in

Kedi İdrar Kokusu

Kedi İdrar Kokusu Nasıl Giderilir?

Kedi dostlarımız çoğunlukla titiz canlılar olsalar da, onların doğaları gereği oluşan durumlardan ötürü zaman zaman kedi idrar kokusu gidermekle ilgili bazı sıkıntılar yaşayabiliriz.
Bu noktadaki belirleyicilere baktığımızda karşımıza kedinin cinsi, cinsiyeti, yaşı, kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığı ve beslenme ile bakım koşullarının yanı sıra genel sağlık durumu gibi farklı bileşenler çıkıyor. Bir de üstüne kedi sahiplerinin kedi idrar kokusu karşısında kazandığı alışkanlık ve kum dışında bir yere yapılmış olan idrarı temizleme yöntemlerine dair yanılgılar eklenince, meydana gelebilecek sıkıntılar büyük boyutlara ulaşabiliyor. Ayrıca, evlerimizde ağırladığımız misafirlerin gösterebileceği duyarsız tavırları da maalesef göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Kedilerde İdrar Kokusunun Nedeni Sağlık Problemleri Mi?

Kedilerin herhangi bir sağlık problemi yaşayıp yaşamadıkları çoğu zaman hallerinden anlaşılabilir. Tavır değişiklikleri veya fiziksel belirtiler baş gösterebilir. En doğrusu her zaman rutin kontrolleri aksatmamak ve veteriner hekimimizin yönlendirmelerine uymak olacaktır. Ayrıca, rutinin dışına çıkan ve keskinleşen haliyle kedi idrar kokusu da bazı sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Böyle bir durumda kedimizin bakım ve beslenme koşullarını yeniden değerlendirmek gerekir.
Bunun dışında herhangi bir kedinin rutin sağlık çizgisini belirleyen ve doğasının getirisi olan mevzular söz konusu. En basit haliyle ergenliğe erişen erkek ya da dişi kediler girdikleri dönemden ötürü rahatsız edici kokular bırakmaya başlayabilirler. Bunu idrar spreyleme yoluyla da yapabilirler. Hormonal etkilerin yanı sıra; yer işaretleme alışkanlığı, herhangi bir biçimde oluşan güvensizlik hissi de buna sebep olabilir.

Koku Oluşumu Nasıl Engellenir?

Birçok insan için akla gelen ilk yöntem kısırlaştırmadır. Kısırlaştırma sonrası kediler koku bırakma alışkanlıklarından doğal olarak vazgeçerler. Ancak herhangi bir nedenle evinizde kedi idrar kokusu oluşmasını engellemek için düşmemeniz gereken en büyük yanılgı amonyaklı temizleyiciler kullanmaktır.
İdrarda da amonyak olduğundan bu temizleyiciler yanıltıcı olurlar. Unutmayın ki, bir de kediler aynı yere idrar yapma alışkanlığı gösterirler. Kısacası, petshop yahut veteriner kliniklerinden uygun spreyleri almadığınız ya da doğru temizlik biçimini benimsemediğiniz sürece sıkıntınız devam eder.
Yaşam alanınızı dostunuzla en iyi koşullarda paylaşabilmek için doğru bilgiye ulaşmalı ve her zaman yetkin bir ağızın yönlendirmelerine kulak vermelisiniz. Elbette, dostunuzun günlük alışkanlıklarını da göz ardı etmemelisiniz.

Kedi idrar kokusunun neden oluştuğu ve nasıl giderileceği ile ilgili diğer bilgileri öğrenmek için Vet.Hek.Ender Er’in bu bağlantıdaki yazısını okuyun.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar GÜNLÜKTEN NOTLAR

Sorularınız 05325006259 WhatsApp Hattımıza iletebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Muhabbet Kuşu Bakımı

En Çok İlgi Gören 5 Köpek Irkı