in

Muhabbet Kuşu Cinsleri

muhabbet-kusu-cinsleri

Evcil hayvan kategorisinde yer alan muhabbet kuşu cinsi özellikle hanımların dikkatini ve ilgisini çekmektedirler. Hemen hemen herkesin sempatiyle yaklaştığı muhabbet kuşları en çok tercih edilen evcil hayvanlar listesinde başlara oynamaktadır. Muhabbet kuşları adlarından da anlaşılabileceği gibi sürekli iletişim halinde olmaları ve cıvıltılarıyla bilinirler. Özellikle kedi köpek gibi geleneksel evcil hayvanlardan haz etmeyen hayvan severlerin tercih ettikleri muhabbet kuşları çeşit çeşittir. Peki, bu kadar sevilen bu muhabbet kuşlarının cinsleri nelerdir ve özellikleri nelerdir gelin bunlara bakalım.

Açık Yeşil Muhabbet Kuşları

Ülkemizde en fazla görülen muhabbet kuşu çeşididir. Başları sarı, gövdeleri açık yeşil, kuyrukları ise koyu mavi veya gridir. Bu kuşlar en doğal muhabbet kuşları olarak bilinmekle birlikte ömürleri on beş yılı bulabilmektedir. Aynı zamanda en çok konuşan muhabbet kuşları olarak bilinirler. Boyları on sekiz santimetre civarında olan bu kuşların bağışıklık sistemleri oldukça kuvvetlidir ve uzun ömürlerini buna borçludurlar.

Gri Kanat Muhabbet Kuşları

Gövdeleri koyu gri olan bu muhabbet kuşlarının yüzleri genellikle sarı veya beyaz tonlardan oluşur. Diğer muhabbet kuşlarına göre çok daha agresif oldukları için eğitilmeleri zordur ve buna bağlı olarak tercih edilmeleri daha nadirdir. Ömürleri de diğer muhabbet kuşlarına göre nispeten kısa olup yedi senedir. Güzellikleri ile göze çarpmalarıyla birlikte yukarıda bahsedilen nedenlerden ötürü tercih oranları düşüktür.

Lutino Muhabbet Kuşları

Tüm vücutları sarı renktedir. Tepelerindeki uzun tüylerden hareketle ayırt edilebilirler. Estetik olarak göze hitap etmeleri nedeniyle en çok tercih edilen muhabbet kuşu türlerinden birisidir. Uysal ve kırılgan olmaları nedeniyle çok fazla tercih edilmekte olup iyi birer evcil hayvan olabilmektedirler.

Çekoslovak Muhabbet Kuşları

Kanat ve kuyruk tüylerinin çok uzun olmalarıyla biline Çekoslovak muhabbet kuşları ülkemizde az görülen kuş çeşitlerindendir. Diğer muhabbet kuşlarına göre daha uzun ve incedirler. Narin olmaları sebebiyle çok fazla tercih edilmezler ve az bulunurlukları sebebiyle diğer muhabbet kuşlarına göre daha pahalıdırlar.

Pakistan Muhabbet Kuşları

Türkiye’de hemen hemen hiç görünmeyen Pakistan muhabbet kuşları diğer muhabbet kuşlarına göre daha ufak ve küçüktürler. Buna dayanarak çok fazla tercih edilen muhabbet kuşları arasında yer almazlar ve ülkemizde nadir olarak bulunduklarından dolayı fiyatları da pahalı olan kuşlar arasındadırlar.

Yukarıda bahsettiğimiz kuşlar muhabbet kuşlarının çeşitleri olup bazıları ülkemizde hiç bulunmaz bazıları da az bulunurlar. Az bulunanlar arz talep ilkesi gereği diğerlerine göre daha pahalıdır. Bakımları zor olmayan muhabbet kuşları temizlik açısından da çoğu evcil hayvan sahiplenmek isteyen insanın ilgisini çekmektedir. Bakımları kedi veya köpekten daha kolay olduğu için ise tercih edilebilmektedirler. Hem temiz hem de bakımı kolay hayvanlar oldukları için çoğu hayvan sever tarafından tercih edilen muhabbet kuşları yukarıda bahsedildiği gibi çeşitli cinslere sahiptir. Eğer kedi veya köpek besleyip ağır bir sorumluluk altına girmek istemiyorsanız muhabbet kuşları sizin için uygun evcil hayvan olabilir.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Kalista

Kalista, Pet Günlüğü için makaleler paylaşan 3 aylık bir Cane Corso yavrusu. Kalista'yı Facebook'ta ve Twitter'da takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kedi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Kedi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kedilerde-agiz-kokusu-nedenleri

Kedilerde Ağız Kokusu Ve Nedenleri