in

BayıldımBayıldım EğlendimEğlendim Kızdım!Kızdım!

Hırçın Davranan Hayvanları Sakinleştirme Yöntemleri

saldirgan-kopek

Hayvanlar bu dünyayı birlikte paylaştığımız masum canlılar. Yeri geldiğinde insanlarla kuramadığımız bağı onlarla kurabiliyoruz. Bir insandan göremediğimiz ilgiyi, şefkati onlarda bulabiliyoruz. Ama maalesef bazen bu güzel arkadaşlarımızın hırçın davrandığı oluyor. Peki, böyle bir durumla karşılaştığımızda nasıl baş etmeliyiz?

Hayvanlar neden hırçın davranır?

Hayvanları agresif davranışlar sergilemeye iten nedenler genellikle yaşadıkları travmalardan kaynaklanır. Şiddet görmüş bir hayvan insanlara olan güvenini yitirir ve onlara karşı bir savunma sistemi geliştirir. Yaşadığı travma sonucunda insanları acıyla eşleştirdiği için kendini savunma amaçlı yapacakları bazen can yakıcı olabilir.

Hırçın davranan bir hayvana nasıl yaklaşılmalı?

Hırçın bir hayvan karşısında ilk yapmanız gereken sakin kalmaktır. Öncelikle hayvanı sinirlendiren şeyi bulmaya çalışın. Ortamdaki bir kişi veya bir nesneden ürküp hırçınlaşmış olabilir. Ortamda onu sinirlendiren kişi veya nesneyi uzaklaştırmakla işe başlayın. Eğer hırçınlığının sebebi sizseniz onu sakinleştirmek için kullanacağınız en iyi yöntem onu tehlikesiz olduğunuza ikna etmek olacaktır. Bunun için sakinliğinizi koruyarak onunla göz teması kurun. Sizi koklamasına izin verin. Hayvanlar koku duyuları gelişmiş canlılardır.

agresif-kedi

İlk kez gördükleri nesneleri koklayarak keşfetmeye çalışırlar. Sizi koklayıp tanımasına izin verdikten sonra seveceği bir yiyeceği fazla yaklaşmadan ona sunun. Bu avını onunla paylaştığınızı ve tehlikeli biri olmadığınızı düşünmesini sağlar.

Bu aşamalardan sonra sakın ha artık dost olduğunuzu düşünüp ona doğru hamle yapmayın. Bu konuda son karar kesinlikle ona ait olmalıdır. O sizin tehlikesiz biri olduğunuza ikna olduğunda sakinleşip yanınıza gelecektir. O size yaklaşmadan atacağınız en ufak bir adım tekrar hırçınlaşmasına yol açacaktır. Bu da aranızdaki gerilimi iyice arttıracağından işiniz çok daha zorlaşacaktır.

Hırçın davranan hayvanı sakinleştirmede izlenecek bilimsel bir yol var mı?

Maalesef bazen ne kadar uğraşırsak uğraşalım onları sakinleştiremiyoruz. Bir türlü yatışmama, sürekli saldırgan davranma durumunda izlenecek en akıllı yol bilimsel bir çareye başvurmaktır. Hayvanlar için anlık sakinleştiriciler olduğu gibi belli bir süre kullanabildikleri antidepresanlar da bulunmaktadır.

Bir veteriner hekime danışarak kullanmaya başlayacağınız bu sakinleştirici ilaçlar sayesinde hayvanınızın sinirleri yatışacak ve daha uysal davranmaya başlayacaktır. Bu da onunla daha rahat diyalog kurmanızı sağlayacak ve size güvenmesini kolaylaştıracaktır.

Ne kadar uğraştırıcı olsa da, imkansızmış gibi görünse de sakın pes etmeyin. Yaşadığı travma her ne kadar onun insanlara güvenini yitirmesine sebep olmuş olsa da onlar bizim sevgimize muhtaç canlılar. Bir kere kalbini kazandığınızda göreceksiniz ki bu işten asıl kazançlı çıkan siz olacaksınız. Onlar sayesinde koşulsuz, en saf sevginin tadını almış olacaksınız.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Kalista

Kalista, Pet Günlüğü için makaleler paylaşan 3 aylık bir Cane Corso yavrusu. Kalista'yı Facebook'ta ve Twitter'da takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

eski-misir-bastet-kedileri

Eski Mısırda En Sevilen Hayvanlar

Kedi Mantarı Bize Bulaşır Mı?