in

BayıldımBayıldım

Sağlıklı Köpek Nasıl Anlaşılır?

Anne Karnında Koruma Başlar

Sağlıklı Köpek Nasıl Anlaşılır? diyorsanız, Sağlıklı ve mutlu bir pet sahibi olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey onu anne karnında olduğu zamandan itibaren korumaktır. Kedi ve Köpek yavru annesinin zamanında ve düzenli olarak aşısının yapılmış olması ve bununla birlikte yavrunun iskelet ve kemik gelişimi için kaliteli mamalarla beslenmesi gereklidir.

Sağlıklı Köpek Nasıl Anlaşılır?

Anneden Gelen Bağışıklık

Hem kedi hem köpekte de Anne sağlıklı bir şekilde doğumunu yaptıktan sonra yavrunun en az 60 gün annesini emmesi gerekmektedir. Böylelikle yavru doğal bağışıklığı sayesinde aşı dönemine kadar hastalıklardan korunmuş olacaktır. Ayrıca anne sütünün içerisinde bulunan vitamin ve minerallerle birlikte yeterli düzeyde gelişmesini tamamlayacaktır. Annesi olmayan yavrular için özel mamalar olmakla birlikte onu kabul edecek bir süt anneyle olası bir problemin önüne geçebilirsiniz.

anne sütü sağlıklı yavru
Anne Altında Sağlıklı Köpek Nasıl Anlaşılır?

Anneden Sonrası

Sağlıklı Köpek Nasıl Anlaşılır? sorusunu artık yavrular ele gelince daha sık soracağız. Peki bu dönemi atlattıktan sonra ne yapmalıyız? Veteriner hekim muayenesi sonrası sağlık problemi olmayan yavrulara uygun aşılama takvimi yapılmalıdır. Böylelikle dostunuzu bir çok viral ve paraziter hastalıklardan korumuş olacaksınız. Bununla birlikte hekiminizin önerdiği vitamin ve mineral premikslerini kullanabilirsiniz. Aşılama takvimi süresince dostunuzu dışarı çıkarmamanızda fayda vardır. Çünkü çevrede hasta bir köpeğin dışkısıyla temastan sonra bulaşabilen birçok hastalık vardır. Örneğin parvo viral enteritis gibi..

Sağlıklı Köpek

Sağlıklı Bir Yavru Nasıl Görünür?

Bu dönem içerisinde yeterli düzeyde bağışıklık oluşmadığı için basit bir enfeksiyon bile onlar için ciddi boyutlara ulaşabilir. Sağlıklı Köpek Nasıl Anlaşılır? sorusunun cevabı için bir çok parametre vardır. Sağlıklı bir yavru sizinle oyun oynamak ister hareketlidir, iştah problemi yoktur, gözlerinde ve burunlarında herhangi bir akıntı bulunmaz, tüy yapısı karışık ve mat değildir, dışkılama ve ürinasyon düzenlidir, dışkı yapısı sulu veya çok katı değildir. Yavruda özellikle viral hastalıkların seyri sırasında görülen klinik belirtilerin (iştahsızlık, halsizlik, kusma, ishal gibi) önüne geçilmesinin en etkili yolu anne sütünü yeterli düzeyde alması ve uygun aşılama programının düzenli ve zamanında yapılmasıdır. Bununla birlikte özellikle 1 yaşına kadar kaliteli mamalarla beslemek ve onu strese sokmayacak rahat konforlu bir ortam sunmanızda fayda vardır. Sağlıklı patiler🐾

Kedi ve Köpek Bakımı ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şey ile ilgili sayfalarımızı geziniz. Kedi ve köpek traşının bilinmeyen yönlerini öğrenmek için bu linki tıklayınız.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Büşra Özturan

9 Aralık 1994 te Adanada doğdum.Seyhan Anadolu Lisesini bitirdikten sonra çocukluktan beri hayalim olan mesleğimi icra etmek üzere Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesinde İntörn Veteriner Hekim olarak okumaktayım.Bu hayattaki en büyük mutluluk sebebim konuşmayan bir canlının dilini anlayıp onun gözlerindeki minneti görmektir😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kedi ve Köpek Tıraşı Zararlı mı?

Kedi Oyunları