in ,

BayıldımBayıldım EğlendimEğlendim ŞaşkınımŞaşkınım ÜzüldümÜzüldüm TepkisizimTepkisizim Kızdım!Kızdım!

Golden Retriever Irk Analizi ve Özellikleri

Golden Retriever

Ev sevilen, ama en çok terkedilen, en çok dost ama en çok barınaklara bırakılan, en eğlenceli ama en çok sorun yaşayan, en sağlıklı ama en çok hastalanan köpeği ile karşınızdayız. Neden mi? Çünkü Türkiye’nin en fazla sayıda, en yaygın bulunan, en sevilen ırkı Golden Retriever, her yerde onlar var. Her yönüyle en çok karşımıza o çıkıyor


Golden Retriever nasıl bir köpektir?

Golden Retriever denilince ilk akla gelen misafirperver bekçi köpeğidir. Bölgenizde hırsızlık olayları fazla ise bekçilik amaçlı bir Golden Retriever tercih etmeniz tam bir facia! Hırsız abi hoşgeldin, gel gel kapı açık 🙂 diyecek bir köpek. Bu nedenle bekçilik amaçlı düşünüp almayın. Tam bir oyun köpeği tam bir polianna. (%1 ihtimalle bekçilik özellikleri baskın bir Golden Retriever sizi bulabilir unutmayın)

Ebatları ve Kilosu

Bu ırkın erkekleri 56-61 cm yüksekliğinde ve 25-40 kg arasında olmakta, dişiler ise daha minyon yapıda 50-56 cm yüksekliğinde ve 25-32 kg arasında olmaktadır.

Tarihçe

Golden Retriever Tarihçe
Golden Retriever Tarihçe

Kayıtlardaki bir bilgi 19. yüzyılın ortasında ingiltere’ye gelen bir rus sirkindeki ırkı bilinmeyen altın sarısı rengi köpeklerin bloodhound ırkı ile izdivacından ile oluşturulmuş. Başka bir kayıda göre siyah retriever, Tweed Spaniel, Setter ve Bloodhound ırkı ile çapraz çiftleştirilmelerinin ardından Golden Retriever ortaya çıkmıştır. Kesin kökeni ile ilgili bilgiler net olmamasına rağmen en fazla kayıdı tutulan ırklardan biridir.

Bakım ve eğitim

Golden’lar eğitime yatkın köpeklerdir. Hatta 2 aylık olduğu gibi eğitimlerine başlayabilir olumlu tepkiler alabilirsiniz. Zeki köpekler ve sahibim ne istese de yapsam diye bakışlarını görebilirsiniz. Tabili gerçek eğitim zamanı 5 aydan sonradır. Bu tarihten itibaren profosyonel bir okula gidebilir. İtaat yarışmalarında derecelere girmiş bir ırktır.

Uzun tüylüdür ve bakım gerektirir. Hafta da en az 3 kez taramalı ve iletişime geçmelisiniz. Taranmadığında tüyler topaklanır. Tamamen traş edilmesi gerekebilir. Traş edilen bir golden labrodor ırkı ile karıştırılabilir.

Karakteristik Özellikleri

İsmini aldığı geri getiren anlamına gelen retriever özelliği ile attığınız nesneyi hiç yorulmadan geri getiren iyi bir oyun arkadaşıdır. Aslında bir av köpeği olmakla birlikte günümüzde av değil oyun amaçlı kullanılmaktadır. Çocuklarla anlaşma kabiliyeti belirgin her konuda eğitilebilir bir köpek

Yaşam Alanı ve Egzersiz

Large Breed yani büyük ırklar arasındadır. Yaşam alanı hareketliliği de düşünülüp geniş olmalıdırlar. Bir kangal yada gibi yüksek gezinme ihtiyacı olmasa da rahatı için gerekecektir. Biz Veteriner Hekim olarak bağlı sistemleri onun sağlığı için sevmemekteyiz. Geniş 1,5-2 metre yükseklikte sert tel ile çevrili 60 m’2 alan barınması için uygun olacaktır. Bu alan içerisinde boyutlarına uygun bir klübe konulmalıdır. Her köpek gibi sadece burada tıkılı kalması da doğru değildir. Kap gel türünde oyunları sevdiği için yaşam alanında bu oyunu da planlamalı. Unutmayın adı üstünde retriever yani geri getiren.

Psikolojisi

Gayet uyumlu bir köpektir. Özellikle çocuklarla anlaşması ve çok iyi bir oyun arkadaşı olmasından dolayı tercih edilir. Hareketli olması bazen sevgi gösterisi sırasında üstünüze atlaması ve yere düşmenize sebep olabilir. Burnunu, kuruğunu rahatça sıkabilir, hatta severken ısırabilirsiniz çok sabırlıdır. %0,5 oranda bu karaktere ters huylar da görülebilir. İnsanlardan uzak kalmak ona göre değildir. Uzun süre yanlız kaldığında psikolojisi kolay bozulabilen bir köpektir. Yaramazlıklar bu durumda başlar.

