı bir akıntı mı var? Küçük dostunuz yaşlandı mı? Küçük dostlarımız Kedilerde ve Köpeklerde Prostat ile ilgili bir problem yaşıyor olabilir.

köpek prostat

Prostat Nedir?

Erkek Kedilerde ve Köpeklerde Prostat, Spermin içinde hareket ettiği sıvıyı sağlayan ve bu sıvının anti mikrobiyal özelliği ile onları koruyan bir sıvıdır. Prostat ile ilgili hastalıklar genelde kedi ve köpeklerde 6 yaşından sonra görülür. Prostat büyümesi olarak da adlandırılır. Prostat kesesinin büyümesi ile ağrı verici bir durum ortaya çıkar. Yaşlılık ile beraber kesenin hiperplazisi (anormal üreme), tümörleri ve enfeksiyonu görülebiliyor. Kedilere göre köpeklerde daha sık rastlıyoruz.

Kedi ıkınma prostat idrar

Prostat neden ıkınmaya neden olur?

Erkek köpeğinizde ağrılı bir şekilde dışkı yaptığını fark ediyorsanız ve yaşlandıysa prostattan şüphelenebilirsiniz. Köpeklerde prostat bezi rektumun (barsağın son kısmı) altında bulunmasından dolayı prostat büyümesi ile baskı altında kalan rektum ıkınmaya sebep olur. Ikınma prostata baskı yapar prostat ıkınmaya yol açar can yakıcı ve sıkıcı bir hal alır. Kedi veya köpeğiniz cinsel bölgesini sürekli yalama ve kaşıma ihtiyacı duyar.

Köpek prostat ıkınma

İdrar Takibi Önemli

Kedilerde prostat evde çekilmez bir hal alır. Kedimiz kumuna yetişemeden sağda solda damla damla idrar bırakır. Sancı duyduğu için idrar yapması uzun sürer ve kumun çevresinde de idrar bulabilirsiniz. Bu nedenle kedinizi özellikle 6-7 yaşlarından sonra nasıl idrar yaptığını takip etmelisiniz. Köpeklerimizi serbest bırakıp tuvaletlerini yapıp geliyorsa bu takibi yapmak zordur. Küçük dostlarımızın tuvaletine birlikte gitmemiz veya onları röntgenlememiz gerekecek arada sırada, röntgenlerken yakalanmazsanız iyi olur.

Prostat Kanseri Olabilir mi?

Enfeksiyon durumlarında, hiperplazi veya tümör durumlarında penisten kanlı veya iltahaplı bir akıntı da gelebilir. Yaşanılan ağrıya bağlı olarak özellikle köpekler çok hareket etmek istemez ve hareket ettiğin de de kısa ve tutuk bir yürüme şekli vardır. Enfeksiyon ilerler ise genel olarak vücutta ateş yükselir, tanıda geç kalınır ve tedavi edilmez ise yıllarca sürebilir. Enfeksiyon tedavileri en az 20 gün sürdürülmelidir.

Prostat ve Testesteron Hormonu

Prostat bezinin büyümesinin ana sebeplerinden biri de testesteron hormonudur. Hormonun etkisi kalktığında prostat bezinin büyümesi azalacaktır, normal boyutlarına dönecektir. Testesteron testislerden salgılandığı için erkek kedi ve köpeklerde yapılan kısırlaştırma çözüm olabilir. Prostat kanserlerinde (tümör) genelde prostatın alınması şeklinde operasyon tercih edilir ve kısırlaştırılır.

kedi prostat idrar

Cinsel Hayat Önemli

Kedi ve köpeklerimizi çok seviyoruz. Onları yanımızdan ayırmıyoruz. Onlar da bizi seviyor. Bir arada kalabilmemiz için maalesef özellikle cinsel hayatlarında kısıtlamalara gidiliyor. Bir dengenin sağlanması için gerekiyor bu durum. Düşünceme göre bu dengeyi sağlarken Kedilerde ve Köpeklerde Prostat gibi yada üreme organları ile ilgili sıkıntılar oluşuyor. Yine denge sağlanması için kısırlaştırma yoluna gidiyoruz. Kedi ve köpeklerimiz doğada normal cinsel hayatlarına devam etselerdi, bu problemler daha az olacaktı. Ama sıfırlanmayacağı kesin. Tek sebebin kedilerimizin evlerde yaşaması değil tabiki. Doğadan ne kadar uzaklaşırsa hayvanlar o kadar denge bozuluyor.

Özellikle obez Kedilerde ve Köpeklerde Prostat, idrar problemleri kliniklere çok fazla geliyor. Genç yaşta dengeli beslenen her canlı yaşlılığında büyük problemler yaşamıyor. Kedi idrar kokusunun nasıl giderilebileceği ile ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayınız. Beğeneceksiniz.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Vet.Hek.Ender ER

Pet Günlüğü yöneticisi, Tecrübesine güvenebileceğiniz kedi-köpek Klinisyeni, Sosyal, aktif, pozitif, çözüm üretici, girişimci, yenilikçi, teknolojik. Vet.Hek. Ender ER'i Facebook'ta takip etmeyi unutmayın - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

hayvan hakları kurban

Kurban Olam Merhamet

Kedi maması köpek maması

Kedi veya Köpek Kuru Mamaya Nasıl Alıştırılır?