Husky Sibirya Kurdu Irk Analizi ve Özellikleri

1 Yorum

Bana yakışıklı bir köpek söylermisiniz dediğimde bir çoğunuzun aklına yine aynı ırk gelecektir. İşte yakışıklı köpek sibiya kurdu husky. Türkiye’nin en çok sevilen ve sayı olarak da nüfusları yüksek hatta ilk 3’te olan sibirya kurdu husky renkli gözleri ile birlikte yakışıklı olmaları ile birlikte anavatanlarının soğukuluğunu yansıtıyorlar. Soğuk ama yakın, tepkisiz ama samimi.. İşte öyle birşey bu köpekler…


Sibirya Kurdu’nun Özellikleri Nelerdir?

Erkek 20-30 kg arasında dişi ise 15-25 kg arasında büyüklüktedir.Canada ve ABD’nin kuzeyinde de popülerdir.Son yıllarda ilginç bir artış var sayılarında. Sebebini sahada yaptığımız araştırmalarda, Türkiye’nin iran, ırak, suriye gibi doğu ülkelerinden gelen insanlarının gösterdiği ilgi çok fazla. Sebep olarak da o bölgelerde bu ırkı fazla göremediklerinden olarak belirtiyorlar.

Kökeni ve Tarihçesi

Bu ırk Sibirya’da Çukçi halkı tarafından kızak çekmede, ren geyiği sürülerini gütmede ve bekçi köpeği olarak kullanılmıştır. 1905 yılında Alaskaya götürülmüş, zor bir bölge olan alaskada çıkan hastalık (difteri) ile ilgili ilaçların taşımacılığında kullanıldıktan sonra dikkatleri üzerine çekmiştir.Buradan tüm dünya’ya yayılmıştır.

Psikolojisi

Ailesine çok bağlı ve çocuklarla iyi anlaşırlar. Kızak çekmede kullanılmasa da grup işlerine yatkın ve sosyaldir. Buz mavisi gözlerii korkutucu bir etki yapsa da sevgi dolu bir hayvandır. Evde yanlız kalırsa kemirilmiş mobilyalarla karşılaşabilirsiniz. Oldukça oyuncu bir köpektir. Sürekli ilgi ister, psiklojik problemlere de yatkındırlar. Kuyruk kemirme gibi problemlere rastlıyoruz.

Bakım ve Eğitim

İpeksi tüylere sahiptir. Haftada 2-3 kez taranması gerekir. Topaklanma riski fazladır. Yaz aylarını şehir merkezinde geçirecekse sıcaktan bunalması söz konusu ise, güzelliğinden biraz gidecek ama kuaföre gidip tüylerinin kesilmesi gerekebilir. Tüy yapısı ile eksi 60 dereceye kadar soğuklara dayanabilirler.

Sibirya kurdu eğitim konusunda sıkıntılıdır. İnatçılıkları ortaya çıkar. Aslına zeki köpeklerdir. Çabuk öğrenirler; kendilerince gereksiz gördüğü komutlara uymazlar.Çok kez boşta gezen sibirya kurtlarına rastlamışsınızdır. Başıboş gezmeyi severler.

Yaşam Alanı ve Bekçilik Özelliği

Bekçilik özelliği çok iyi değildir.Yabancılarla iyi anlaşır ve tepkisizdir. Havlamaz Ulur. Hatta sabah ezanlarına en çok cevap veren köpeklerden biridir. Kesinlikle bahçeli evde beslenilmelidir. Apartman yaşamına uygun değildir. Günün çoğunu yatarak geçirse de gezmeye ve koşmaya başladığı zamana mekan dar gelir. Sürekli egzersiz isteyen bir spor köpeğidir.Kuş fare gibi küçük hayvanları avlamak isteyebilir.Sıcak havalarda sığınabileceği serin alanlar olmalıdır. Dışardaki klübesi dahi serinlemek için yetersiz gelebilir.Evin güneş almayan garaj bölümü kullanılabilir.Sprey su sistemi ile sık sık serinletilebilir. Sibirya kurdu başıboş gezmeyi sevdiği için sınırlı, çıkamayacağı bir bahçe alanı olmalıdır.Yoksa çapını arttırıp gezecektir.

