in

BayıldımBayıldım

Kedi Köpek Kuru Maması Neden Tercih Edilmeli?

Kedi Maması Köpek Maması

“Eskiden kuru mama mı vardı? Biz ne yiyorsak ondan ne artarsa onu yer hayvanlar” Eskiden kedi köpek kuru maması yoktu doğru. Kimi yemekten ne artarsa seçmeden ayırmadan köpeğinin kedisinin önüne koyardı kimisi ise onlara zarar gelmesin, aman sağlıkları bozulmasın diye kendi ne yerse onu vermeye, çok baharatlı vermemeye, sıcak ve soğukluğuna dikkat etmeye, pişirmeye, sineklenmeden onu yemesini sağlamaya, boğazına batmasın midesine zarar vermesin diye özellikle sivri kemikleri ayırmaya çalışırdı. İşte kuru mamayı anlatabileceğimiz kişiler küçük dostlarına değer veren ve her zaman onlar için daha iyisini isteyenler.

Köpek Kuru Mama

Kuru mama nasıl yapılır?

Kedi köpek Kuru maması içerik olarak doğal besinlerden farklı değildir. İçinde uzaydan gelmiş maddeler yok. Protein , yağ, vitamin ve mineral kaynağı hammaddeler öğütme, püskürtme, buharlama, hamurlaşma, şekillendirme, kuruma, soğutma, kaplama ve paketleme gibi sanayi safhalarından geçerek tazeliği korunmuş,sindirim seviyesi yüksek, besleyiciliği dengelenmiş, lezzetlendirilmiş ve kullanımı kolay hale gelir.

Köpek Maması Nasıl yapılır

Kuru mamanın içinde ne var?

Hammadde olarak tahıllardan mısır, arpa, pirinç gibi enerji kaynakları, tavuk eti, kuzu eti, domuz eti gibi protein kaynakları kullanılmakta, hamsi yağı, karides yağı, tavuk yağı gibi çeşitli yağ kaynakları enerji dengesini sağlamak için kullanılmaktadır. Bazen keçi boynuzu ve bira mayası gibi bağışıklık güçlendiriciler, barsak düzenleyiciler de dışarıdan eklenmektedir. Kuru mamanın oluşturulması için yüzlerce hammadde kullanılabilir. Mamanın kalitesini kullanılan hammaddenin kalitesi belirler. Kuzu eti kemiksiz olarak kullanılabileceği gibi kuzu eti altında sakatat içerikli mamalar da piyasaya sürülmektedir.

Tavuklu kedi köpek maması alerji mi yapıyor?

Bazen mamaların alerji yapabileceğini duymaktayız. Özellikle yaz aylarında tavuk içerikli mamalar alerji yapar diye bir düşünüş ortada dolaşsa da kuzulu mamalara karşı da alerji şekillenme riski vardır. Metabolizmanın neye karşı alerji şekillendireceğini bilemeyiz. Piyasada çok çeşitli mamalar mevcut. Köpeğimizin yada kedimizin alerji durumuna, kilo durumuna, aktivite durumuna, yaşına göre hatta bireysel hastalıklarına yönelik özel mamalar üretilmektedir.

Mama fiyatları neden çok değişik?

Mamalar kaliteleri değiştiği gibi fiyat aralıkları da değişmektedir. Piyasada kg satışı 3 liradan 30 liraya kadar ürün bulunmaktadır. Ekonomik, Premium ve süper Premium mamalar olarak da sınıflandırılmaktadırlar. Fiyatı ithal yada yerli oluşuna görede değişmekte yerli mamalarda ithalat, nakliye, depo ve aracı masrafları aradan çıktığı için ekonomik ve kaliteli mama bulma şansı yükselmektedir. Güneş ve nemden uzak koruyacağınız kuru mamayı ağzı kapalı bir kapta saklayabileceğiniz gibi vakumlu poşete sahip çuval mamalar küflenmeleri engellemek için iyi olmaktadır.

Barf kedi köpek maması

Barf diyeti nedir?

Barf diyeti nedir duydunuz mu? Evde yaklaşık 30’u aşkın hammaddenin birleştirilmesi ile hazırlayabileceğiniz, herhangi bir sanayi işleminden geçirilmemiş, çiğ ve dengeli gıda anlamındadır. Bu dengeyi bulana kadar diyetisyenler uzun yıllarını okullarda ve kitap başında geçiriyor. Avrupa ve Amerika’da Asgari besin ihtiyacı belirlenmesi ile ilgili kurullar toplanmakta dernekler aracılığı ile bu ihtiyaç limitleri yayınlanmaktadır. Kuru mama ile barf diyetinin tek farkı barfın anında hazırlanıyor ve çiğ olması. Kuru mamanın profosyonel firmalarca hazırlandığı ve bu dengenin çok iyi sağlandığı analizlerle kanıtlandığı düşünülürse tercih etmemek için bir neden bulmanız zor. İyi bir hesap yaparsanız mamaların ekonomik olduğunu da göreceksiniz.

Renkli mama zararlı mıdır?

Bazı mamaların renkli olduğu görülmektedir. Fakat özellikle kediler renkleri ayırt edemedikleri gibi seçimlerini de renge göre yapmazlar. Hayvan sahibinin çeşit renkleri görmesi kedinin değil hayvan sahibinin iştahını kabartmakta ve küçük dostunun yediği şey hoşuna gitmektedir.

Köpek ve kedilerimizin beslenme saatlerinin düzenli olması önemli. Ayrıca çok hareketli köpeklerde yapılacak fazla besleme mide dönmesine sebebiyet verebilir. Hatalı yapılacak beslemeler sonrasında bir çok hastalık ile karşılaşırız. Irklara özel üretilen kedi köpek kuru mamaları dengeli beslenmenin hassasiyetini anlatıyor. Çiğ olarak beslenen bir köpeğin bekçiliğinin iyi olacağı görüşü sadece halk arasında bir söylenti olarak kalmıştır. Yıllardır ev yemekleri ile beslenen bir köpeğin elbette kuru mamaya geçişi, eski alışkanlıkları bırakması zor olacaktır. Fakat bu yoldaki kararlılığımız çok önemli. Aynı küçük çocuklar gibi.

Köpek Maması

Kedi köpek kuru maması ve beslenme ile ilgli bir çok hassas nokta var. Bunları bir seferde anlatmak mümkğn değil. Çikolatanın köpeklerde oluşturabilecek zararlarını öğrenmek istiyorsanız Çikolata Köpek İçin Zehirli midir? adlı yazımızı ve ev yapımı kuru mama adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Vet.Hek.Ender ER

Pet Günlüğü yöneticisi, Tecrübesine güvenebileceğiniz kedi-köpek Klinisyeni, Sosyal, aktif, pozitif, çözüm üretici, girişimci, yenilikçi, teknolojik. Vet.Hek. Ender ER'i Facebook'ta takip etmeyi unutmayın - Facebook

3 Toplam Yorum

Leave a Reply

  2 geri bildirim & besleme

  1. Pingback:

  2. Pingback:

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kuş Buldum Nasıl Beslerim

  Vahşi Doğada Kuş Bulanların Bilmesi Gereken Herşey

  Ankara Hayvan Barınakları Tam Listesi