in ,

Alman Kurdu German Shepherd Irk Analizi ve Özellikleri

German Shepherd

Pet ve pet malzeme analizlerini yaptığımız Pet Analizleri kategorisinin ikinci yazısı ile karşınızdayız. Bu yazımızda ülkemizde en meşhur köpek ırklarından biri olan German Shepherd (Alman Kurdu) cinsi köpekleri inceleyeceğiz. Bir Almanya çoban köpeği olan German Shepherd, yakışıklı bir fiziğe sahiptir, akıllıve uysal bir köpektir. Gelin zaman kaybetmeden analizimize başlayalım.


German Shepherd (Alman Kurdu) nasıl bir köpektir?

Kanaltürk Neşeli Patiler programı tarafından hazırlanan Alman çoban köpekleri hakkında bir video Youtube aracılığı ile aşağıda sizlerin beğenisine sunulmuştur. Analizimizi okumadan bu videoyu izleyerekte Alman çoban köpeği hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca alman çoban köpekleri hakkında bir videoda Pet Günlüğü Youtube kanalında çok yakında sizlerin beğenisine sunulacaktır.

Ebatları ve Kilosu

Erkeklerde ortalama yükselik 60-65 cm, dişilerde ise 55-60 cm dir. Erkek köpeklerde kilo ortalama 35-40 Kg, dişilerde ise 35-40 Kg olmaktadır. Bu ebatlar ve kilolar ortalama değerlerdir ve Alman çoban köpekleride kendi aralarında farklı ırklara bölündükleri için ırklarına göre farklılık gösterebilir.

Tarihçe

Alman Çoban Köpeği
Alman Çoban Köpeği

Diğer adları Alman kurdu, Deutscher Schäferhund, GSD, Alsatian ve German Shepherd olan bu köpek ırkı Almanya kökenli bir köpek ırkıdır. 1899 yılında Max Emil Friedrich Von Stephanitz adlı süvari subayı tarafından Alman hükümetinin köpek ırklarını geliştirmek için uygulanan politikasından yararlanarak Alman halkının çobanlık açısından ihtiyaç duyacağı bir ırk meydana getirmektedir. O günden sonra çobanlık, koruma alanlarında kullanılmak üzere seri olarak üretilmiştir.

Karakteristik Özellikleri

Alman çoban köpeği çok sert bir yapıda köpek olmamasına rağmen biraz agresif bir yapıya sahiptir, ciddi manada itaat eğitimi alması gereklidir. Bunu kendiniz evinizde de uygulayabilir yada bir köpek eğitim çiftliğinde bu ihtiyacın sorunsuz bir şekilde üstesinden gelebilirsiniz.

Alman çoban köpekleri yapı bakımından cesur ve neşeli köpeklerdir aynı zamanda sahibine karşı çok itaatkar bir köpektir. Ayrıca öğrenmeye çok hevesli bir yapıya sahiptir. Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda Alman Çoban köpekleri sadakat açısından diğer köpeklerden üstün bir ırktır. İyi bir sosyalleştirme eğitiminden geçerse diğer köpeklerlede çocuklarlada iyi anlaşabilen bir köpektir. Aşırı korumacı özelliği yüzünden basında hakkında kötü haberler yer almaktadır fakat her zaman dediğimiz gibi köpeklerde eğitim bir numaraları kuraldır yani sahibi ilgili ve alakalı bir köpek herzaman sosyal bir köpek olacaktır.

Bakımı

Alman Kurdu
Alman Kurdu

Bu cins köpeklerde tüy yapısının fazla olması sebebi ile tüy dökme problemi çok fazla olacaktır. Senede 2 defa tüy dökebilirler bu strese dayalıolarak bazen senede 3 kez tekrarlanmaktadır. Eğer evde bakacaksanız mutlaka ama mutlaka haftada 2 veya 3 kez tarama yapmalısınız ve özellikle kulak temizliğine ciddi bir emek harcamanız gerekmektedir. Eğer çok fazla dolaşan bir köpekse, kulaklarının içleri aşırı derecede toz toplayacaktır buda köpeğinizi rahatsız edecek bir durumdur.

Yaşam Alanı ve Egzersiz

Bu köpeğe eğer yeterli bir egzersiz sağlayabilecek zamanınız varsa ev ve apartman yaşamına uygun bir köpektir. Çoban köpeği olması nedeni ile uzun koşulardan hoşlanan bir yapıya sahiptir. Bu yüzden geniş bir bahçeli evde, arsada daha fazla mutlu bir yaşam süreceğine emin olabilirsiniz.

Beslenme

Diğer köpeklerde olduğu gibi German Shepherd (Alman Kurdu) beslenmesinde en doğru ve tercih edilmesi gereken şey kuru mamadır. 0 ila 1 yaşına kadar yavru köpek maması ile beslenmeli 1 yaşından yaklaşık 7 yaşına kadar yetişkin köpek maması, 7 yaşından sonrasında ise yaşlı köpek maması verilmelidir. Eğer evde bir mama hazırlamak istiyorsanız mutlaka sebze ilaveli mamalar hazırlamaya özen göstermelisiniz. Bizim size tavsiyemiz tahılsız köpek mamalarını tercih etmenizdir.

Aşağıdaki analiz sonuçlarının resmi bir karşılığı yoktur, Pet Günlüğü ekibi tarafından German Shepherd (Alman Kurdu) cinsi köpeğe verilen puanlamadır. Lütfen yorumlarınızda sizde bizlerle Alman çoban köpeği tecrübelerinizi, analizlerinizi ve eklemek istediklerinizi paylaşın.


Alman Kurdu Analiz Sonuçları
7 Analiz Sonucu
8 Kullanıcı Oylaması (3 oy)
Artıları
İleri derecede itaatkardır
Çocuk ve aile yaşamına uygun bir köpektir
Bekçilik ve koruma özelliği çok yüksektir
Eksileri
Yanlız kalmayı hiç sevmezler
Çok fazla tüy döker
Kalça çıkığı rahatsızlığına rastlanabilir
Analiz Özeti
Bu köpeğe eğer yeterli bir egzersiz sağlayabilecek zamanınız varsa ev ve apartman yaşamına uygun bir köpektir. Sıcak kanlı ve eğitime yatkın bir köpektir.
Koruma özelliği8
Eğitilebilirlik durumu7
Çocuklar ile anlaşabilme6
İtaat etme7
Başka petlerle geçinme5
İnsanlar ne dediler ... 3 Sizde analiz yapın
Cok guzel
Her yonlu super kopek
7 Mart 2017, 15:24
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
0
Alman kurdu
Cınsını oğrenmek
5 Aralık 2016, 12:52
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
0
iyi
iyi
5 Eylül 2015, 17:02
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
1
Sizde analiz yapın

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Kalista

Kalista, Pet Günlüğü için makaleler paylaşan 3 aylık bir Cane Corso yavrusu. Kalista'yı Facebook'ta ve Twitter'da takip etmeyi unutmayın.

Bir geri bildirim

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cane Corso

Cane Corso Italiano Irk Analizi ve Özellikleri

Golden Retriever

Golden Retriever Irk Analizi ve Özellikleri