in

Köpek Kulak İltahabı Neden Şekillenir?

Köpek Kulak İltahabı Dikkate Alınmalı

Kulaklar dış ortamla ilişkili işitme organımızdır. Bu yüzden bir çok etkene doğrudan maruz kalmaktadır. Köpek Kulak İltahabı gibi kulak problemine yol açacak bir çok neden ve durum vardır. Bazı köpek ırkları kulak problemlerine daha duyarlıdır. Özellikle sarkık kulaklı uzun tüylü köpeklerde yeterli hava akımı sağlanamayacağı için kulak problemleri sıklıkla görülmektedir. Ayrıca yaz aylarında pet’inize aşırı banyo yaptırma ve denize girdikten sonra kulak kanalına su kaçması, yeterince kurutulmaması sonucunda içeride oluşan rutubetli havayla birlikte enfeksiyon oluşması kaçınılmaz bir sondur. Kulağın suyla teması sonrasında mutlaka kurulanması gerekir.

kopek-kulak-iltahabı

Sağlıklı Bir Kulak Nasıl Görünür?

Köpek Kulak İltahabı geçirmemiş ise sağlıklı bir görünümü vardır. Kulak kepçesinde tüy dökülmesi, kepeklenme, kabuklanma, şişkinlik bulunmamalı. Kulak kanalları anatomik olarak L şeklinde olduğu için bu kanalı görmeniz için kulak kepçesini düzleştirmeniz gereklidir. Kulak kanalının rengi pembe, temiz ve kokusuz olmalıdır. Kulakta oluşabilecek problemlerin başında değişik renk ve kokuda akıntılar, yabancı cisim (Özellikle pisi pisi otu), parazitler (uyuz,mantar vb), hematom, orta ve iç kulak yangısı, kulak zarında delinme gibi sorunlar görülmektedir. Düzenli olarak kulak kanalını kontrol ederek ilerde oluşabilecek bir problemin önüne geçebilirsiniz.

kopek-kulak-anatomi-kopek-kulak-iltahabi

Denge Problemi mi?

Kulak kanalını kontrol etmeyi ihmal etseniz bile petiniz kulağıyla ilgili bir problem olduğu zaman size bunu kulak kaşıma, kafa sallama, başını bir tarafa doğru eğik tutma veya kendi etrafında dönme gibi semptomlarla belirtecektir. Kulak problemleri zamanında ve düzenli olarak tedavi edilmezse ileride daha ciddi sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Köpek Kulak İltahabı başlangıcında görülen Dış kulak yolunda oluşan bir problem orta kulağa ve hatta iç kulağa kadar yayılıp petinizin denge problemine ve hatta sizi bir daha hiç duyamamasına neden olabilir. Bu yüzden düzenli olarak kulakları kontrol edilmeli en küçük bir problemin bile tedavi edilmezse ciddi problemlere yol açacağı unutulmamalıdır.

kopegimin-kulagini-nasil-temizlerim

Kedilerde Şaşılık olur mu? Merak ediyorsanız. Bu yazımızı da mutlaka okumalısınız.. TIKLAYIN

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Büşra Özturan

9 Aralık 1994 te Adanada doğdum.Seyhan Anadolu Lisesini bitirdikten sonra çocukluktan beri hayalim olan mesleğimi icra etmek üzere Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesinde İntörn Veteriner Hekim olarak okumaktayım.Bu hayattaki en büyük mutluluk sebebim konuşmayan bir canlının dilini anlayıp onun gözlerindeki minneti görmektir😊

2 Toplam Yorum

Leave a Reply

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Köpek İtaat Eğiimi

  KÖPEK EĞİTİMİ NEDEN GEREKLİ?

  Köpek Tasması Seçimi