in

Kedi ve Köpeklerde Kızgınlık nedir?

Kedi ve Köpeklerde kızgınlık Nedir?

Hayvan sahiplerinden çoğu kez duyarız. Köpeğim kızgın yada kızgınlığa geldi. Nasıl yani köpeğiniz neye kızdı ki? Saldırıyor mu? Isırıyor mu? Hatta bir hayvan sahibinin de köpeğim boğsadı ender bey olarak da duydum. Boğaya susadı anlamında Boğsamak terimi halk arasında sığırlar için kullanırlar fakat olayı anlatmak için bazen de köpekler de kullanılabiliyormuş demekki. Kedim kızanda diyenler de var. Yani kızılcıklar oldu mu?

Kedim Köpeğim Kızanda

Aslında Kedimizin yada köpeğimizin kızdığı ateşler çıkardığı falan yok. Kedi ve köpeklerde kızgınlık Ergenlik yaşının gelmesi ile Hormonal olarak üreme faaliyetlerinin başladığını veya devam ettiği gösteren zaman dilimidir.

Kedi ve Köpeklerde Üreme

Kedim veya Köpeğim ne zaman ergen olur?

Ergenlik büyük yada küçük ırk olması çevre koşulları ve beslenmeye göre değişiyor. Kedi ve köpeklerde kızgınlık zamanları; küçük ırlar 4. Aydan itibaren ergenliğe girsede büyük ırklarda bu süre 12. Ayı bulmaktadır. Köpeklerde en uygun çifleşme zamanı 2. Kanaması görüldükten sonradır. Kedilerde en uygun zaman 12-18 ay yaştan sonra görülen östrus dönemidir.

Östrus’u nasıl anlarım?

Köpeklerde dişi üreme organından kan geldiğini, organın ödemleşip şiştiğini renginin değişip pembeleştiğini görebiliyoruz. Bunların hepsi normal. Artık ortamla 21 gün süren ve yılda 2 kez tekrarlayabilen bir östrus dönemine girmiş bulunmakta. Genelde kış sonu veya ilkbahara denk gelmektedir.

Kedi ve köpeklerde kızgınlık yada östrus dediğimiz dönemlerinde hareketlerde değişiklikler göreceğiz. Hareketleri yavaşlayabilir, yada endişeli bir hal alabilir. İştahı azalır yemek beyendiremezsiniz. Sürekli genital bölgesine kafasını çevirdiğini hatta yaladığını görebilirsiniz. Kedilerde çok belirgin olarak sırt kısmına dokunduğunuzda kuyruğunu kaldırdığını fark edebilirsiniz.

Kanama neyi anlatır?

Köpeklerde Kanama başlangıçta açık pembe renkte ve az miktarda iken gittikçe koyulaşır, artar ve bildiğimiz kan kırmızısına döner ; daha sonra tekrar renk açılır. Genelde hayvan sahipleri çok dikkatli değilse kanama arttığı için 6-9. Günlerde kanamayı fark ederler. 21 gün süren bu dönemde en uygun çifleşme zamanı 9-13. Günler olmaktadır. Bu günlerde dişi yumurta atılımı olmakta ve başarılı bir birleşme sağlanabilmektedir. 18. Günden sonra kanama azalır.

Neden Korumalıyım?

Östrus döneminde kedi ve köpekte üreme organından kokulu bir fenomen akıntısı gelir. Bu kokuyu 7 kilometrekare alandan duyabilen erkek kedi ve köpekler dişiye doğru yönlenir. Korunaklı bir yeriniz yoksa ve kontrol edemiyorsanız, bilinmeyen bir babadan yavrularınızın olacağı muhtemeldir. Belli bir süre sonra kokunun azalması ile birlikte dişi erkeği kabul etmez, agresifleşir.

Ergenliğe girmiş olan çomarın hamile kalıp kalmaması ile ilgli gerçekten çok akıllıca düşünüp karar vermemiz gerekmektedir. Annelerinin de bakımından anlaşılacağı gibi kedi ve köpek bakımı sorumluluk isteyen bir iş. Anne çomarın yanına 6 ila 12 yavru daha eklendiğini düşünürsek bakımlarının ne kadar zor olduğunu görebiliriz. Yavruların eziyet görme ihtimali, sahiplendirilememe ihtimalleri, annenin sağlıklı olmayıp genetik bulaşıscı bir hastalık olması durumlarında annenin kısırlaştırılması doğru olacaktır.

Üremeyi durdurabilir miyiz?

Kedi ve köpeklerde kızgınlık yada üremeyi bazen geçici olarak durdurmamız gerekecektir. Bu durumda hormonlar uygulanabilir. Fakat hormonların metabolizmada yaptığı değişiklik farklı sıkıntılar getirmektedir. Örneğin meme tümörlerinin artışına sebebiyet vermektedir. Hormonlarda sık olarak kullanılmamalıdır.

Yavru kedi ve köpek bakımı ile ilgili önemli noktaları öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayın ilginizi çekeceğinizi düşünüyorum.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Vet.Hek.Ender ER

Pet Günlüğü yöneticisi, Tecrübesine güvenebileceğiniz kedi-köpek Klinisyeni, Sosyal, aktif, pozitif, çözüm üretici, girişimci, yenilikçi, teknolojik. Vet.Hek. Ender ER'i Facebook'ta takip etmeyi unutmayın - Facebook

2 geri bildirim & besleme

  1. Pingback:

  2. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Köpek eğitim Merkezleri

Köpek Eğitim Merkezleri Doğru Yerler mi?

Kedi Barınağı

Kitap Arkadaşlığı – Kedi Barınağı ve Küçük Dostları