in

Ben Bir Sokak Köpeği

sokak köpeği

Ben Bir Sokak Köpeği. Sokaklarda yaşaması dahi suç olan, itilen kakılan, hor görülen basit bir sokak köpeği. Azdır sevenim, koruyup kollayanım: bundandır mahzun bakışlarım, ürkek tabiatım. Gündüzleri göze batmak istemem, kuytu köşe arar sessizce yatarım. Geceleri ekmeğimin peşinde koşarım. Çöpleri karıştırır ekşimiş artıklarınızı kendime öğün yaparım. Çilelidir yaşamım, bir o kadar da kısa.

Hayvan Hakları

Dostlar Nerde

‘‘İnsanın en iyi dostu köpektir’’ diyenler bu dostluğa bizi layık görmezler. Onların işini görmeyiz. Soyumuz sopumuz belli değildir. Sıradan bulurlar bizi.

Irkçılık mı var?

Safkan, iyi bir cins köpeğe dünyanın parasını dökenler, bizim için bir tas su dökmeye acizdirler, biliriz. Zaman zaman en fiyakalı köpekleri ile gezerlerken görürüz onları ve sırf gıcıklığına havladığımız olur. Taş atar, sayar söverler arkamızdan, olsun alışığız nasılsa.

Sokakta köpekler

Başka Çare Var mı?

İstemezsiniz beni sokağınızda, bilirim. Ama yoktur başka çarem. Ben de isterim bir yuvam olsun, başım okşansın, önüme bir tas yemek konsun ama olmayacağını kabul edeli çok oldu. Kabullenişim kaderime direnmeyişimden değildir aksine savaşmamdan ve her seferinden yara alıp mağlup olmamdandır.

hayvan barınaği

Terkedildik

Ben küflenmiş bayat bir ekmeği kemirirken sıcak evlerinizde pişirdiğiniz yiyeceklerin kokusunu duyar içlenirim. Kendim için değil, bu berbat hayata mahkûm bebeklerim için. Onların hiç tadamayacakları lezzetler için, yaşayamayacakları hayatlar için. Bizim için seçenek azdır: Ya kaçak köçek sokaklarda özgürce yaşarız ya da teslim olur bir barınak hücresine tıkılır sokak köpeği. Vakti geldiğinde bizi sokağımıza salacaklarını söyleyenler ya bizi daha barınakta yok ederler ya da kuytu köşe bir ormana terk ederler.

Herşeye Rağmen Yaşamak Zorunda

Seçmediğim bir hayatın baştan mağlup kahramanıyım ben. Her gün sokaklarda karşılaştığın ama asla gerçekten görmediğin sönük bir kahraman. Her şeye, en önemlisi sana rağmen ben varım ve var olmak için elimden geleni yapacağım… Ahmet Ufuk IŞIK

uyuz sokak köpeği

4 Ekim hayvanları koruma günü yılda 1 kez de olsa duymayanlar sessizlerin sesini iletmek için bir fırsat, her sene değil, her ay değil, her gün değil her saat hatırlamalı onları, hatırlatmalı onları. Her gün onların farkına varanların sayısı artana kadar hatırlatmalı. Hakkın yendiği yerde susanlar da unutmayın bir gün cezalandırılacaklar. Üstüne yürüyün demiyorum, olduğunuz yerde, elini kaldıramıyorsan, hayır de yeter, sesin çıkmıyorsa kafanı kaldır olmaz diye işaret et yeter. Susmak en kötüsü..

Ahmet Ufuk ışık’ın Sokak Hayvanlarının sorunlarına yönelik çözüm önerisi yazısını mutlaka okuyun. Okumak için burayı tıklayabilirisniz.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Ahmet Ufuk IŞIK

23 Mart 1989 Zonguldak doğumlu, Sakarya Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Ufuk; bu güne kadar doğa ve hayvan hakları konusunda çeşitli STK'larla iş birliği içerisinde çalışmıştır. Sokak hayvanlarının yanı sıra, yaban hayvanları ile de ilgilenmekte; hasta, yaralı ya da yavru yaban hayvanlarının bakımını yapmakta ve sonrasında da doğaya dönmelerini sağlamaktadır.
Çeşitli dergilerde, bloglarda ve internet sitelerinde hayvan hakları üzerine yazdığı köşe yazıları bulunmaktadır.
Hayvanlara olan ilgisi nedeniyle ikinci üniversite olarak Laborant Veteriner Sağlık Bölümünü okumaya başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kedi maması köpek maması

Kedi veya Köpek Kuru Mamaya Nasıl Alıştırılır?

Kedilerde kalisivirus

Kedilerin Viral Solunum Yolu Enfeksiyonu Feline CaliciVirus