in

KÖPEK EĞİTİMİ NEDEN GEREKLİ?

Köpek İtaat Eğiimi

Köpek Eğitimi Neden Gereklidir?

Mutlu köpek eğitimli köpektir. Neden? Hiç düşündünüz mü? Yanıtını fazla düşünmeye gerek yok. Eğitimli köpek sanılanın aksine özgür köpektir. Aklı başında hareket ettiğinden dolayı sahibinin güvenini kazanmış bu yüzden özgürlüğü eline almış köpektir. Sanılanın aksine köpekler dayak yoluyla veya zorla eğitilmez. Önemli olan köpeğe düşünmeyi öğretmek ve buna göre davranmasını sağlamaktır. Köpek eğitimi bu yüzden köpeğinizi mutlu bir hale getirir.

köpeklerde eğitim

Köpeğiniz Sizi mi Gezdiriyor?

Köpeğinizle sokakta geziyorsunuz ama siz onu değil o sizi kontrol ediyor ve bu yüzden rahat bir yürüyüş gerçekleştiremiyorsunuz. Bu yüzden etrafınızdaki dostlarınız köpeğinizden şikayet etmeye başlıyor ve diğer tüm canlılar için köpeğiniz bir facia imajına bürünüyor. Aynı zamanda sizin içinde köpeğinizle yaşamak keyif vermesi gerekirken kabus haline geliyor. İnsanların hoşuna gitmeyen bir çok davranış köpek için son derece normal olabilir. Sokakta bir kedi gördüğünde kaçıp gittiği an veya postacıyı kovaladığında da köpeğinize veya çevrede bulunan köpeğin hedef aldığı canlıya da zarar vermemesi açısından köpeğinizle bu tip davranış sorunlarına çalışmak güvenli bir ortam oluşturur.

köpek nasıl eğitilir

Köpek İtaat Eğitimi

Köpek eğitimi denince akla en sık duyduğumuz ve en önemli eğitimlerin başında olan itaat eğitimi gelir. İtaat eğitimi köpek ve sahibi arasında bir iletişim oluşması açısından en önemli eğitim metotlarından biridir. İtaat eğitimleri sadece iyi davranışları öğretmekle kalmaz, aynı zamanda rahatsız edici durumlarda rahatlamayı da artırır. Bu eğitimde en önemli durum köpeğe sizin onun kuralları çevresinde değil onun sizin kurallarınıza göre yaşamayı doğru bir biçimde aktarmanızdır. Bu yüzden kararlı olmanız çok önemlidir.
Aynı zamanda sosyalleşme de köpek eğitimi açısından oldukça önemlidir. Bilirsiniz ki köpekler doğdukları andan itibaren ömür boyu etrafı keşfetmek isterler. 6 ay öncesinde sağlıklı bir sosyalleşme süresi geçirmiş ve ömür boyu doğru bir şekilde sosyalleşebilmiş bir köpekte farkındalık daha artmış olacaktır.

köpeklerde sosyalleşme

Köpek Sosyalleşmesi Önemli

Sosyalleşme köpekteki özgüveni dengede tutar. Ancak köpeklerin doğru ortamda ve doğru köpeklerle de bulunması oldukça önemlidir. Bilirsiniz ki köpekler çevreden öğrendikleri davranışları iyi veya kötü alışkanlık haline getirebilirler ve bu uzun süre kalıcı bir hal alabilir. Saldırganlığın ve korku dolu davranışların önlenmesini sağlar. Köpek eğitimi içerisinde Doğru şekilde sosyalleşememiş bir köpekte ise utangaçlık,hiperaktiflik,havlama ve saldırma gibi davranışlar görülmesi mümkündür.

Dilek hanım’ın farklı yazılarını okumak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Dİlek Uzunyoloğlu

Dilek Uzunyoloğlu 2 Haziran 1998 yılında Kocaeli’nde doğmuştur. Yeşilbayır Anadolu Imkb Anadolu Otelcilik ve Turizm Lisesinde Önbüro mezunu olup eğitimine Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı bölümünde devam etmektedir. Köpek Eğitimi ve Davranışları üzerine televizyon kanallarında anlatımlar yapmıştır. Köpeği Adya ve Balım’la tanınmıştır. Adya ile köpekli spor olan frisbeede gençler 1.si olmuştur ve ırk standartları yarışmasında Adya ile Genç Türkiye şampiyonluğu ünvanını almıştır. Yurtdışındaki handler ve kinologlardan seminerlere katılmış olup, Pamukkale üniversitesinde ilk seminerini vermiştir. Çeşitli organizasyon ve etkinliklerde köpeği Adya ile yer almaktadır. Aynı zamanda Türkiye’de Kinolojinin gelişmesi adına çalışmaktadır. Eğitmenimiz Dilek Hanıma Sorularınız için 05325006259 WhatsApp Hattımızı kullanın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çocuklar ve Hayvanlar Arası Neden Bu Kadar iyi?

Köpek Kulak İltahabı Neden Şekillenir?