in

ELA FRU FRU ELA (Kedi Dostu)

ELA FRU FRU ELA ( Kedi Dostu )

Seksenli yılların ilk yarısı. Benim yaş on dört on beş. Kadim bir dostum var (Kedi Dostu). Ben kızı Anjelika ablanın eline doğmuşum. Dostum seksenli yaşlarının ilk yıllarında. Andigoni teyze. Orta boylu, kahverengi gözlü, kısa siyah saçları epey kırlaşmış, zayıf bedeninde zarif elbiseler taşıyan bir kadın. Bakmayın teyze dediğime bu söylem yaşına saygıdan. O en yakın, en sevdiğim, en önemsediğim dostumdu benim.
İskenderun Mareşal Fevzi Çakmak caddesinde Çınar apartmanının ikinci katında, kızının karşı dairesinde otururdu. Evvel zamanda genç bir kızken zamanın Yunanistan kral ve kraliçesine resital sunmuş bir piyanistti o. Piyanosu salonun baş köşesinde durur, klasik tarzda döşenmiş salondaki her detay piyano gibi dikkat çeker kendine baktırırdı. Hele o orta sehpa üzerinde, ardı sıra dizilmiş, fil dişinden yapılmış üç adet fil heykeli yok mu? En çok onlara bakmayı severdim ben. Kedi Dostu

kedi ve müzik

Kedi Dostu

Dostumla öğleden sonraları çay içerdik. Çay tepsisini hazırladıktan sonra, apartmanın arka bahçesine bakan, iki bölümden oluşan yatak odasına giderdik. Bu büyük odanın dip kısmındaki geniş bölümde, yatak odası ve mobilyaları bulunur, her daim temiz ve düzenli oluşu bende hayranlık uyandırırdı. Odanın daha küçük ve giriş kısmında, pencerenin önünde iki berjer koltuk birbirlerine yan yan bakardı. Ortada cam yüzeyli, yuvarlak, iki katlı sehpa dururdu. Sehpanın alt katında, süslü metal kutularda, Atina’dan gelmiş çeşit çeşit kurabiye ve şekerler, her daim hoş tatlarıyla çayımızın yanına katık olurdu. Büyük pencerenin iç pervazında, bazen Kıbrıs Bayrak radyosunu bazen de Suudi Arabistan radyosunu dinlediğimiz siyah küçük radyo dururdu. Bitki çaylarımızı yudumlarken bazen radyodan dinlediğimiz Arapça Kuran-ı Kerim ayetlerini bana tercüme ederdi. Bazen de gençliğinden anılarından bahsederdi. Her dinlediğim anıyı ilk kez dinliyormuş gibi bitmeyen bir merak ve hayranlıkla dinlerdim.

Yunan kedi Yunanistan cat

Yunanca ‘ela Fru Fru ela’ diye seslenirdi dostum.  Az bir zaman sonra uzun beyaz tüyleri insanda sürekli okşamak hissi uyandıran, yeşil gözlü dişi bir kedi gelir kurulurdu koltuğunun kenarına. Biz sohbet ederken o da bizi dinlerdi.
Ben on dört on beş yaşlarındayken öğleden sonraları çok hoş geçerdi. Aralık pencereden bazen daha net duyulan Akdeniz’in dalga sesleri, arka bahçede esen yelle salınan palmiye dalları, kedi mırlaması, Bayrak Radyosunda Müşerref Akay’ın seslendirdiği ‘ Türkiye’m’ şarkısı, muhabbeti ders gibi bir dost.

Dostum doksan üç yaşında, bana tüm hayatımda etkili olacak üç hediye bırakıp, dönmemek üzere gitti. İnancına göre insan ayırmamak, radyo dinlemek ve bahçeyi değil bir evi kedi ile paylaşmanın doyulmaz hazzı. ( Kedi Dostu )

Artık elli yaşındayım. Dostum gittiği yerde hoş ve huzurludur, biliyorum. Ama ben onunla çay içmeyi özledim… (HİKMET AKINCI)

———————————————————————————————————-

Kedi dostu ve tüm hayvan dostu inasanlar hayvan bakımı ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için lütfen bu linki inceleyebilir. https://www.petgunlugu.com/kategori/hayvan-bakimi/
Hayvan bakım ürünlerine ulaşmak isterseniz size önerimiz hayvanlar için herşey.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Hikmet Akıncı

1967 yılında iskenderun'da doğdu. Edebiyat ve resim sanatlarına çocukluk yıllarından itibaren merak duydu. 2000 yılında profesyonel resim çalışmalarına başladı. 2007-2008 yılları kapsamında Sakarya Adapostası yerel gazetesinde köşe yazarlığı ve sanat sayfası koordinatörlüğü yaptı. 2012 yılında SAÜ GSF resim bölümünden mezun oldu. 4 kişisel ve bir çok karma sergiye katılım gerçekleştirdi. 2010 yılında Kültür Bakanlığının düzenlediği bir afiş yarışmasında mansiyon kazandı. Halen yenikent halk eğitim merkezi bünyesinde, ücretli öğretmen olarak, seah korucuk hastanesi erkek psikiyatri ve amatem kliniklerinde sanat eğitmeni olarak kurs veren Hikmet Akıncı iki kız çocuğu ve kedi oğlu Haydut'un annesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

HAYDUT’TAN KELİMELER

civ civ tavuk

Kuzine soba ardındakiler (Civ Civ Anılar)