in

BayıldımBayıldım EğlendimEğlendim ŞaşkınımŞaşkınım ÜzüldümÜzüldüm TepkisizimTepkisizim Kızdım!Kızdım!

Kedi ve Köpekler Ne Kadar Aç ve Susuz Kalabilirler?

İşte insan farkı. Malesef kedi ve köpekler oruç tutmuyor. Yada onların tuttuklarına oruç denmiyor. Onların yaptıkları oruç üstü birşey. İnsan zulmüne karşılık uzun süreler aç kalabiliyor. Yazın su bulamıyorlar, kışın yiyecek bulamıyorlar. Sürekli ramazan sürekli oruç. Özellikle bu sıcak yaz günlerinde unutmayın kapınızın önüne bir kap su bir kap yemek koyun, onları aç ve susuz bırakmayın.

Kedi ve Köpekler ne kadar dayanırlar?

Kedi ve Köpekler açlığa ve susuzluğa dayanma süreleri ne 2 yıl nede 1 ay. En fazla 2 hafta dayanıyorlar. Diğer hayvanlar daha uzun süre aç ve susuz kalabilmesine rağmen kedi ve köpeklerde durum bu şekilde değil. Belki de insana daha yakın oldukları için öyle yaratıldılar. Nasıl olsa can dostu insaoğlu üstün zekasını kullanır ve hayvanlara yardım eder. Ama öyle olmuyor, şartlar ağır.

Çöllerin ünlü develeri yaklaşık 21 gün susuz yaşayabilir. Eğer sıcaklık artar ve 50 dereceyi bulursa deve 9 gün aç ve susuz yaşayabilir. Uçamayan, dimdik durabilen, perde ayaklı bir deniz kuşu olan İmparator pengueni Güney kutbunda; Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Amerika, Güney Afrika ve hatta Galapagos kıyılarında yaşarlar. Kuzey Kutbunda bulunmazlar. Erkek imparator penguenleri 134 gün aç kalabilir.

Minik yer sincabı yemeden içmeden 8 ve 10 ay arasında kış uykusunda kalabilir. Fareye benzeyen keseli uyuklayangil 310 gün ile en uzun kış uykusuna yatan bir canlı. Nerdeyse bütün yıl yatıyor arkadaş. Cüce maki maymunu ise 7 ay boyunca kış uykusunda kalabilir. Açlık ve susuzluğun kraları ise Bazı akrep ve Örümcek türleridir. 2 yıl kadar açlığa dayanabilmektedir.

Nereden Başlayalım?

Çevremizdeki canlıları beslemeye örümceklerden başlamayalım, bence penguenleri de biraz erteleyebiliriz. Şu fare ve cüce maymunda başının çaresine bakabilir. Kedi ve köpekler bu konuda dayanıksız. Çabuk acıkanlara çabuk yardım edelim. Sorunu kökten çözmek için hareket edelim. Sadece besle aç kalmasın değil, derneklerle birlikte yerel yönetimlerin görevini yapmasına davet edelim.

İnsan bu konuda nasıl derseniz; Hindistan’ın bağımsızlığı için açlık grevi yapan M.Gandhi çok az su alarak açlığa 21 gün dayandı. Susuzluğa 1 yada 10 gün dayanabiliriz. Açlığa dayanırız ama doymak biliyormuyuz. İşte yine insan farkı. Tüm canlılar acıkıyor ve doymak biliyor ama insaoğlu malesef doymak bilmiyor… Onu nasıl doyuracağız??

Bir önceki makalemizde Ev yapımı köpek maması nasıl hazırlanır? evde mama yapmanın faydaları ve zararları nelerdir, tümünü sizler için derledik. Bu yazımızı sosyal medya profillerinizde paylaşarak Pet Günlüğü ailesine destek olunuz.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Vet.Hek.Ender ER

Pet Günlüğü yöneticisi, Tecrübesine güvenebileceğiniz kedi-köpek Klinisyeni, Sosyal, aktif, pozitif, çözüm üretici, girişimci, yenilikçi, teknolojik. Vet.Hek. Ender ER'i Facebook'ta takip etmeyi unutmayın - Facebook

17 Toplam Yorum

Leave a Reply

        2 geri bildirim & besleme

        1. Pingback:

        2. Pingback:

        Bir cevap yazın

        E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

        This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

        Yavru Köpekler

        Ev Yapımı Köpek Maması Nasıl Hazırlanır?

        20 Fotoğraf ile İçinizi Isıtacak Kedi Köpek Dostluğu