in ,

En Çok İlgi Gören 5 Köpek Irkı

Köpek ırkları herkes tarafından çok merak edilen konuların başında geliyor. Küçük dostlarımız, bir hayvansever için ırkı, yaşı, cinsiyeti fark etmeden sevilse de her biri herkesin bireysel ilgisini farklı düzeylerde çekiyor. Bu yüzden, En Çok İlgi Gören köpek ırkları ile ilgili sizler için ufak bir derleme hazırladık.

En Çok İlgi Gören 5 Köpek Irkı

Beagle, Pug, Maltese, Golden Retriever, Boston Terrier ya da Cocker! Dünya üzerinde bu saydıklarımızın yanında o kadar farklı köpek cinsleri var ki; onların sayıları neredeyse hayvanlara duyulan sevgi kadar fazla!
Bununla birlikte en başta söylemek gerekiyor ki; yaşam alanını bir köpekle paylaşmak isteyenler de farklı köpek cinsleri hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. En Çok İlgi Gören 5 Köpek ile ilgili Bu bilgi edinme süreci yalnızca kişinin duyduğu ilgiye karşı hangi cins köpeği sahipleneceğini keşfetmesini sağlamıyor. Aynı zamanda farklı özelliklere sahip olan köpek ırkları içinde, hangi cinsin bakım sorumluluğunu alabileceklerini de belirlemelerini kolaylaştırıyor. Ne de olsa her detayı düşünmek lazım. Sorumluluklarla, ilgiyi ve cezbedici özellikleri bir araya getirmek gerekiyor. Küçük köpek ırkları aşırı sevimli görünümleriyle kimilerinin dikkatini çekerken; kimileri sert görünen büyük köpeklerden etkileniyor.

PUG

Kırışık yüzleri ve kısacık bacaklarıyla en sevimli küçük köpek ırkları arasında olan PUG, pek çok ülkede aile evi köpeği olarak anılıyor. Bunun sebebi, sevimli Pug’ların çocuklarla çok iyi iletişim kurmaları olarak gösteriliyor. Sahibine olan aşırı düşkünlüğü ve duyduğu güçlü bağın yanı sıra inatçı olmalarıyla da biliniyorlar. Siz, Pug Cinsi köpeğinizi ne kadar mutlu ederseniz, o da sizi o kadar mutlu eder. Bundan emin olabilirsiniz.

GOLDEN RETRIEVER

Dünyanın en zeki köpek ırkları arasında gösterilen bir başka türe geçiyoruz. Golden Retriever cinsi, avcılıktan kılavuz köpekliğe, narkotik köpeği olmaktan başarılı bir şekilde iz sürmeye kadar farklı alanlarda adlarından söz ettiriyorlar. Üstelik, onlara eğitim vermek oldukça kolay. Bu yüzden kısa sürede ona vermek istediğiniz eğitimi tamamlayabilirler. Bağ kurmanız ise çok daha kısa sürede olacaktır. Bunun farkına dahi varmazsınız.
Golden Retriever’ın genel özellikleri arasında egzersiz yapmaya duydukları ihtiyaç başta geliyor. Neyse ki; ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayabilmek adına oyun oynamak için de oldukça istekliler. Son derece itaatkar ve mutlu köpek ırkları içerisinde olduklarından, onlarla harcadığınız zaman sizi de çok mutlu edecektir. Ama onları yalnız bırakırsanız, sevgisiz hissetmelerine neden olursanız tabi ki vakit kaybetmeden küçük yaramazlıklar yapmaya başlarlar.

BEAGLE

Yazımızın başında üstlenilmesi gereken bakım sorumluluklarından bahsetmiştik. Şimdi tam da bunun yeri geldi diyebiliriz. Çünkü, Beagle köpek cinsleri ev/apartman yaşamına hızlı bir biçimde adapte olmaları ile biliniyorlar. Yine küçük köpek ırkları arasında yer alan bu sevimli dostlar, kısa tüyleri sayesinde müstakbel ev arkadaşlarının ilgilerini çekiyorlar. Tüyleri kısa olduğundan ev içinde sürekli dökülen tüyleri toplama, sık sık tüy tarama ve yıkama işlemlerini tekrarlamanız gerekmez. Bakımı görece kolaydır. Tabi Beagle’dan bahsederken yakınlıktan çok hoşlandıklarını söylemezsek olmaz.

COCKER

Siz, sadece kendinizin sosyal hayatı var sanıyorsanız, evde bakım için çok tercih edilen köpek ırkları arasında yer alan bir Cocker ile tanışmamışsınız demektir. Üstelik bir Cocker, başka bir ev hayvanı ile de kolay iletişim kurabilir. Kısacası, hem insanlarla hem de hayvanlarla çok rahat bağ kurabilir. Elbette bu kadar sosyal ve dışa dönük olmalarını sağlayan şeyler arasında, onların çok çekici ve sevimli olmasını sağlayan kulakları da var. Unutmadan ekleyelim, bu kadar sosyalken, Cocker köpeğinizi bakımdan mahrum bırakmak olmaz. Onun uzun tüylerini sık sık taramalısınız. Bunu yapmazsanız sinirlenmesine neden olabilirsiniz.

ALMAN KURDU

Birbirinden güzel büyük ve küçük köpek cinsleri arasında değineceğimiz son tür Alman Kurdu. Asil görünümleri, sert bakışları ile herkes saygı uyandıran ve dünyanın en sevilen türlerinden olan bu cins oldukça özel!
Köpek ırkları arasında onlar, kolay kolay bağlanmamaları ile tanınıyorlar. Daha doğrusu seçici olmalarıyla öne çıkıyorlar. Alman Kurdu Ama bir kişiye bir kez bağlandıktan sonra da asla ondan kopamıyorlar. Üstelik yabancılara karşı da oldukça temkinli tavırlar sergilediklerinden, bekçi köpekliği ve istihbarat konusunda kolaylıkla eğitebiliyorlar.
Daima kaliteli mama yemek istiyorlar. Uygun bakım koşulları ve çevre şartları altında, doğru bir eğitim alıp ilgi görürlerse 9 – 13 yıl aralığında hayatlarını sizinle paylaşabiliyorlar.

Dünyanın en büyük köpek ırkları hakkında bilgi almak isterseniz bu linkimizi tıklayın.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Kalista

Kalista, Pet Günlüğü için makaleler paylaşan 3 aylık bir Cane Corso yavrusu. Kalista'yı Facebook'ta ve Twitter'da takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kedi İdrar Kokusu

En Sevilen Kedi Irkları