in

BayıldımBayıldım ŞaşkınımŞaşkınım

KEDİLERDEN CORONA VİRÜS BULAŞIR MI?

insana kedi köpek corona virüs bulaşır mı?

Kedilerimizi ve köpeklerimizi çok seviyoruz. Onlardan bizlere hastalık bulaşma ihtimalini düşünmek, onlardan uzaklaştırma fikrini düşünmek dahi istemeyiz. İnsan çocuklarından veya arkadaşlarından uzaklaşmak ister mi? Köpeklerden ve kedilerden corono virüs bulaşır mı? Malesef hayvanlardan insanlara buluşan yani zoonoz bir çok hastalık var. Bu nedenle almamız gereken önlemler ve güvenmemiz gereken Veteriner Hekimler var. Dünyada halen tartışmalar devam etse de sonuç şu an bulaşmadığı yönünde. Güncel yaklaşımları şu siteden takip edebilirsiniz. https://www.avma.org/blog/what-do-you-need-know-about-coronavirus

KEDİ KORONA VİRÜS İNSAN’A GEÇER Mİ?

2019 Aralık Ayının sonunda Corona virüs ismini Çin’İn Wuhan kentinde her çeşit canlının yenilebildiği (yarasa, yılan, kubağa, fare vs.) bir marketin çalışanlarının ve müşterilerinin ağır akciğer enfeksiyonu belirtileri ile hastalanması ile duymayan kalmadı. Biz veteriner hekimler bu virus ile yıllardır özellikler kedilerde mücadele veriyoruz. Bu nedenle bizlere yabancı gelmedi. Peki bu virüs insanlardaki corona ile aynı korona mı? Çok şükür ki değil. Kedilerden ve köpeklerden insana corona virüsü geçmez.(Kaynak https://www.who.int/westernpacific/emergencies/covid-19) (Güncel değişimleri takip edin.)

Eğer şu an yaşanılan çin corona virüs hastalığı kedi ve köpeklerdeki corono virus ile aynı olsaydı, ilk önce veteriner hekimler, sonra o hayvanın sahipleri, akrabaları derken; sokaktaki kedilerin de %75-80’İnin bu virüsü taşıdığını da düşündüğümüzde artık insan neslinin sona ermesine kadar giderdi bu durum.

KEDİ CORONA VİRÜS VE KÖPEK CORONA VİRÜS AYNI MI?

Peki neden bu virüsler aynı isimleri taşıyor dersek, bu virüsler 2002’de karşımıza çıkan SARS ve 2012’deki MERS virüsü ile aynı aileden olmakla birlikte 2019 n-CoV ismini almaktadır. Kedilerdeki corona virüs ile köpeklerdeki coronavirüs birbirinin aynısı değil. Köpeğin hastalığa kediye, köpeğin hastalığı da kediye veya insana geçmiyor. Kedilerden corona virüs bulaşır mı? anlatmaya devam edelim.

CORONA VİRÜS’TEN NASIL KORUNURUM?

Her ne kadar da kedi ve köpeklerden insana bulaşma söz konusun olmasa da her zamanki gibi bizler temizlik ve dezenfeksiyon uygulamalarını sıkı tutmamızda fayda var. Sosyal medyada dolanan elma sirkesi ve sarımsağın şifaları mutlak olsa da Corona virüs’e karşı bizi ne kadar koruyabileceğine dair bir çalışmaya rastlamadım. Virüsleri etkisi bilinen dezenfektanlar ve özellikle veteriner hekiminizin önerdiği miktarda sulandırdığınız çamaşır suyu, kedi ve köpeklerimizin barınakları,yatakları, mama kapları ve aksesuarlarının dezenfeksiyonu için uygun olacaktır.

KEDİMİ CORONA VİRÜSTEN NASIL KORURUM?

Köpekler için Veteriner kliniklerinde köpeklere özel olan corona aşısı bulunsa da malesef kediler için corono virüs aşısı bulunmamaktadır. Piyasa’da bulan bazı dezenfektanları da kedi ve köpekler’in ağız-yüz sağlığı için de kullanıyoruz. Veteriner Hekiminizden bu konuda önerilerini isteyiniz. Ayrıca kedi ve köpeklerinizin kendinizde olduğu gibi bağışıklığını güçlü tutmanız gerekirse dışardan immun sistem güçlendiriciler kullanmanız gerekmektedir. Düzenli ve dengeli beslenme, düzenli parazit ilaçları kullanımı bağışıklığın güçlenmesi için gereklidir. Kedilerden corona virüs bulaşır mı? anlatmaya devam edelim.

kedi köpek et süt yumurta

CORONA VİRÜS ET, SÜT, YUMURTA İLE BULAŞIR MI?

Hayvansal gıdalar et, süt, yumurta’nın bu zamana kadar her hangi bir bulaşmada rol oynadığı konusunda bir bilgi yoktur. Her zamanki gibi Devlet kontrolünden geçmiş işletmelerden aldığınız hayvansal gıdaları Güvenle tüketebilirsiniz. Tabiki yarasa veya yılan çorbası içmeyecekseniz .

Türk Veteriner Hekimler Birliği’nin de konu ile ilgili paylaşmış olduğu bu linkteki yazıyı okumanızda fayda var.

Kedilerdeki farklı virüsler hakkında bilgi almak isterseniz ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz. Kedilerde FİV virüsünu bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Vet.Hek.Ender ER

Pet Günlüğü yöneticisi, Tecrübesine güvenebileceğiniz kedi-köpek Klinisyeni, Sosyal, aktif, pozitif, çözüm üretici, girişimci, yenilikçi, teknolojik. Vet.Hek. Ender ER'i Facebook'ta takip etmeyi unutmayın - Facebook

Bir geri bildirim

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kedi Lösemisi Tedavisi Kolay Mı?

Doğru Dezenfektan Seçimi