Pekingese Irk Analizi

2 Yorum

Pekingese ırk köpekler huysuz, yaramaz ve uzun tüylü bir köpektir. Genellikle kahverengi ve beyaz renkte tüy yapısına sahip olsada, Pekingese ırkı köpeklerin her rengi neredeyse mevcuttur. Basık yüz yapısı, iri gözleri ve vücudundan orantısız büyük kafa yapısı bu köpeğe olduğundan daha fazla sevimlilik katmıyor değil. Eğer ev ve apartman yaşamına uygun bir köpek arıyorsanuz Pekingese sizin için ideal bir köpek ırkıdır. Gelin lafı daha fazla uzatmadan analizimize başlayalım.


Pekingese nasıl bir köpektir?

Aşağıdaki Youtube videosu Pekingese ırkı köpekler hakkında detaylı bir bilgi sunmaktadır. Şuan sadece İngilizce ve alt yazı ile izleyebileceğiniz bu video, çok yakında Pet Günlüğü dostları için Türkçe çevirilip bu yazıya eklenecektir. Dünyanın en büyük pet sitelerinden biri olan DOGS 101 tarafından hazırlanan bu videoyu keyifle izleyebilirsiniz.

Ebatları ve Kilosu

Erkeklerde ortalama yükselik 30 cm, dişilerde ise 30 cm dir. Erkek köpeklerde kilo ortalama 3.6 – 4.5 Kg, dişilerde ise 3.6 – 4.5 Kg olmaktadır. Bu ebatlar ve kilolar ortalama değerlerdir.

Tarihçe

Pekingese köpek ırkı Çin asıllı bir köpektir ve efsanevi Çin Foo ırkınn günümüzdeki devamıdır. Foo ırkı köpekler Çinlilerde kötü ruhları kovan kutsal köpekler olarak inanılmaktaydı. Batı medeniyetleri ile Pekingese ırkı köpeklerin tanışması 1860 yılına tekamül etmektedir. 1900 yılların başlarında ise Amerika kıtasında ve İngilterede tanıtımları yapılmıştır. Asil ve safkan bir köpek ırkıdır.

Karakteristik Özellikleri

Pekingese görebileceğiniz en cesur köpek ırklarından birisidir. Tehlike söz konusu olduğunda kendi canını bile tehlikeye atacak kadar cesurdur. Sahiplerine karşı çok fazla sevgi dolu ve bağımlı bir köpek ırkıdır. Bu kadar sıcak kanlı olmasının yanında yabancılara karşı her zaman mesafeli ve dikkatlidir. Çok inatçı ve inançlarında kararlı bir köpektir, ona istemediği birşeyi kolay kolay yaptırmanız mümkün değildir. Ençok ta beslenme konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çok ileri derecede havlamaya yatkın köpekler olduğundan iyi bir bekçi köpeğidirler. Eğer evinizde yaşı küçük çocuklarınız varsa bu ırk size pek fazla tavsiye edilmez, narin yapısı nedeni ile sert sevgiye ve oynamaya pek gelemezler.

Bakımı

Tüy uzunluğu çok fazla ve uzun tüylü bir köpektir. Çift katmanlı, düz yapıda ve ipeksi bir tüy yapısına sahiptir. Eğer tüy döken köpeklerden hoşlanmıyorsanız bu köpek size göre değildir zira hergün fırçalanması gerekir. Çok fazla yıkanmayı sevmeyen bir köpektir ama haftada bir kaç kes kuru şampuan uygulamanızda fayda vardır.

Yaşam Alanı ve Egzersiz

Pekingese, apartman hayatı için uygun bir köpek ırkıdır. Minik yapısı sizi haraketli bir köpekmiş gibi algılamanıza olanak sağlasada bu köpekler çok fazla haraket etmeyi seven bir ırk değildir. Bahçesiz bir evdede rahatlıkla yaşayabilirler.

Eğer Pekingese köpekleriniz ile düzenli şekilde oyunlar oynarsanız, yürüme ve koşma egzersizine pek fazla gerek duymazlar.

Beslenme

Küçük köpek ırklarından olduğu için çok iri taneli kuru köpek mamaları tercih edilmemelidir. Yavruluk döneminde 2 kez 1 yaş ve üzerinde ise günde bir kez mama yeterli olacaktır. Narin yapıları yüzünden çok fazla ev yemeği vermeniz, hayvanın hem tüy yapısına hemde midesine ciddi zararlar verebilir. Özellikle bu ırklarda tüy yapısı bol olduğundan deri hastalıklarına yatkın olabilir bu yüzden bağışıklık sistemi çok önemlidir ve doğru mamalar ile beslemeniz gerekmektedir.

Aşağıdaki analiz sonuçlarının resmi bir karşılığı yoktur, Pet Günlüğü ekibi tarafından Pekingese cinsi köpeğe verilen puanlamadır. Lütfen yorumlarınızda sizde bizlerle Pekingese köpeği tecrübelerinizi, analizlerinizi ve eklemek istediklerinizi paylaşın.


Pekingese Analiz Sonuçları
5 Analiz Sonucu
8 Kullanıcı Oylaması (1 oy)
Artıları
Çok fazla egzersiz ihtiyacı yoktur
Sahibine sadık iyi bir bekçi köpeğidir
Eksileri
Çocuklarla pek iyi anlaşamaz
Çok fazla tüy döker
Analiz Özeti
Eğer ev ve apartman yaşamına uygun bir köpek arıyorsanuz Pekingese sizin için ideal bir köpek ırkıdır.
Koruma özelliği2
Eğitilebilirlik durumu8
Çocuklar ile anlaşabilme1
İtaat etme8
Başka petlerle geçinme6
İnsanlar ne dediler ... 1 Sizde analiz yapın
Benimde dişi pekingesem var.
Bebekten hiç bir farkı yok. Her zaman ilgi bekleyen bir köpek ve bir bebek annesiz kalınca nasıl ağlarsa ve peşinden ayrılmazsa pekingeselerde aynı şekilde kişiliğe sahipler.
27 Mayıs 2016, 14:29
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
0
Sizde analiz yapın

Kalista

Yazar

Kalista

Kalista, Pet Günlüğü için makaleler paylaşan 3 aylık bir Cane Corso yavrusu. Kalista'yı Facebook'ta ve Twitter'da takip etmeyi unutmayın.

Tavsiye yazı

Yapılan tüm yorumlar

  1. Web Hosting diyorki:

    Pekingese are generally good with other dogs and pets, but they should be socialized early and thoroughly to accept many people. They can be aloof with strangers, although they are devoted to their families. While quite smart, these are independent little dogs and training requires patience and creativity.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar