WhatsApp Hekimi

12 Yorum

Teknoloji her yönü ile geliştiğini, zamanı hızlandırdığını yaşamımızın her alanında hissettiriyor. Bir hayal olan el bilgisayarları artık aklımıza gelmeyen özellikler taşımaya başladı. Bu bilgisayarlara da ulaşmak için ekonomik seviyenizin süper yüksek düzeylerde olmasına da gerek yok. Teknoloji doğru kullanıldığı zaman hayat kalitemiz artıyor, sorunlar çok kısa zamanda çözülüyor.

Vaka Paylaşımı

Telefon ve fotoğraf teknolojisinin gelişmesi ve internet hızının artışı ile birlikte hayvan sağlığı ile ilgili bilgi alışverişi çok hızlandı. Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna ortopedi, dermotoloji, göz hastalıkları, diş hastalıkları ve bir çok alanda uzman bir hekimlerimize, meslektaşlarımıza hocalarımıza vaka paylaşımı yapabiliyor ve bilgilerinden istifade edebiliyoruz.

veteriner hekime sor

WhatsApp Hekimi mi?

Bilinçli insanların elinde olan teknoloji bir çok hayatları kurtarıyor. Hayvan sahipleri de küçük dostlarının hekimlerine onlarla ilgili bir çok fotoğraf gönderiyor. Teknolojiye ilgisi ve vakti olan hekimler hayvan sahiplerinden telefonlarına gelen onlarca soruyu sabır ile cevaplıyorlar.
Hayvan sahiplerinin beklentileri bazen çok yüksek oluyor. Veteriner hekiminden gönderdiği fotoğraf ile hemen cevap vermesini ve hemen de teşhis etmesini bekliyor. Başımıza bir çok defa gelen mesaj attım ama hemen cevap vermediniz artık başka hekim ile çalışıyorum durumu bizi şaşkına çeviriyor. Hekiminiz sizi 24 saat telefonunun başında ve hemen cevap vermek üzere bekleyemez. Yoğun bir iş temposunda olan hekimler, vaka aralarında telefonları ile buluşabiliyorlar. Ayrıca gece nöbetleri dışında da uyumaya ihtiyaçları olduğunu düşünmeliyiz.

ACİL DURUMLARDA

Acil bir durum olduğunu düşünüyorsanız mutlaka arama yapmalısınız. Attığınız mesaj hekiminizin acil bir durum olduğunu düşünmesini ve uyanmasını sağlamayabilir.

Kedim Hasta

kedi hekimi

Nasıl Kullanmalı?

Bir hastalık durumunda hekiminiz ile irtibata geçiniz ve fotoğraf göndermeden önce onu bilgilendiriniz. Hekiminizin ihtiyacına göre fotoğraf gönderiniz. Hangi bölgeden, hangi uzaklıktan öğreniniz. Tabi ki hekiminize göndereceğiniz fotoğraf iyi bir ön bilgi olacaktır. Fakat bu şekilde teşhisin konulmasını istemeyiniz. Eğer ki hekiminiz bu şekilde bir teşhis koydu ve size de bir kaç ilaç ismi verdi ise sizi başından savmıştır.

Doğru teşhis için Laboratuvar

Doğru bir teşhis için, yara bölgesinin sıcaklığı, 3 boyutlu görseli, basınca tepkisi, yumuşaklığı, sertliğini ve bir çok bulguyu görmek gerekmektedir. Ayrıca deri kazıntısı örneği sıvı örneği gibi laboratuvar destekli bir teşhis en doğrusudur. Laboratuvar kullanmayan bir hekim sadece tahmin yapıyordur. Tabi ki tecrübesi yüksek bir hekim olabilir karşınızda ama hiç bir şey laboratuvar kadar gerçek değildir.

Yeteri Miktarda

Bir hayvan sahibinin bir meslektaşımıza fotoğraftan teşhis koyamıyorsan iyi bir hekim değilsin diye serzenişte bulunması, o hayvan sahibinin ne kadar baştan savma işlere ihtiyacını gösteriyor. Hizmet kalitesi, teşhis doğruluğu, kedi veya köpeğine saygı, hekime saygı gibi konulardan bir haber. Teknolojiyi doğru yerde, doğru zamanda ve yeteri miktarda kullanmalıyız.