Beslenme

Her köpek ırkında olduğu gibi 2 aya kadar anne sütü öneriyoruz. 45 günden sonra Puppy Large Breed (Yavru büyük ırk) beslenmesine uygun kuru mamalar tercih edilmeli. Yavru mamaları özellikle büyük ırklarda 1,5 yaşına kadar kullanılmalı. yani inşaatın temeli sağlam atılmalı. Golden’lar obesiteye açık hayvanlardır. İştah problemi yaşamazsınız. Ev yemeklerine bayılırlar. İştahınız yoksa onları ev yemeklerini yerken izleyin iştahınız açılabilir. Tabiki bu durum kontrol altında tutulması gereken bir durum. Golden Retriever’lar alerji, obesite, ishal, kabızlık şikayeti ile sık sık kliniklere uğrayan köpeklerdir. Sebebi ise hayvan sahibinin kontrolünden çıkmış olmalarıdır.


Golden Retriever Analiz Sonuçları
7 Analiz Sonucu
7 Kullanıcı Oylaması (7 oy)
Artıları
Aile yaşamına uygun, çocuklar ile iyi anlaşır
Eğitilebilir, Zeki
Eksileri
Obesiteye Yatkın
Kalça Displazisine Yatkın
Bekçilik Beklemeyin
Analiz Özeti
Golden Retriever denilince ilk akla gelen oyuncu misafirperver bekçi köpeğidir. İnsan canlısı bu köpek çocukların en iyi dostu, zeki, eğitilebilir, eğlenceli bir köpek
Koruma özelliği2
Eğitilebilirlik durumu8
Çocuklar ile anlaşabilme9
İtaat etme6
Başka petlerle geçinme8
İnsanlar ne dediler ... 7 Sizde analiz yapın
Enerji patlaması
Benimki hırsıza terlik getiren, abi ortopedik olsunmu ? Kahve nasıl olsun diyen tiplerden. Koruma kesinlike 0, hiç yok. Aşırı sosyal 18 aylık şu an daha hırladığına şahit olmadım. Başka köpeklerle oyun oynamaya bayılıyor direk üstüne koşuyor hepsinin ama bu bazen sorun olabiliyor sokak köpekleri vs. Yerinde duramıyor sürekli zıplıyor koşuyor. Aşırı yemek yiyor doymak diye bir duygu yok. Ama kesinlikle golden beslenecek değil, yaşanacak bir köpek.
14 Ağustos 2019, 21:52
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
0
durmak bilmiyor
İLK DEFA KÖPEK SAHİPLENİYORUM VE NORMALDE ÇOK KORKARDIM KÖPEKLERDEN AMA BU Bİ BAŞKA HEMEN SEVDİRİYO KENDİSİNİ KORUMA ÖZELLİĞİ YOK BENCE EVE HIRSIZ GİRSE ÖNCE OYNUYALIM SONRA GİR DİYEBİLCEK Bİ TÜR :)BAHÇEDE BESLİYORU BEN 5 6 AYLIK SOKAK KÖPEĞİYDİ ÇOCUKLARIN HASTASI OLAN KENDİNİ HEMEN SEVDİREN Bİ KÖPEK
23 Haziran 2019, 13:33
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
1
kiskanclik ve paylasamama
bende 2 tane golden var biri asiri kiskanc ve oyuncu diyeri ise korumaci yabancilara asiri havlayan ve vurdum duymaz bakimlari ilgisi baya zor ve 3 tane bir arada ise hepside kiz ise eyvah diyorum hirsiza kapiyi kendileri acip terlik verip eve alirlar yeterki bikere elin degsin ona gevseyip gunlerce kalmadan kendini sevdirir savunma sahipleride var aslinda bu sahibiyle kurdugu bag bence kiskanclik seviyesi bide 3 golden bir akita olunca bizde kiskanlik hat safada aslinda biriyle oynarken asla diyeriyle oynayamiyorsunuz yoksa ciddi yaralanmali kavgalar cikiyor kiskanilmak guzel bisey sevdigin tarafindan ama siddet asla 😍😍😍
14 Mayıs 2019, 05:11
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
0
golden deyip geçme
1yasında erkek goldenım var ve aşırķ korumacı yaban ılara karşı asi veterinerler bile şasıriyo bazıları bu labrador kırması diyo yani bütün goldenler terlik getirmiyor aksine arkadaşımı bile ısırdı bana bağırdı diye
26 Mart 2019, 14:36
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
0
Başlangıç için doğru bir köpek DEĞİL
Tam bir ilgi, sevgi ve yemek arsızı. Saatlerce oyun oynar, hiç durmadan yemek yer. Kolay kolay havlamaz, eğitime müsait, sahibine bağlı. Diğer tüm insan ve çocuklarla çok iyi anlaşır. Bekçilik özelliği sıfıra yakın. Enerjisi yüksek. Bence evden ziyade bahçede beslemeye daha uygun.
14 Aralık 2018, 13:19
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
1
Eğlence burda
Golden retriever sahipleri köpekleri ile her zaman çok eğleniyorlar.
17 Temmuz 2015, 19:26
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
1
6
Tam Bir Kanka
İnsan canlısı golden'lar bekçilik beklentisi olanları hayal kırıklığına uğratıyor. O bir karşılama görevlisi 🙂
15 Temmuz 2015, 21:42
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
1
4
Daha fazla göster
Sizde analiz yapın

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Kalista

Kalista, Pet Günlüğü için makaleler paylaşan 3 aylık bir Cane Corso yavrusu. Kalista'yı Facebook'ta ve Twitter'da takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

German Shepherd

Alman Kurdu German Shepherd Irk Analizi ve Özellikleri

Pekingese

Pekingese Irk Analizi