in ,

Kedi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kedi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Hayvan sahibi olmak birçok insanın istediği ancak cesaret edemediği bir durumdur. Özellikle kediler diğer hayvanlara göre daha uysal olmaları sebebiyle daha sık tercih ediliyor. Ancak kedi alırken bilinmesi gerekenler listesine dikkat etmeden kedi sahibi olmak sonradan sorun çıkartabilir.

Irk Ve Cinsiyet:

Kısırlaştırılmamış bir kedi alınacaksa eğer cinsiyete dikkat edilmeli. Erkek kediler kısırlaştırılmadan önce çiftleşme dönemlerinde oldukça hareketli ve agresif olacaktır. Kokularını ve izlerini bırakmaya çalışan erkek kediler tuvaletlerini olur olmadık yerlere yapabilir. Dişi kedilerde de zaman zaman koku veya iz bırakma olayı görülebilir. Ayrıca her iki cinste de çiftleşme dönemlerinde dışarı kaçma refleksi oluşur ve bu da birçok sorun yaratabilir. Ancak kısırlaştırma sonucu bu problem ortadan kalkacaktır.

Kedi alırken ırkına dikkat etmek de oldukça önemlidir. Bazı kedilerde cinslerinden dolayı genetik hastalık görülmektedir ve bu kedilerin özel bakım ve tedaviye ihtiyacı vardır. Scotish Fold,
Maine Coon, Birman, British Shorthair, Ragdoll gibi kedi ırkları evde yaşamaya çabuk alışan, çocuklarla iyi geçinen kedi türleridir.

Bakım:

Her ne tür kedi alınacaksa alınsın her kedinin düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Kedilerin düzenli olarak aşıları yapılmalı, iç dış parazite karşı uygun ilaçlar kullanılmalı, tüyleri düzenli olarak taranmalı ve düzenli olarak veterinerde kontrol edilmeli. Ayrıca kedilerin oyun oynamaya, sevilmeye ve ilgi görmeye ihtiyaçları vardır. Yoğun çalışan ve kediye vakit ayıramayacak olan kişiler için kedi sahibi olmak çok da uygun olmayabilir.

Evde Yapılması Gereken Değişiklikler:

Kedi sahibi olduktan sonra evde bazı değişiklikler yapmak gerekebilir. Yabancı birini görünce veya korkunca ani hareket edebilen kediler ortalıkla bir karmaşaya sebep olabilir. Bundan dolayı ortalıkta duran biblo, vazo veya fotoğraf çerçevesi gibi kırılacak eşyaları kaldırmak doğru olabilir. Ayrıca elektrik kabloları da kedilerin dikkatini çekeceğinden hem ona hem de eşyalara zarar verebilir. Bu sebepten kabloları da ortalıktan kaldırmak gerekir. Bitki veya çiçekler de kedilere zarar verebilir. Kediler bu bitkileri yemeye kalkabilir ve bu da sağlıklarına zarar verir.

Kediler pencere veya balkonlara çıkabilirler. Özellikle bir şey dikkatlerini çektiğinde, kuş gibi, onu yakalamaya kalkabilir ve atlayabilirler. Bu sebepten kedileri balkona çıkarmamak, pencerelere korucu taktırmak oldukça önemlidir.

Kedilerin daha rahat olması için eve bazı eşyalar almak da doğru olur. Kedilerin tırnaklarını bir yere sürtmeleri gerekir ve eğer gerekli malzemeler alınmazsa koltuk veya halılarda bolca tırnak izleri görülür. Kedilere uygun tırmalama halıları ya da oyuncakları alınmalıdır. Ayrıca olabildiğince evde değişiklik yapmamak gereklidir. Kediler bulundukları ortama alıştıktan sonra yapılacak bir değişiklik onların etkilenmesine, fazla tüy dökmelerine veya yemek yememelerine sebep olabilir.

Kedi alırken bu maddelere dikkat etmek hem kedinin iyi hali ve sağlığı için önemliyken hem de sahibinin rahat bir yaşam sürmesi için önemlidir.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Kalista

Kalista, Pet Günlüğü için makaleler paylaşan 3 aylık bir Cane Corso yavrusu. Kalista'yı Facebook'ta ve Twitter'da takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Sevilen Kedi Irkları

muhabbet-kusu-cinsleri

Muhabbet Kuşu Cinsleri