in

Ev Yemeği mi Kuru Mama mı?

barf diyeti

Ev Yemeği mi Kuru Mama mı? Barf Diyeti Nedir?

Kuru mama nedir? İçeriğinde evcil dostlarımızın beslenmeleri ve uzun yıllar sağlıklı yaşamaları için gerekli olan bütün besin değerlerini tam ve dengeli şekilde bulunduran özel koşullarda pişirilmiş yiyeceklerdir. Uzmanlar tarafından oluşturulan reçetelerle hazırlanır. Tek başına sadece taze suyla desteklediğinde çok daha güvenli ve uygundur. Ev Yemeği mi Kuru Mama mı? diye soruyorsak; Dolayısıyla eğer sağlık istersek her zaman kuru mama.

ev-yemegi-mi-yas-mama-mı-kuru-mama-mı
ev yemeği mi kuru mama mı?

Neden Ev Yemeğini Önermiyoruz?

Ev Yemeği mi Kuru Mama mı? sorusuna onlarca maddelerle cevap ekleyebiliriz. Ev yemeklerimiz yağlı ve sulu. Mama kaplarının kirlenmesi bir yana bir de yerken etrafı kirletecekler, yemek yeme bölgesinin temizliği sorun olacaktır oysa kuru mama ile beslemede temiz bir ortam sağlayacaktır. Ve en önemlisi ev yemeği bizler için hazırlandığından dostlarımızın ihtiyaçlarını karşılayamaz sadece karınlarını doyurur. Bizlerle birlikte uzun ve sağlıklı yıllar yaşamalarını istiyorsak ev yemeği değil profesyonel kuru mamayı tercih etmeliyiz.

köpek mamasi ve kedi mamasi

Barf Diyeti Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Ev Yemeği mi Kuru Mama mı? sorusana Barf diyeti mi? diye ek yapabiliriz. BARF, Biyolojik olarak uygun çiğ gıdalar anlamına gelmektedir ve genelde evde hazırlanan, çiğ et içerikli tariflerden oluşur. Bazı hayvan sahipleri köpeklerinin sadece çiğ gıda tüketmeleri gerektiğini düşünür ve bundan dolayı mamalarını evde kendileri hazırlar. Mamaların , 50 den fazla besin öğesini dengeli olarak içermelidir. Hayvan sahiplerinin bunu hazırlamaları pek kolay olmayacaktır. BARF diyetinin, hiçbir besin eksiği olmadan hazırlanması için, içeriğin ve hazırlama tarzının bu konuda uzman bir beslenme uzmanın kontrolünde ve takibinde olması gerekir. Aksi taktirde hemen olmasa bile yıllar içinde sağlık sorunlarıyla karşılaşmak kaçınılmazdır.

köpek maması
köpek kuru maması ev yemeği mi

Beslenme ile ilgili diğer yazılarımızı Hayvan Bakımı Blog bölümümüden takip edebilirsiniz. Küçük dostlarımızı kuru mamaya alıştırmakta zorlanıyorsanız bu linkteki yazımızı mutlaka okumalısınız.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Vet.Hek.Asena AKYOL

Vet.Hek.Asena AKYOL meslek hayatının mezuniyet ile başlangıcı olan 2003 yılın'dan bu yana gıda sektörünün çeşitli alanlarında görev yapma imkanı ve ISO22000, ISO14001, HACCP dallarında çeşitli sorumlu yönetici görevleri yaptıktan sonra Son 5 yılını Kedi ve köpek mamaları üreten bir firmanın üretim sorumlusu olarak geçirmiştir. Rasyon düzenleme, hammadde bilgisi ve ARGE çalışmalarıyla kedi ve köpek beslenmesi konusunda tecrübe kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kedi Oyunları

Türkiye'de Vahşi Yaşam

Türkiye’de Vahşi Yaşam ve Vahşi Hayvan Sayısı