in

Köpek Tasması Seçimi

KÖPEĞİNİZİ TASMAYA ALIŞTIRIN!

Öncelikle köpeğiniz için doğru tasma seçtiğinizden emin olun. Köpeğinizde kaşıntı yapmayan ilk taktığınızda kaşıntı yaptıktan sonra bile bir süre sonra hemen alışabileceği uygun bir köpek tasması seçimi yapmalısınız. Boğma zincir gibi tasmalar tercih etmeyin. Bu tip tasmaların yanlış kullanımı köpeğinizin ciddi bir şekilde yaralanmasına sebep olabilir ve ölümüne bile sebep olabilir. En yakın dostunuza bunu yapmak istemezsiniz. Eğitimler için yaklaşık 40 cm uzun kayış ve gezdirme kayışı ayrı ayrı kullanılmalıdır. Ödül olarak verebileceğiniz oyuncak ve mamalar içinde uygun bir yelek veya bel çantası kullanabilirsiniz.

kopek-tasmasi-egitim

Köpek Tasması Ceza Olmaz

Köpeğinizin tasmasını ceza vermek amacıyla ona takmayın. Bu tasmadan kaçmasına sebep olacaktır. Tasmayı her taktığınızda köpeğiniz ve sizin açınızdan iyi ve güzel durumlar oluşacağı için tasma takıldığını anlamasını sağlayın. Mesela dışarı çıkmak ve eğlenceli oyunlar oynamak gibi…

kopek-tasma-cesitleri-boyun-tasması-zarari

Köpek Tasması Bir Başlangıçtır

Sokağa çıktığınızda köpek sahiplerinin köpeklerini kontrol etmekte zorlandığını görebilir bazen de uyumlu bir şekilde yürüyen köpekler görebilirsiniz. Bu sorunu yaşayan kişi siz de olabilirsiniz. İlk düşünceniz zamanla düzelir olmamalı. Çünkü düzelmez. Köpeğinizi etrafta sürüklemeden kibarca yürümeyi öğretmek zaman alabilir ancak imkansız değildir. Köpekler deneme ve yanılma yoluyla öğrenirler. Bu, sadece birkaç yürüyüşten sonra köpeğin öğrenebileceği anlamına gelir. Tasmayı çekmek onu nereye gitmek istediğine götürüyor. Bunun uzun süre devam etmesine izin verirsek, alışkanlık haline gelir ve bu davranışın yanlış olduğunu öğretmek daha uzun sürebilir. Köpek tasması bu alışkanlıklar için bir başlangıçtır ama hedefimiz tasmasız ama itaat eden bir köpek olmalı.

kopek-egitim-tasmasi-arabadan-atlama

HEYECANLA KARŞILANAN DURUMLAR!

Tasma veya tasmasız eğitime alışsa dahi ön kapıdan dışarı çıkmak veya arabadan çıkmak bazen köpeğin heyecanından dolayı zor bir durum olabilir. Her zaman köpeğinize beklemesi için bir işaret oluşturun ve sakin ve rahat olduğunu gördüğünüzde ona izin verin. Ne kadar çok pratik yaparsanız ve ne kadar tutarlı olursanız, köpeğiniz ne kadar hızlı olursa olsun kendini dışarı atmadan önce serbest bırakma komutunun gelmesi için beklemeyi öğretmiş olacaksınız.

Eğitim ile ilgili diğer yazılar için bu linki tıklayın…. Köpek Eğitim Ürünlerini incelemek için alışveriş sitemiz hayvanlaricinhersey.com u ziyaret edin.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Dİlek Uzunyoloğlu

Dilek Uzunyoloğlu 2 Haziran 1998 yılında Kocaeli’nde doğmuştur. Yeşilbayır Anadolu Imkb Anadolu Otelcilik ve Turizm Lisesinde Önbüro mezunu olup eğitimine Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı bölümünde devam etmektedir. Köpek Eğitimi ve Davranışları üzerine televizyon kanallarında anlatımlar yapmıştır. Köpeği Adya ve Balım’la tanınmıştır. Adya ile köpekli spor olan frisbeede gençler 1.si olmuştur ve ırk standartları yarışmasında Adya ile Genç Türkiye şampiyonluğu ünvanını almıştır. Yurtdışındaki handler ve kinologlardan seminerlere katılmış olup, Pamukkale üniversitesinde ilk seminerini vermiştir. Çeşitli organizasyon ve etkinliklerde köpeği Adya ile yer almaktadır. Aynı zamanda Türkiye’de Kinolojinin gelişmesi adına çalışmaktadır. Eğitmenimiz Dilek Hanıma Sorularınız için 05325006259 WhatsApp Hattımızı kullanın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Köpek Kulak İltahabı Neden Şekillenir?

Kedi ve Köpek Tıraşı Zararlı mı?