in

Çocuklar ve Hayvanlar Arası Neden Bu Kadar iyi?

ÇOCUKLAR VE HAYVANLAR

En güzel günlerden biri en güzel varlıklara hediye edilmiş. 23 Nisan, çocukların günü. Çocukların hayvanlarla olan dünyasını görebiliyorsunuz değil mi? Çocuklar ve Hayvanlar cennetin bir parçası denilse kim inanmaz ki? Hayvanlar çocuklar için ilgi çekici, renkli, hareketli, parlak ve ses çıkarıyor. Elbette ki sadece bunlar değil hayvanlar ile bu kadar yakın olmalarının iletişimlerinin iyi olmasının sebebi.

kediler köpekler ve çocuklar

Onlara Karşı Sabırlıdırlar

Bir oyuncak ile canlı bir hayvanı koyduğunuzda daha önceden bir travma yaşamamış bir çocuk ise bu konuda çocuğun tercihi canlı hayvanlar oluyor. Onlar kedilere, köpeklere, böceklere, kuşlara ve diğer hayvanlara değişik bir ilgi duyuyor. Bir veteriner hekim olarak gözlemlerim özellikle kedi ve köpeklerin çocuklara karşı ayrı bir sabır gösterdiğidir. Çocuklar kuyruğundan tutar, bir çanta gibi alır sallar, üstüne çıkar.. Son ana kadar yüz ifadelerinde yaa sabır vardır.

cocuk kedi bebek kedi
cocuklar-ve-hayvanlar

Kedi ve Köpeğe yaklaşmak

Tabiki her insanın karakteri farklı olduğu gibi her hayvanında karakteri farklı. Çocuk sevmeyen kedi ve köpekler de mevcut. Zaten onlar insan sevmiyor genelde, yada sevdirilmemiş. Çocuklar bizim için çok değerli elbetteki, tanımadığımız bir kedi veya köpeğin yanına yaklaşırken önce köpeğin zarar verip vermeyeceğini anlamalıyız. Bu nedenle ailelerin kedi ve köpek dili adlı eğitimden geçmeleri gerekiyor. Köpek ve kedi dilini çözen anne ve babalar çocuklarını hangi kedi ve köpeğe yaklaştıracaklarını biliyorlar. Çok az risk alıyor, çocuklarını koruyorlar. Peki bu eğitimi biz de alalım derseniz nasıl almanız gerekiyor? Malesef alamıyorsunuzi böyle bir eğitim yok, az önce hayal kurdum, böyle bir eğitim olsa iyi olur. Çocukların en iyi iletişim kurdukları canlılardan mahrum bırakılmaması en doğrusu. Bu konuda çalışmamız gerekmektedir.

kuzu çocuk hayvanlar

Çocuk Psikolojisine Olumlu Etki

Çocukların gelişiminde hayvanların olumlu etkisi yapılan bilimsel araştırmalar ile defalarca gösterilmiş. Çocuk dukunuyor, sıkıyor, kokluyor, sarılıyor.. Bu hareketler bir oyuncak gibi kalmıyor tabiki. Hepsinin bir tepkisi, hepsinin bir cevabı var. Çocuk aldığı tepkilere göre reflekslerini ayarlıyor. Refleks gelişimi kedi ve köpek bakan çocuklarda daha hızlı oluyor. Çocuklar ve hayvanlar Aralarında bir sevgi bağı oluşuyor. Kötü bir sonuç ama oluşan bu bağ ömrü en fazla 20 yıl olan kedi ve köpeklerde ölüm ile sonuçlanıyor. Ölümü erken tanıyan çocukların pisikolojisi olumsuz etkileneceğini düşünseniz de acı gerçekler ile hayata hazırlanıyor, olumlu gelişiyor, olgunlaşıyor. Bu acının aile üzerinde olması onu hayattan koparacaktır. (Bu yazım daha Önce sakaryarehberim.com’da yayınlanmıştı)

Çocuklarında zevk ile oynayabileceği bir oyun hakkında bilgileri içeren bu yazımızı da okumayı unutmayın..

Bu İçeriği Oylamak İstermisiniz?

Yazar Vet.Hek.Ender ER

Pet Günlüğü yöneticisi, Tecrübesine güvenebileceğiniz kedi-köpek Klinisyeni, Sosyal, aktif, pozitif, çözüm üretici, girişimci, yenilikçi, teknolojik. Vet.Hek. Ender ER'i Facebook'ta takip etmeyi unutmayın - Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

civ civ tavuk

Kuzine soba ardındakiler (Civ Civ Anılar)

Köpek İtaat Eğiimi

KÖPEK EĞİTİMİ NEDEN GEREKLİ?