in ,

En Sevilen Kedi Irkları

Bir yavru kedi gibi görüldüğü anda insanın içini ısıtan çok az şey var. Bu herkes için geçerlidir demek herhalde yanlış olmaz. En Sevilen Kedi Irkları ndan bahsederken birbirinden farklı kedi ırkları içinde her tür için bunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Hele bir de o yavru kedi sizin gözünüzün önünde, yanınızda büyürse harikulade bir yaşam deneyimi kazanırsınız.

Çeşitlenen kedi ırkları ve son yıllarda insanların kedi bakımına ilişkin artan bilgileri birleşince neredeyse her evde karşımıza bir kedi çıkıyor. Kimileri ise birden fazla kedi ile bile yaşayabiliyor. Hatta bu bağlılıkları o kadar yüksek ki; başka türlü bir hayat tarzını hayal dahi edemiyorlar.

Oyuncu halleriyle, insanın içine işleyen bakışları ve dikkat çeken doğal hareketleri ile kediler hayatımıza bu deli girmiş olsa da, bazı kedi ırkları diğer ırkların önüne geçiyor. Hepsi çok güzel ve hepsi bizim canımız. Ancak sosyal medya etkileri, bazı ırkların geçmişten bugüne dek daha fazla bilinir olması gibi farklı etkenler, çeşitlenen kedi cinslerine olan alakayı da çeşitlendiriyor. Siyam Kedisi, British Shorthair ve Van Kedisi gibi özel türler en sevilen cinsler arasında başı çekiyorlar.
Bizlere de, hayatımızın neşe kaynağı olan bu ırkları keşfetmenin keyfini çıkarmak düşüyor.

ETKİLEYİCİ BAKIŞLAR, SAKİN TAVIRLAR: BRITISH SHORTHAIR

Yüz yılı aşkın zamandır insanoğlunun yanında olan bu özel tür, 2. Dünya Savaşı sonrası yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış. Dönemin hayvan severleri bu sevimli yaratıkların soyunun devamlılığını sağlamak adına çok uğraşmış. Sonunda başarılı da olmuşlar.

Ev hayvanı olarak çok tercih edilen British Shorthair, görünümü nedeniyle özellikle çocukların çok ilgisini çekiyor. Çocuklarına değerler eğitimi vermek isteyen pek çok aile de, bu durum nedeniyle evlerini bir British Shorthair ile paylaşıyorlar.

Etraflarında gelişen her duruma duyarlı olmalarının yanında bu kedi türü; çoğu zaman uyuşuk tavırlarıyla dolaşır etrafta. Gün boyu yatağının üzerinde uyuklamaktan büyük keyif alır. Ancak bakımını üstlenenler bilmelidir ki; kolay kilo alabilen bir tür olduğundan onların hareket etmelerini sağlamak gerekir. Ayrıca mama konusunda seçicidirler. Seçici oldukları kadar da dakik! Öğünlerinin saati hemen her gün birbirinin aynı olur. Alıştıkları saatte yemek bulamazlarsa strese girebilirler. Aklınızda olsun.

MAVİ GÖZLERİN ÇEKİCİLİĞİ: SİYAM KEDİSİ

Tüm dünyada çok sevilen ve dünyanın en eski sakinlerinden olan Siyam Kedisi, masmavi gözleriyle ilgi odağı oluyor. O kadar değerli ki, tarihin bazı dönemlerinde bir Siyam Kedisi zarar gördüğünde, zarar verene büyük cezalar verilmiş. Uzak Doğu kökenli bu tür, sahibine duyduğu güçlü bağlılık ile bilinir. Bu bağlılığın her zaman nazlı olmakla ve ilgiyle ödüllendirilmesini bekler.

Bütün kedi ırkları düzenli olarak, bir veteriner hekim mahiyetinde bakılmalıdır. Ancak Siyam Kedisi gibi bazı özel ırkların bakımları daha fazla sorumluluk gerektirmektedir. Çünkü, bu türde sıklıkla bir takım kalıtsal hastalıklara rastlanabilir. Bu hastalıklar arasında, progresif retina atrofisi, kronik öksürük ve bağırsak tümörü öne çıkıyor. Bu nedenle özellikle yetiştiricilikle ilgilenen kişi ve kurumların sağlık testlerini maksimum düzeyde tutmaları gerekiyor.

Evlerini bir Siyam Kedisi ile paylaşanlar ise kedilerinin tavırlarındaki yahut ses tonlarındaki ufak bir değişiklikten onun bir rahatsızlığı olduğunu anlayabilir. Böyle bir durumda derhal bir uzmana başvurmakta fayda var.

RENKLİ GÖZLER RENKLİ HAYATLAR: VAN KEDİSİ

Türkiye’nin dünyaca bilinen özel türlerinden Van Kedisi, kehribar ve mavinin en özel tonlarını taşıyor gözlerinde. Kedi ırkları arasında özel koruma olanlar sınıfına dahil olan bu kediler, görenleri kendilerine kelimenin tam anlamıyla hayran bırakıyorlar.

Van Kedisi, herkesin bildiği gibi anavatanı Doğu Anadolu Bölgesi olan bir tür. Herkesçe tanınsa da, pek anılmayan özelliklerinden biri son derece iyi birer yüzücü olmaları. Pek çok kedi sahibi bilir ki, kediler suya girmeye çok yanaşmazlar. Ama söz konusu bir Van Kedisi ise tüm özellikleri ile beraber suya olan düşkünlükleriyle de diğer kedilerden ayrılıyorlar. Mevsime göre uzayıp kısalan tüylerini, yazın incelen kürklerini yüzerek serinletmeyi çok seviyorlar.

Bir Van Kedisi sahibi iseniz kedinizi, 2 aylık olmasını takip eden süreçte ve havaların muhakkak sıcak olması koşulu ile rahatça yıkayabilirsiniz. Tüylerini tararken de fazla yorulmanıza gerek kalmaz. Oldukça yumuşak tüyleri vardır ancak; kediniz yaşlı ise sık sık tüylerinin taranmasında fayda var.

Bulundukları coğrafyaya adapte olmakta fazla çekmeyen bu özel tür, Van Halkı tarafından “pişik” diye de anılıyor. Bu tatlı genel kültür bilgisi burada dursun! Eğer siz, En Sevilen Kedi Irkları ndan birini bu aralar sahiplenmeyi düşünüyorsanız ya da halihazırda zaten bir kediyle birlikte yaşıyorsanız, merak ettiğiniz her şeye dair içeriklerimizle biz sizin yanınızdayız!

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Kalista

Kalista, Pet Günlüğü için makaleler paylaşan 3 aylık bir Cane Corso yavrusu. Kalista'yı Facebook'ta ve Twitter'da takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Çok İlgi Gören 5 Köpek Irkı

kedi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Kedi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler