in ,

Amerikan Bulldog Irk Analizi ve Özellikleri

Amerikan Bulldog Özellikleri

Görkemli bir köpek arıyorsanız Amerikan Bulldog tam size göre. Doğru bir tabir olur mu bilmiyorum ama eski amerikan arabalarının görkemi, ihtişamı bu köpeklerde de var. Hatta tank gibi köpek diyenler var. Herkes bu köpeklerin görünümünden etkileniyor, büyük yuvarlak kafa ve sert mizaç ama yumuşak kalp bu köpeği vazgeçilmez yapıyor. Amerikan bulldog bakan hayvan sahiplerinin ortak yanı ölen köpeklerini yıllardır anlatıyorlar. Sevdiklerimizin uzun ömürlü olması dileğiyle…

Amerikan Bulldog Nasıl Bir Köpektir?

Karakter

Tam bir aile köpeğidir. Keşke bir bodyguard’ımız olsaydı diyen aileler için iyi bir fikir. Sahiplenme duygusuna hayran kalacaksınız. Koruyucu bir köpek olarak anlatılsa da agresif bir köpek değil sosyal bir köpektir. Boş yere asla saldırmaz. Her köpekte geçerli olduğu gibi pisikolojisi bozulan köpekler hariç. Küçük bir terrier bile pisikolojisi bozulduğunda vahşi bir yaratığa dönüşebiliyor. Bir alman kurdu veya Rotweiller gibi yabancılara agresif değildir, seçicidir,arkadaşlarınızı ayırt edebilir, hisleri kuvvetlidir.

Çocuklarla uyumu çok olumludur. 3 yaşındaki bir çocuğa yaklaşımı ile 12 yaşındaki çocuğa yaklaşımı farklıdır. Olumsuz davranışları yoktur. Anne baba bulldog nasıl ise yavru karakterinin de büyük oranda benzeyeceği belirtilmektedir. Bu nedenle mutlaka sahiplenmeden önce anne baba’yı ve diğer köpekler ile sosyalliğinida görme imkanımız varsa görmeliyiz.

Tarihçe-Köken

Amerikan kökenli zannedilse de İngiltere’den 1700’lü yılların başlarında Amerika’ya gelmiştir. Amerikalılar sahip çıkmış ve koruma altına alınmış. 1970’lerin başlarına kadar Amerikan Pit Bulls olarak bilinse de zaten terrierlere benzemeyen ırk 82 yılında Amerikan Bulldog olarak ismi kesinleşti. Amerikan Bulldog’un Klasik Johnson/Bully, Standart Scott/Painter, Johnson Tip Hibrit olarak adlandırılan tipleri vardır. Hayvancılıkta sığır yakalamak ve domuz avcılığında da kullanılmışlardır. İngiliz, Fransız Bulldog ve Mastiflerle akrabalığı vardır.

Egzersiz ve Yaşam alanı

Amerikan Bulldoglar apartmanlara uygun köpekler değildirler. İri cüsseleri ve atletik yapısı geniş hareket alanı ihtiyacı duyar. Bahçeli bir eviniz, arsanız veya binanız olması onun refahı için şart. Günde en az sabah akşam yarım saat hatta en sağlıklısı en az 1’er saat ayırmak gerekir. İri cüsseli bir köpeğin kontrolü zor olacaktır. Sizinle iletişimi iyi olmasına rağmen, tam bir itaat gerektirmektedir. İtaati iyi olmayan Amerikan Bulldogları 8 aylık yaşa kadar siz gezdirirsiniz 8 aydan sonra o sizi gezdirir.

Yaşam alanları hazırlanırken 2 metre yüksekliğe kadar sıçrayabildikleri de unutulmamalıdır. Tasmasız 4 x10 metre çit ile kapalı etrafını görebileceği alan içine klübesini geniş boyutuna göre hazırlayabilirsiniz. Gezdirirken göğüs tasması kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bakım Besleme

Kısa ve sert tüylü olması iyi bir avantajdır. Bakımı kolaydır. Uygun bir tel fırça veya tarak ile tarayabilirsiniz. Küçüklüğünden bu yana taramaya alıştırmanız hem iletişiminizi arttıracak, hemde yetişkin hali ile sıkıntılı bir şekildebirden tarak yada fırça ile tanıştırmak zorunda kalmayacaksınız. Büyük ırklar arasında olduğu için yavru beslemesi de büyük önem arz etmektedir.

Protein, yağ ve enerji dengesi büyüme hızına göre tam dengeli sağlanmadığı taktirde iskelet sistemi rahatsızlıkları ile çok kolay karşılaşıyoruz. Vücut ağırlığı hızlı artar ise kemik yapı dengeli oluşmaz ise bacaklarda çarpıklık yada raşitizm oluşabilir. Fazla uygulanan kalsyum ve fosfor ile tam tersi kemik yapı erken gelişir büyüme plaklar erken kapanabilir. Sertleşen kemikler ile birlikte kısa çarpık bacaklar oluşabilir. Bu nedenler ile benslenme konusunda profosyonel bir destek hekiminizin tavsiye edeceği profosyonel kuru mamalar ile olacaktır.

Fiziksel Yapısı

İyi yetişmiş Amerikan Bulldog’lar 40-60 kg ağırlığa sahiptir. Dişi ağırlıkları32-54 kg gibi biraz daha düşük olabilir. Erkekler omuz yüksekliği 58-66 cm dişilerde ise 51-58 cm’dir. Gücü ve atikliği dış görünüşüne yansıyan kuvvetli bir köpek. Kare, yuvarlak, kaslı görünümlü bir kafa yapısına sahip. Burun siyah, gri kırmızı geniş yapıdadır. Kulak başa yakın yana yarım düşük. Köklü güçlü bir kuyruk. Tüyler kısa vedüzgün. Düz beyaz, kızıl beyaz, kahve beyaz, siyah beyaz veya krem beyaz renklerde olabilir. Genelde üst çene önde makas görünüm vardır.

Yarışmalarda boy gösteren bu güzel ırkın diskalifiye olması için şu nedenler yeterli;
Tam Siyah Maske, arka bacakların eklemlerden birbirine değmesi, makas çene yapı, şaşılık ,kuyruğun kesik olması, kör yada sağır olması, beyaz harici tek renk olması, testisleri görünmeyen erkekler, uzun tüy yapısı yarışmalarda diskalifiye olmasına sebep oluyor.

Genetik Hastalıkları

Bulldogların kendilerine sevimlilik katan ters makas diş çene yapısı onlara çok fazla zarar vermese de basık burun solunum sistemi hastalıklarında prognozu etkilemektedir. Alt çenedeki köpek dişleri üst çenedekilerin önündedir. Bu özellik orjinalliklerinde de belirleyicidir.

Amerikan Buldog çene yapısı

Enropium denilen göz kapağının içe dönük yapısal bozukluğu görülmektedir. İri ırklar içerisinde bulunduğun için özellikle yavru dönemi kemiksel gelişim bozuklukları, çarpık bacak durumu ile karşılaşılmaktadır. Sağlıklı bir Bulldog’ta arka bacaklar paraleldir. Kalça displazisi tüm büyük ırklarda olduğu gibi bulldoglarda da problem olarak karşımıza çıkabilir. Düzenli ve dengeli bir besleme ile gelişimsel problemler önlenebilir. Şaşı gözlü Amerikan Bulldog genetik olarak etkilenmiş olabilir, yavrulara da aktarabilir.

american bulldog

Amerikan Bulldog 10 Üzerinden
8 Analiz Sonucu
8 Kullanıcı Oylaması (6 oy)
Artıları
Tam bir bodyguard
Boş yere havlamaz
Gösterişli
Eksileri
Büyük Cüsseli
Apartmana Uygun Değil
Analiz Özeti
Koruma özelliği yüksek, gösterişli, eğitim yatkın,zevkli bir köpek
Koruma özelliği9
Eğitilebilirlik durumu9
Çocuklar ile anlaşabilme8
İtaat etme9
Başka petlerle geçinme7
İnsanlar ne dediler ... 6 Sizde analiz yapın
Mükemmel köpek
Süper köpek almanızı severin
2 Ekim 2016, 11:37
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
5
Mükemmel köpek
Süper köpek almanızı severin
2 Ekim 2016, 11:37
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
4
Mükemmel köpek
Süper köpek almanızı severin
2 Ekim 2016, 11:37
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
3
dikkatli eğitim !
her şeyden önce çok dikkatli ve sorumlulukla yetiştirilmesi gereken bir ırk sebebi de tahmin edebileceğinizin çok üstünde güçlü be kararlı ,uysal görünümünün altında bir karar verdiğinde uygulamaktan asla vazgeçiremeyeceğiniz kararlılıkta hareket ettiği için iyi eğitemezseniz üzülür ve üzersiniz tam bir ailenizin dostudur tabiki patronu olabilirseniz saymakla bitmeyecek özellikleri var ama dikkat
16 Ağustos 2015, 20:49
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
1
3
Çok Keyif Alacağınız Bir Cins
Gercekten keyifle bekleyeceğiniz bir cins her günü ayrı eğlenceli sevimli halleri erkek köpekler basina buyruk oldugunu söylerler geneldede öyle olur ama Amerikan Bulldoglarda erkek dişi fark etmiyor ailesine bağlı bir cins
16 Ağustos 2015, 15:16
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
2
Tehlikeli Olmadığına Sevindim
Sıkıntılı irklar sahiplenmek yerine bu guzel uyumlu sosyal kopegi sahiplenmek cok dogru olacak
15 Ağustos 2015, 19:12
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
2
Daha fazla göster
Sizde analiz yapın

Irk analizlerine yorumlarınızı katarak yüzlerce kişiden aldığımız yorum ve puanlamalar ile gerçek analiz değerleri ortaya çıkacaktır. Alman Kurdu için hazırlamış olduğumuz analizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Vet.Hek.Ender ER

Pet Günlüğü yöneticisi, Tecrübesine güvenebileceğiniz kedi-köpek Klinisyeni, Sosyal, aktif, pozitif, çözüm üretici, girişimci, yenilikçi, teknolojik. Vet.Hek. Ender ER'i Facebook'ta takip etmeyi unutmayın - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dev Köpekler

Küçük Bebeklerin Bakımını Üstlenen 20 Dev Köpekler

Köpek Eğitimi

Köpek Eğitimi Ne Zaman Verilir?