in

BayıldımBayıldım EğlendimEğlendim ÜzüldümÜzüldüm TepkisizimTepkisizim

Kedilerde Şaşılık Olur Mu?

şaşı kediler şaşı köpekler

Strabizmus adı verilen hastalık yani Kedilerde şaşılık ilginçtir ki kedi sahipleri tarafından bir şikayet olarak dile getirilmiyor. Çünkü kedi sahiplerinin anlatımı ile onlara ayrı bir yakışıyor, komik oluyorlar. İnternette de bir çok şaşı kedinin fotoğrafı dolaşıyor. Şaşı kediler arasında en şaşkın kedi güzellik yarışmaları dahi düzenleniyor. Tabiki bu hastalık bizimle birlikte yaşayacaksa ve kedimizin ömrü boyunca onu taşıması söz konusu ise kendimizle ve kedimizle barışık olmak gerek. Ama altında sevimliliği dışında farklı nedenler olabileceğini unutmamalıyız. Sonuçta bu bir hastalık.

Şaşı kediler

Şaşı Kediye Gülmeyin

Peki bu Kedilerde şaşılık olayı kedimiz için de eğlenceli mi? Eğer ki bizim gibi düşünebilselerdi süreli birilerinin gözlerine bakıp gülmesi onları rahatsız edebilirdi. Komik olmak her zaman iyi olmaz. Neyse ki bizim gibi değiller ve bize hep anlayışlılar. Oluşabilecek psikolojik sorunları geçersek onların gördüğü görüntüde bir değişiklik var mı ? Yani şaşı kediler bizi nasıl görüyor? Aynı insanlarda olduğu gibi görüntü elde edildiği ve şaşılığın asıl sebebine bağlı olarak değiştiği düşünülüyor. Doğmasal bir şaşı zannedildiği gibi çift görüntüye sahip olmuyor. Tek taraflı bir şaşılık varsa sağlam tarafın görüntüsü ön plana çıkıyor ve diğer gözü beyin algılamıyor. Yani şaşı kediniz normal bir görüntüye sahip olabilir.

strabizmus şaşı kedi

Şaşılık Neden Şekillenir?

Kedilerde şaşılık daha çok içe doğru görülse de göz küresinin biri yada ikisi de sağa yada sola dönük ve birbiri ile koordineli hareket etmemesi şeklindedir. Genelde doğmasal problemdir, görüşte de çok net bir problem de yoktur. Göz kaslarının zayıf olması, anomali olması, yada bu kasların sinirlerinde yaşanan problemler, darbe, beyin tümörleri, yavrularda beyin içinde sıvı birikmesi (hidrosefali) , zehirlenmeler, leukemi hastalığının sinir sistemine yansıması, bazen ağır kulak hastalıkları strabizmuza sebep olabilir. Genetik olarak da bazı ırklar yatkındır. Siyam kedileri, Himalaya, iran kedilerinde sık görülür. Genlerdeki bozukluk göz ve beyin arasındaki ilişkide probleme yol açar.

şaşı kedi strabizmus

Tedavisi Mümkün

Kedilerde şaşılık olması ona sevimlilik katmış olabilir ama bu şaşılığın altında yatan bahsedilen gibi bir çok sıkıntı olabilir. Kedinizin doğuştan mı bu şekilde yoksa sonradan mı olduğu konusundaki bilgi önemlidir. Operatif tedavisi mümkündür. Gecikmeden muayenesi yapılmalı ve gerçek neden ortaya çıkarılmalı tedaviye geçilmelidir.

şaşılık kediler

Göz hastalıkları çok önemli. Biz ne hissedersek onlarda aynısını hissediyor. Göz kapağının içe veya dışa dönmesi ile ilgili yazımızı mutlaka okuyun. Okumak için buraya tıklayabiliriniz.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Vet.Hek.Ender ER

Pet Günlüğü yöneticisi, Tecrübesine güvenebileceğiniz kedi-köpek Klinisyeni, Sosyal, aktif, pozitif, çözüm üretici, girişimci, yenilikçi, teknolojik. Vet.Hek. Ender ER'i Facebook'ta takip etmeyi unutmayın - Facebook

2 Toplam Yorum

Leave a Reply

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Dünyanın En Büyük Pitbull Köpeği : Hulk

  enjeksiyon sonrası şişkinlik

  Kedi ve Köpeklerde Aşı Sonrası Şişkinlik