Genetik Hastalıkları

Sibirya Kurdu Husky’ler orta-büyük ırk köpekler arasına girdiği için kalça displazisi (Kalça Çıkığı) yönünden mutlaka değerlenidirlmelidir. Göz hastalıklarına yatkındır.Çinko eksikliği ile ilgili hastalıklar karşımıza çıkabilir.

Bir önceki analizimizde Pekingese ırkı köpekleri inceledik. Aşağıdaki analiz sonuçlarının resmi bir karşılığı yoktur, Pet Günlüğü ekibi tarafından Sibirya Kurdu Husky cinsi köpeğe verilen puanlamadır. Lütfen yorumlarınızda sizde bizlerle Sibirya Kurdu Husky köpeği tecrübelerinizi, analizlerinizi ve eklemek istediklerinizi paylaşın.


Sibirya Kurdu Husky Analiz Sonuçları
6 Analiz Sonucu
8 Kullanıcı Oylaması (3 oy)
Artıları
Yakışıklı ve güzel
En çok tutulan ırklar arasında
Kızak ve spor köpeği
Havlamazlar
Çocuklar ile arası iyidir
Soğuk havaya dayanıklı
Eksileri
Bekçilik özellikleri iyi değil
Eğitim konusunda zayıf
Bazen uzun uzun ulurlar
Kuş ve fare gibi küçük hayvanları avlamak isteyebilir
Evde bakmak için uygun değil
Sıcak havaları pek sevmezler
Analiz Özeti
Erkeklerin kız tavlamak için için aracı tuttuğu, renkli gözlü yakışıklı, bekçilik özelliği olmayan, havlamayan ama uluyan soğuk bakışlı sıcakkanlı köpekler
Koruma özelliği7
Eğitilebilirlik durumu5
Çocuklar ile anlaşabilme8
İtaat etme3
Başka petlerle geçinme6
İnsanlar ne dediler ... 3 Sizde analiz yapın
Sibirya kurdu
Daha iki ayını doldurmadan çiş eğitimi çok iyi sonuçları verdi. Bir kere pedinden başka bir yere yapmadi. Koruma özelliği aranızda ki bağlara bağlı bence ki bu tamamıyla 5 yıldızı hakediyor. 7/24 yanında olduğum için bence hakkını veriyor. Eğitimleri konusunda hiç sıkıntı yaşamadım ki almadan önce internette okuduğum zor eğitim verilir, inatçıdır makaleleri beni korkutuştu fakat yazılanlar aksini gösterdi. Ne kadar çok ilgilenir emek harcarsanız karşılığını alırsınız bence. Ki sosyal hayatımdan bile ödün verdim 7/24 günlerimi onunla geçirdim.
27 Ocak 2018, 16:29
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
0
İyi bir Kööpeke
dsac
5 Eylül 2015, 17:04
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
1
Karizmatik
Fazla havlamaması ve insanları kendisine çekmesi güzel
4 Ağustos 2015, 06:12
Koruma özelliği
Eğitilebilirlik durumu
Çocuklar ile anlaşabilme
İtaat etme
Başka petlerle geçinme
0
0
Sizde analiz yapın

Kalista

Yazar

Kalista

Kalista, Pet Günlüğü için makaleler paylaşan 3 aylık bir Cane Corso yavrusu. Kalista'yı Facebook'ta ve Twitter'da takip etmeyi unutmayın.

Tavsiye yazı

Yapılan tüm yorumlar

  1. […] Husky Sibirya Kurdu Irk AnaliziPekingese Irk AnaliziGolden Retriever Irk Analizi […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar