in ,

BayıldımBayıldım

Husky Sibirya Kurdu Irk Analizi ve Özellikleri

Siberian Husky

Bana yakışıklı bir köpek söylermisiniz dediğimde bir çoğunuzun aklına yine aynı ırk gelecektir. İşte yakışıklı köpek sibiya kurdu husky. Türkiye’nin en çok sevilen ve sayı olarak da nüfusları yüksek hatta ilk 3’te olan sibirya kurdu husky renkli gözleri ile birlikte yakışıklı olmaları ile birlikte anavatanlarının soğukuluğunu yansıtıyorlar. Soğuk ama yakın, tepkisiz ama samimi.. İşte öyle birşey bu köpekler…


Sibirya Kurdu’nun Özellikleri Nelerdir?

Erkek 20-30 kg arasında dişi ise 15-25 kg arasında büyüklüktedir.Canada ve ABD’nin kuzeyinde de popülerdir.Son yıllarda ilginç bir artış var sayılarında. Sebebini sahada yaptığımız araştırmalarda, Türkiye’nin iran, ırak, suriye gibi doğu ülkelerinden gelen insanlarının gösterdiği ilgi çok fazla. Sebep olarak da o bölgelerde bu ırkı fazla göremediklerinden olarak belirtiyorlar.

Kökeni ve Tarihçesi

Bu ırk Sibirya’da Çukçi halkı tarafından kızak çekmede, ren geyiği sürülerini gütmede ve bekçi köpeği olarak kullanılmıştır. 1905 yılında Alaskaya götürülmüş, zor bir bölge olan alaskada çıkan hastalık (difteri) ile ilgili ilaçların taşımacılığında kullanıldıktan sonra dikkatleri üzerine çekmiştir.Buradan tüm dünya’ya yayılmıştır.

Psikolojisi

Ailesine çok bağlı ve çocuklarla iyi anlaşırlar. Kızak çekmede kullanılmasa da grup işlerine yatkın ve sosyaldir. Buz mavisi gözlerii korkutucu bir etki yapsa da sevgi dolu bir hayvandır. Evde yanlız kalırsa kemirilmiş mobilyalarla karşılaşabilirsiniz. Oldukça oyuncu bir köpektir. Sürekli ilgi ister, psiklojik problemlere de yatkındırlar. Kuyruk kemirme gibi problemlere rastlıyoruz.

Bakım ve Eğitim

İpeksi tüylere sahiptir. Haftada 2-3 kez taranması gerekir. Topaklanma riski fazladır. Yaz aylarını şehir merkezinde geçirecekse sıcaktan bunalması söz konusu ise, güzelliğinden biraz gidecek ama kuaföre gidip tüylerinin kesilmesi gerekebilir. Tüy yapısı ile eksi 60 dereceye kadar soğuklara dayanabilirler.

Sibirya kurdu eğitim konusunda sıkıntılıdır. İnatçılıkları ortaya çıkar. Aslına zeki köpeklerdir. Çabuk öğrenirler; kendilerince gereksiz gördüğü komutlara uymazlar.Çok kez boşta gezen sibirya kurtlarına rastlamışsınızdır. Başıboş gezmeyi severler.

Yaşam Alanı ve Bekçilik Özelliği

Bekçilik özelliği çok iyi değildir.Yabancılarla iyi anlaşır ve tepkisizdir. Havlamaz Ulur. Hatta sabah ezanlarına en çok cevap veren köpeklerden biridir. Kesinlikle bahçeli evde beslenilmelidir. Apartman yaşamına uygun değildir. Günün çoğunu yatarak geçirse de gezmeye ve koşmaya başladığı zamana mekan dar gelir. Sürekli egzersiz isteyen bir spor köpeğidir.Kuş fare gibi küçük hayvanları avlamak isteyebilir.Sıcak havalarda sığınabileceği serin alanlar olmalıdır. Dışardaki klübesi dahi serinlemek için yetersiz gelebilir.Evin güneş almayan garaj bölümü kullanılabilir.Sprey su sistemi ile sık sık serinletilebilir. Sibirya kurdu başıboş gezmeyi sevdiği için sınırlı, çıkamayacağı bir bahçe alanı olmalıdır.Yoksa çapını arttırıp gezecektir.

Genetik Hastalıkları

Sibirya Kurdu Husky’ler orta-büyük ırk köpekler arasına girdiği için kalça displazisi (Kalça Çıkığı) yönünden mutlaka değerlenidirlmelidir. Göz hastalıklarına yatkındır.Çinko eksikliği ile ilgili hastalıklar karşımıza çıkabilir.

Bir önceki analizimizde Pekingese ırkı köpekleri inceledik. Aşağıdaki analiz sonuçlarının resmi bir karşılığı yoktur, Pet Günlüğü ekibi tarafından Sibirya Kurdu Husky cinsi köpeğe verilen puanlamadır. Lütfen yorumlarınızda sizde bizlerle Sibirya Kurdu Husky köpeği tecrübelerinizi, analizlerinizi ve eklemek istediklerinizi paylaşın.


Sibirya Kurdu Husky Analiz Sonuçları
6 Analiz Sonucu
7 Kullanıcı Oylaması (10 oy)
Artıları
Yakışıklı ve güzel
En çok tutulan ırklar arasında
Kızak ve spor köpeği
Havlamazlar
Çocuklar ile arası iyidir
Soğuk havaya dayanıklı
Eksileri
Bekçilik özellikleri iyi değil
Eğitim konusunda zayıf
Bazen uzun uzun ulurlar
Kuş ve fare gibi küçük hayvanları avlamak isteyebilir
Evde bakmak için uygun değil
Sıcak havaları pek sevmezler
Analiz Özeti
Erkeklerin kız tavlamak için için aracı tuttuğu, renkli gözlü yakışıklı, bekçilik özelliği olmayan, havlamayan ama uluyan soğuk bakışlı sıcakkanlı köpekler
Koruma özelliği7
Eğitilebilirlik durumu5
Çocuklar ile anlaşabilme8
İtaat etme3
Başka petlerle geçinme6
İnsanlar ne dediler ... 10 Sizde analiz yapın
şımarık
8 haftalık bir yavru edindim. ilk sahibiyim . alırken çok mahsun çok utangaç sessiz sakin bir yavruydu. bize çok çabuk alıştı.suan 16 haftalık.ve acayip şımarık. 2 haftadır dışarı çıkarıyoruz ve beni sal ben koşmak istiyorum diyor.tek kötü tarafı sürekli oyun istiyor ve oyun isterken ellere çok odaklanıyor ve agizliyor ısırmiyor fakat hemen ağzına alıyor.eger bu özelliği büyüdükçe giderse 10 numara olur. çok cana yakın. itaatsiz. salsam kesinlikle geri dönmez diye düşünüyorum.1 yaşından sonraki hareketlerini merak ediyorum ve sabırla büyütüyoruz şuan.
22 Temmuz 2021, 14:40
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
0
12 yaşında 12 yıldır benimle olan bir husky sahibiyim
Çok Zeki ve her söyleneni hatta söylemeden anlarlar sadece işine gelenleri yaparlar. Onların Özgür ruhlarını tanıyıp kabullenmeniz gerekir. Evde hiç zararları yok tuvalet imkansız yapmaz, gereksiz havlamaz ama istediğini yaptırana kadar vazgeçmez. Bizim koruma özelliği çok yüksek yabancıyı yanımıza yaklaştırmaz, yabancıya hep sert yapar kendini sevdirmez. Kıskançtırlar ama çocuğunu hemen kabullenirler. En kaliteli mamayı kullanırım yıllardır orijenden vazgeçmedim ona rağmen tüy sorunu fazladır. Erkeklerde alfa olma özelliği çok fazladır bu yüzden dışarıdaki köpeklerle pek anlaşamaz diğer ırklar gibi alıp uzun uzun yürüyüşler yapıp cafede oturup dinleneyim olayı olmaz. Bir de çok nazlıdırlar gecenin bir vakti sizi yataktan kaldırıp yanındaki koltuğa yatmadan rahat bırakmazlar 🙂
4 Ekim 2020, 09:56
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
0
Harika bir ırk
Alırken okuduğumuz o saçma gelişi güzel yorum sitelerine ne diyeyim. Çok korkarak Ukrayna’dan getirdim. Ne havlama Ne bir gürültü. Ne eşya kemirmesi ne bir başka sorun yok. Siteler asla bulurken için gerçeği yansıtmıyor. Çok akıllılar, itaat ediyorlar sadece dışarıda algıları anlık kayboluyor, tüy sorunu var onun içinde paraya biraz kıyacaksınız:) royal canin Dermo alın kesin çözüm. Gider 10 kg 100 tl mama alırsan tüy sorunu olur. Sadece kuru mama. Bekçilik hiç yok:). Oyuncu tuvalet eğitimi ve ya diğer eğitimleri içşn konuşun sadece sakince konuşun bu kadar. Ve kesinlikle evde bakabileceğiniz bir kaç ırktan biri. Başka sorularınız olursa cevaplarım ozgur63@hotmail.com
14 Temmuz 2019, 00:23
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
2
9
Albino Husky çiftim ve 8 yavrum var 🙂
erkek olan Alex 4 yildir bnmle ve 2 aylikken aldm..konusmadan anlasabiliyoruz biz..egitim sacma geliyor bana kurt sonucta bu universite okucak hali yok..kizacagim seyleri asla yapmaz tuvalet, esya kemirme, etrafi dagitma gibi..iletisimi dogru kurdugunuzda harika bir ev arkadasindan farksiz..esimle ikimiz ona birey gibi davrandik..o da buna inanilmaz cevap verdi 🙂 elinde olsa calisip eve para getrcek .d kapi acik olsa dahi asla kacmaz ki bi o kadar meraklidir kendileri..sempatik simarik zeki afacan cocuk gibi 🙂 kesinlkle tavsiye ederim, husky ayri bi dunyadir bence
28 Aralık 2018, 18:43
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
4
13
Psikoloji
Kopegimi yeni aldim ve bana gelene kadar 3 4 sahip degisti ve biz gezmeye geldik benim onu birakicagimi dusunuyor sanirim agliyor devamli yeterince ilgi gostermeye calisiyorum.
13 Kasım 2018, 23:42
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
1
Genel olarak
Merhaba. Bir yılı aşkın bir süredir dişi bir Sibirya kurdu besliyoruz. Apartman dairesinde oturuyorum. Kızımız evde asla havlamaz ulumaz. Çünkü bunu her yaptığında yapmaması gerektiğini öğrettik. Siz de öyle yapmalısınız. Hayvan yanlış bir şey yapıyorum demek ki diye düşünmeli. Daha henüz mini minnoşken aldığımız için her hangi bir adaptasyon sıkıntısı yaşamadı. Tuvalet eğitimini iki aylıkken, temel komutları iki aylıkken öğrettim. Durduk yere bir huskye otur derseniz sorgular, sesimizi yükseltince itaat ediyor. Evde alfanın siz olduğunu göstermelisiniz. Yoksa zaman zaman size kafa tutmak ister 🙂 liderlik vasfı ne yaparsın... Bir Alman kurduna bir Goldena oranla az tüy döker ve asla kötü kokmaz. Bunlar zaten evde beslemek için güzel artılar.
19 Eylül 2018, 09:18
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
1
Küçük bebişlerim
Iki tane bebeğim var. Henüz 3 aylıklar.
Merve Hanım a katılıyorum. Emek ve sevgi. Kalpten bir bağ kurduğunuz zaman herşey güzel oluyor. Yorgunluğu, zor tarafları göze görünmüyor. Çiş egitiminde biraz sıkıntı çekiyorum ama eminim ki sevgiyle ve sabırla onu da halledicem.
Hayatımın bir parçası oldular. Günlük islerimi ya da sosyal hayatımı bile onlara göre ayarlar oldum.
Ben onları çokkk seviyorummm💞
3 Mayıs 2018, 21:55
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
0
Sibirya kurdu
Daha iki ayını doldurmadan çiş eğitimi çok iyi sonuçları verdi. Bir kere pedinden başka bir yere yapmadi. Koruma özelliği aranızda ki bağlara bağlı bence ki bu tamamıyla 5 yıldızı hakediyor. 7/24 yanında olduğum için bence hakkını veriyor. Eğitimleri konusunda hiç sıkıntı yaşamadım ki almadan önce internette okuduğum zor eğitim verilir, inatçıdır makaleleri beni korkutuştu fakat yazılanlar aksini gösterdi. Ne kadar çok ilgilenir emek harcarsanız karşılığını alırsınız bence. Ki sosyal hayatımdan bile ödün verdim 7/24 günlerimi onunla geçirdim.
27 Ocak 2018, 16:29
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
1
İyi bir Kööpeke
dsac
5 Eylül 2015, 17:04
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
1
Karizmatik
Fazla havlamaması ve insanları kendisine çekmesi güzel
4 Ağustos 2015, 06:12
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
0
Daha fazla göster
Sizde analiz yapın

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Kalista

Kalista, Pet Günlüğü için makaleler paylaşan 3 aylık bir Cane Corso yavrusu. Kalista'yı Facebook'ta ve Twitter'da takip etmeyi unutmayın.

Bir geri bildirim

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pekingese

Pekingese Irk Analizi

Kanunen Mikrochip ve Kimliklendirme Zorunlu mu?