in

BayıldımBayıldım EğlendimEğlendim ÜzüldümÜzüldüm TepkisizimTepkisizim Kızdım!Kızdım!

Kedi veya Köpek Kuru Mamaya Nasıl Alıştırılır?

Kedi maması köpek maması

Veteriner Hekim olarak yaptığımız gözlemlerde 100 köpekten ve kediden 70’i yaş mama ile kuru mama yan yana konulduğunda yaş mamayı tercih ediyor. Yaş mama konserve, et parçası, sulu yemek hatta süt dahi olabiliyor. Lezzete düşkün iştahlı kedi ve köpekler sulu, yaş ve yağlı besinleri daha çok seviyor. Aynı çocuklardaki abur cubur alışkanlığı gibi. Onlar için daha sağlıklı olacak kuru mamaya yönlendirmek istiyorsak ve onlara kuru mama yedirmek için zorluk yaşıyorsak Kuru Mamaya Nasıl Alıştırılır anlatacağım birkaç püf noktasına dikkat ederek uygulayın ve görün.

Köpek kuru maması
Köpek kuru mamaya nasıl alıştırılır

Açlık Duyuları Bizden Farklı

Başlangıçta unutmayalım kedi ve köpeklerin açlık duyuları insanlar gibi değil. Çok daha uzun süre ve rahat bir şekilde aç kalabiliyorlar. Bu onlar için çok iyi bir silah. Sahibinin kıyamayacağını anlayan uyanık ufaklıklar bin bir naz yaparak önündeki mamayı beğenmediğini ve pirzola yiyebileceğini anlatır. Kıyamayan hayvan sahibi yeter ki aç kalmasın düşüncesi ile ne isterse önüne getirmektedir. Doğru onlara kıymamalıyız ama kendimizi de kullandırmayalım bu kadar.

Kaliteli kuru mama

Kaliteli Kuru Mama ile Başlayın

İlk defa kuru mama ile karşılaşacak bir kedi veya köpeğimiz var ise karşımızda arada sırada ödül olarak tane tane kuru mamasından verelim ve merak uyandıralım. Bu arada başlangıç yapacağınız kuru mama çeşidi çok önemli. Kaliteli bir kuru mama ile başlamaz iseniz kuru mamaya alışık olan bir kedi veya köpeğin de geri çevirebileceği bir mama ile başlarsanız işimiz çok zorlaşır. Başlangıç kaliteli kuru mama ile olmalı. Tane tane verdiğiniz kuru mamalar onda merak uyandıracaktır. (%80)

kaliteli köpek maması nasıl yedirilir

Yavaş Yavaş Azaltın

Yaş mama ile beslenen kedi veya köpeğimizin mama kabına 1/4 kuru mama 3/4 yaş mama karıştırarak yavaştan lezzet oranı arttırılmış bir kuru mamayı yavrumuza yediririz. Çok inatçı olabilir. Beğenmeyebilir, ayıklayabilir. Bunlar sizi yıldırmasın ve üzmesin. Onun sağlığı için biraz katlanacağız.

Kuru mama oranı 3-4 gün içerisinde arttırılır ve en son 1 hafta sonunda sadece kuru mama konulur. Uzun süre inatçılık yapanlar olacaktır. Mama kabını önünde en fazla yarım saat tutun ve bir sonraki öğüne kadar kaldırın. Yetişkin bir kedi veya köpek için 2 öğün besleme yeterli olacaktır. Mamayı önüne koyduğunuzda halen yemiyorsa ve mamanızın taze, kaliteli olduğundan emin iseniz bu işlemi en az 4-5 defa tekrarlayın. Kuru mamayı su ile yumuşatabilirsiniz. Kedi veya köpeğim 2 gündür hiçbir şey yemiyor diye telaşlanmayın. Suyunu içiyor ve hareketleri yerinde ise problem yok. Sabredin.

mama nasıl yedirilir
Mama Nasıl yedirilir?

Sabredin

Kaliteli bir kuru mama karşısında en fazla 1 gün dayanırlar, abur cubur gelmeyeceğini anlayınca mecburen yiyeceklerdir. Kuru mamalar arasında da aroma ve lezzet farklılıkları vardır. Özellikle başlangıç safhasında iseniz 3-4 çeşit farklı aromada kuru mama denemenizi tavsiye ederim. Sonuçta onlarında zevki var o kadarda sert olmayalım. Küçük dostlarımız Kuru Mamaya Nasıl Alıştırılır, bahsettiğimiz noktaları uyguladıktan sonra göreceksiniz. Sorun onlarda değil bizde galiba?

Neden kuru mamaya alıştırmaıyız buradaki yazımızda çok güzel bir şekilde anlatıldı. Okumak için buraya tıklayınız.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Vet.Hek.Ender ER

Pet Günlüğü yöneticisi, Tecrübesine güvenebileceğiniz kedi-köpek Klinisyeni, Sosyal, aktif, pozitif, çözüm üretici, girişimci, yenilikçi, teknolojik. Vet.Hek. Ender ER'i Facebook'ta takip etmeyi unutmayın - Facebook

Bir Yorum

Leave a Reply

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  kedilerde prostat köpeklerde prostat

  Kedilerde ve Köpeklerde Prostat

  sokak köpeği

  Ben Bir Sokak Köpeği