in ,

Türkiye’deki Kedi Türleri

turkiyedeki-kedi-turleri

Hayvanlar aleminin en sevimli ve en eğlenceli hayvanları olarak bilinen kediler, evde ve bahçede beslemek için çok uygundur. Bu eğlenceli hayvanlar insana adeta ev arkadaşı olurlar. Bakımı çok zor olmadığından dolayı evde beslemek de çok zahmetli değildir. Kedilerin de kendi içinde ayrılan birçok türü vardır. Kedi türlerinin kendine özgü özellikleri ve dış görünüşü bulunmaktadır, her kedi türü aynı özelliklere ve görünüşe sahip değildir.

Kediler kendi kendini temizleyebildiği için oldukça temiz hayvanlardır. Bazı kedi türleri fazla tüy dökse de bazı kedi türleri tüy dökme de minimum seviyededir. Bu sevimli hayvanların da kendine özgü oyuncakları, tuvalet kapları, mamaları, yiyecekleri ve düzenli bir şekilde yaptırmanız gereken bazı tıbbi işlemleri bulunmaktadır. Kedi sahiplenmeden önce bunları iyice araştırmalı ve ona göre sahiplenmelisiniz. İşte sizler için araştırılan Türkiye’deki kedi türleri.

Japon Kedisi

Bu kedi türünün adından da anlaşıldığı üzere kökeni Japonya’ya dayanmaktadır. Oldukça evcil olan bu kedi türü evde size iyi bir arkadaş olabilir. Japonya’da en yaygın kedi türlerinden biri olan Japon kedisi, Türkiye’de de epey bir rağbet görüyor. Bu kedi türü diğer kedi türlerine oranla oldukça enerjik ve oyun oynamayı çok sever. Resmen arkadaş canlısı olan bu kedi türü dağınık olsa da oldukça akıllıdır.

Havana Kedisi

Meraklı olmaları ile bilinen Havana kedileri Japon kedisi gibi oyun oynamaya oldukça düşkündür ve iyi bir oyuncudur. Siyam kedi türüne çok benzeyen havana kedisi yabancı hayvanlara ve insanlara karşı ilk başta oldukça soğuktur. Fakat alışınca ve tanıyınca sıcakkanlı yaklaşırlar. Havana kedisi yemek yemeyi çok sevdiğinden dolayı eğer sahipleri dikkat etmezse obez olma oranları oldukça yüksektir. Bu nedenle Havana kedisi sahipleneceksiniz yemek konusunda araştırma yapmalı ve dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu tür fazla tüy dökmediği için dökse bile en minimum seviyede olduğundan dolayı evde bakımı kolaydır.

Birman Kedisi

Oldukça sevimli olan, tapınak kedisi olarak bilinen ve hakkında çok fazla inanış bulunan Birman kedisi renkli ve canlı gözleri ile bilinir. Amerika sayesinde tüm dünyaya yayılmıştır. Bu kedi türü diğer türlere göre oldukça sakin ve uysal hayvanlardır. Ayrıca bu kedi türü oldukça sıcakkanlıdır ve insanlarla bir arada zaman geçirmeye bayılırlar. Evde bakmak için oldukça ideal bir kedi türüdür.

Van Kedisi

Türkiye’de en fazla bulunan tür olan ve epey yaygın olan bu kedi türü farklı göz renkleri ile bütün dikkatleri ve beğeniyi üzerine çeker. Van kedisi türünün kedilerden farklı olan bir diğer özelliği de beyaz tüyleridir, oldukça yumuşaktır. Suyu çok severler ve oldukça sıcakkanlılardır. Güzellik anlamında da en üst seviyededir, öyle ki dünya üzerinde yapılan güzellik yarışmasında dünya güzeli seçilmişlerdir. Oldukça fazla tüy döken bu kedi türü evde biraz bakım zorlaştırabilir.

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Kalista

Kalista, Pet Günlüğü için makaleler paylaşan 3 aylık bir Cane Corso yavrusu. Kalista'yı Facebook'ta ve Twitter'da takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Muhabbet Kuşlarında İshale Ne İyi Gelir?