Vet.Hek.Ender Er

Yazar

Vet.Hek.Ender Er

Pet Günlüğü yöneticisi, Tecrübesine güvenebileceğiniz kedi-köpek Klinisyeni, Sosyal, aktif, pozitif, çözüm üretici, girişimci, yenilikçi, teknolojik. Vet.Hek. Ender ER'i Facebook'ta takip etmeyi unutmayın - Facebook

Tavsiye yazı

Yapılan tüm yorumlar

 1. Fırat diyorki:

  peki numarayı nerde alıyoruz

  • Vet.Hek.Ender ER diyorki:

   Kopeginiz yada kedinizin kayitli oldugu veteriner kliniginizden isteyebilirsiniz. Fakat Her hekim whats up uzerinden destek vermek istemeyebilir. Tercih meselesidir. Yazımı okur iseniz whatsapp uzerinden hekimimizden destek alirken nelere dikkat etmeliyiz belirtilmiştir. Zorunlu durumlarda kullanmakta fayda var. Görmek her zaman iyidir.

 2. Kctjnfu diyorki:

  Benim mubbet kusumu dışarı çıkardım onda ucmamaya başladı sicaktanmidir acaba lütfen yardım edin

  • Vet.Hek.Ender ER diyorki:

   Rüzgar aldıysa, yada sıcakta fazla kaldıysa olabilir. Bir Klimikten yardım almanızda fayda var, ona uygun ilaçları vereceklerdir.

   • Esen diyorki:

    Benim kedim dün akşam saat yedi civarında doğum yaptı. Sabaha kadar sürdü doğum, gece vakti bir kez büyük tuvalete çıktı küçük bir parça. Yemeğini yiyor su içiyor ama hala tuvalete çıkmadı. Ben mi sabırsızım yoksa çıkması gerek miydi? Endişeliyim. Doğum uzun aralıklarla oldu o sırada beslendi. Tavuk verdim. Pişmişti acaba kabız mı?

    • Vet.Hek.Ender ER diyorki:

     Selamlar acil durumlarda 05325006259 nolu telefonumuzdan whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz. Çok acil olduğunu hissettiğiniz durumlarda hekiminizi aramanızda fayda var, klinik destek gerektirebilir. Bizlerin burada bilinçlendirme adına faaliyet yaptığımızı unutmayın. Şu ana kadar kediniz dışkı yapmadıysa büyük tehlike altına girmiştir. Ama büyük ihtimalle dışkısını yaptığını düşünüyorum. Doğum sonrası abdominal basınçta değişim meydana geldiği için dışkıda gecikmeler olabilir. Biraz zeytin yağı ile destekleyebilirsiniz. Fakat kabızlık sözkonusu ise klinik destek almanız gerekebilir. Fazla verilecek zeytinyağı yada sürgüt dediğimiz ilaçlar önünü kesemeyeceğimiz isallere neden olabilir. Dikkatli hareket etmeli.. Sık sık kabız oluyorsa lif desteği amaçlı örnekte verdiğim gibi bir ürün kullanılabilir. Lifli Gıda Takviyesi http://www.hayvanlaricinhersey.com/Protexin-Pro-Fibre-Kedi-ve-Kopek-icin-Lif-Vitamini-500-Gr,PR-206.html

 3. Rıfat diyorki:

  Köpeğinin analı şişkin ve kanlı , sürekli kan damlıyor arada bir ishal çıkıyor uyku uyuyamıyor yavrum , lütfen yardimci olurmusunuz.

  • Vet.Hek.Ender ER diyorki:

   Bu tür durumlar acil klinik muayene gerektiren durumlardır. Beklemeden hekiminize danışınız. Yaşadığınız problem kılcal bir kanama olabilir. Sürekli ishal durumlarında şekillenebilir yada tümoral bir durum olarak da karşımıza çıkabilir.

 4. Esra er diyorki:

  Lütfen yardım edin dışı lablodor köpeğini dün kisirlastirdim bugün gece dikisleri cikti kanama yada akıntı yok veterinerimizi ulaşamıyoruz yaranın dudakları 1 cm kadar açık

 5. Aytaç diyorki:

  Merhaba sokakta buldugum erkek kediyi sahiplendim (tahmini 3 aylık) ve kuru mama yiyor ancak az az yiyor pek beğenmiyor sanırım ayrıca birkac gundur ishal olmustu simdi düzelmeye basladı fakat tuvalettini yaptıktan bir sure sonra makatından 1-2 damla kan geliyor. ic/dıs parazit tedavisi yapıldı? Sorunu nedir? Ne yapmalıyım? Vet’e götürecek durumumda yok yardımcı olabilir misiniz?

  • Vet.Hek.Ender ER diyorki:

   Merhabalar sahiplenmiş olduğunuz kediniz Panlökopeni virüsü taşıyor olabilir. Bu tarz kan gelme durumları bir çok hastalığın göstergesi olabilir acil olarak size en yakın veteriner kliniğine gitmeniz gerekmekte Aytaç bey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar