Hayvanları Koruma Kanunu İyi Biliniyor mu?

10 Yorum

Ağzı var dili yok bize emanet olan sokak canlarımız için hukuki olarak neler yapaliriz? Hayvanları Koruma Kanunu neleri kapsar? Bizler gibi sokaklarda kedi, köpek, kuş bir çok cana yetişmeye çalışan insanlarımız var. Vicdanının sesini duyarak can dostlarına el uzatanlara destek olanlar kadar köstek olanlarda çıkıyor. Kapı önüne ya da bahçenize koyduğunuz bir kap sudan biraz yemek artığı ya da mamadan rahatsız olanlar var.

BAhar Saner Hayvanları Koruma

Bir Başınasınızdır

Bahaneleri de hep aynıdır. Ya korkuyorlardır, ya çocukları korkuyordur. Ya etrafı pisletiyorsun derler. Esnaf müşterim kaçıyor der. Komşu çek şunları der. Der de derler, bitmek bilmez. Bir nevi mahalle baskısı oluşur üzerinizde sıkışıp kalırsınız..

Birşeyler söylersiniz yazık, günah açlar kimsesizler dersiniz. Duymazlar, duyamazlar çünkü kalpleri mühürlüdür. Bilmeyiz ki insani sorumluluğumuz olan bu görevimiz kanunlarla da hem ülkemizde hem de uluslararası sözleşmelerle desteklenmektedir. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşmanız durumunda lütfen geri adım atmayın. Yapabilecekleriniz sırasıyla şunlardır.

HAYVAN HAKLARI

Komşunuz Sizi Sahipsiz Hayvanları Beslediğiniz İçin Tehdit ederse

•Emniyet – Jandarma karakoluna şahsınıza tehditten şikayette bulunun.
•Şehrinizde ki Orman Su İşleri Müdürlüğüne başvurup, komşunuza kanuni yükümlülükleri anlatıp , idari para cezası kesilmesini talep edin.
•Emniyet, Jandarma ve Orman Su İşleri Müdürlüğü’nden o çevrede topluma ilgili yasalara göre “Hayvanları Koruma ve Yasal Haklarınız” ile ilgili bilgilendirmede bulunmalarını talep edin.

Ayrıca Kapınıza, Sitenize, Apartmanınıza Hayvanlara gönüllü olarak bakmak ile ilgili uluslararası yasaları asmanızı çevrenizi bilgilendirmenizi tavsiye ederim. Apartmanlarda hayvan beslenemeyeceğine dair alınan kararlar Avrupa Sözleşmesine göre geçersizdir. Buna dair ve 5199 sayılı yasadan örnekler ;

hayvanları koruma kanunu

Apartman-Site Yönetim Planında KEDİ KÖPEK BARINDIRILAMAZ hükmü Geçersizdir

Açıklama: Değerli arkadaşlar bu güne kadar bu “KEDİ-KÖPEK BARINDIRILAMAZ” HÜKMÜ ile ilgili süren yada kaybedilmiş tahliye davaları sonrası ulusal-uluslararası üst mahkemelere böyle bir itiraz başvurusu örneği yok. Bu hukuksal bir yorumdur. İtiraz açısından değerlendirilebilir. Konu ile ilgili davası olan arkadaşların avukatlarına aşağıdaki yorum ve maddeleri iletmesi belki de emsal bir karar oluşturabilir.”

Ev Hayvanlarının Korunmasına dair Avrupa Sözleşmesinde T.C. Hükümeti’in Onayı da vardır !

1. EV HAYVANLARININ KORUNMASINA DAİR AVRUPA SÖZLEŞMESİNİN

Kanun No : 4934 Kabul Tarihi : 15.07.2003
MADDE 1.- Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına 18 Kasım 1999 tarihinde
Strazburg’da imzalanan ‘’ Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa
Sözleşmesi’’nin onaylanması uygun bulunmuştur.
MADDE 2.- Bu Kanun yayım tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3.- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

2. EV HAYVANLARININ KORUNMASINA DAİR AVRUPA SÖZLEŞMESİ :

Madde 3 Hayvanların Refahı İçin Temel Kurallar
1- Hiç kimse bir ev hayvanının, gereksiz acı, sıkıntı veya ızdırap çekmesine
sebep olamaz.
2- Hiç kimse bir ev hayvanını terk edemez

3. T.C. ANAYASASI Madde 90/Son paragraf :

Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası andlaşmalar kanun hükmündedir.
Bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz.
(Ek: 7.5.2004-5170/7 md.) Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere
ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi
nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır.

4. 5199 SAYILI HAYVANLARI KORUMA KANUNU Madde 5/Son paragraf :

‘’… Ev ve süs hayvanları ile kontrollü hayvanlardan, doğal yaşama ortamlarına tekrar uyum sağlayamayacak durumda olanlar terk edilemez; beslenemeyeceği ve iklimine uyum sağlayamayacağı ortama bırakılamaz. Ancak, yeniden sahiplendirme yapılabilir ya da hayvan bakımevlerine teslim edilebilir.’’

Hayvan Sahiplenmek Hepimizin Yasal hakkıdır

Çünkü 5199 Sayılı Kanun’un 5. maddesi ve Uygulama Yönetmeliği 7. Madde a,b,c,ç fıkraları hayvan sahiplenmeyi teşvik etmekte ve Belediyeleri de bu konuda görevlendirmektedir. Bir yanda hayvan sahiplendirmeyi teşvik edici Yasa, sahipli hayvanların terkedilmesini engelleyen Yasa diğer yanda tahliye kararları… Bu olmaz,bu çelişkidir, bu Yasa’ya aykırılıktır. Barındırdığımız, sahiplendiğimiz hayvanımızın çevreye, komşulara herhangi bir rahatsızlık vermiyorsa, sadece, Apartman Yönetim Planında, ”hayvan barındırılamaz” hükmü nedeniyle tahliyeler verilemez. Böyle bir tahliye hükmü, Avrupa Sözleşmesi’ne de AYKIRIDIR.

5-Ayrıca sitelerde, apartman önlerinde sokak hayvanlarının beslenmesini engellemek de 5199 sayılı kanuna göre suçtur. Engelleyenler hakkında idari cezalar verileceği hükme bağlanmıştır. 5199 Sayılı Kanun’a da aykırıdır.

hayvan Hakları

Hayvanları Koruma Kanunu iyi incelenmeli ve cezalar ağırlaştırılmalı. En son olarak ilinizde bulunan Hayvan Hakları Dernekleri ve Şehriniz Barosunda bulunan Hayvan Hakları komisyonundan da destek alma hakkınız vardır. Yalnız değiliz , yalnız değilsiniz. Can dostlarımız için mücadeleye devam … Mühürlü kalpleri de sevgimizle açmak dileği ile…

BAHAR SANER

Bu güzel bilgilendirici yazımızdan sonra Bahar hanımın diğer yazılarını incelemenizi tavsiye ederim. Hayvan Hakları İçin En Önemli Gereksinim Vicdandır adlı yazıyı Okumak için burayı tıklayınız.

Bahar Saner

Yazar

Bahar Saner

Bahar Saner Adapazarı Doğumlu. İlk, ortaokul ve liseyi yine Adapazarı'nda bitirdikten sonra Bursa'da İktisadi ve idari bilimler Fakültesini bitirdi. Çocukluğundan beri hayvanlarla iç içe yaşayan Bahar hanım, asıl farkındalığı üniversite yıllarında ailenin ferdi kabul ettikleri dodi ile kazandığını belitiyor. Dodinin vefatinin ardından sokak hayvanları için aktif olarak hayvansever derneklerle ve ferdi olarak çalışmaktadır. Şu an sokaktan kurtardığı bir çok can dostu ile yaşamaktadır. 2013 yılından bu yana hayvan özgürlüğü, veganizm ve ekoloji alanlarında aktivist olarak her an her yerde karşımıza çıkabilmektedir.

Tavsiye yazı

Yapılan tüm yorumlar

 1. ÜMRAN ÖMÜR KORHAN diyorki:

  MEDYA İLE İŞBİRASALIM BELEDİYELER İLE İŞBİRLİĞİ YAPALIM HAZIRIM ÇAŞLIŞMAYA KANUNU HER YERE LİĞİ YAPALIM

 2. […] İlginç Bilgiler2 hafta önce […]

 3. Gülümser Erdem diyorki:

  Merhaba ben gülümser erdem ben kırda oturuyorum benım köpeğim ev sahibi istemiyor ne yapa bilirim lütfen benimle irtibata geçer mısınız tel 0536 592 64 99

  • Vet.Hek.Ender ER diyorki:

   Ev sahibinin istememe nedeni yüksek ses havlama gibi şikayetler ise zabıta bu yönü ile ceza yazabilir. Ama sadece istemediği için istemiyorsa kanuni bir yaptırım yoktur. Çözüm bulamazsanız bize tekrar ulaşın sizin için kanun maddelerini araştıralım

 4. bb79 diyorki:

  ben evsahibiyim üç köpek üç kedi olunca fazla ilgilenemedim ve ev koktu Allahtan zabıta ceza yazmadı. şimdi boy badana ve parkelere bakım yaptırıp bir köpeğe indircem adedi, çocukluk5an beri bende olan köpeği yani bir senelik köpeğimi tutcam evde dava açılsa kazanır mıyım

  • Vet.Hek.Ender ER diyorki:

   Bu konu çok geniş bir konu, evet yad ahayır diye cevap verilemez. Bir avukat aracılığı ile konuşmakta fayda var. Genel olarak söylemek gerekirse Bir sitede oturmuyorsanız, yada oturduğunuz apartman yönetmeliğinde bu tür bir kural yok ise köpeğiniz de aşırı bir havlama yok ise her hangi bir cezai işlem olmaz.

 5. gokhan diyorki:

  merhaba , hasta sokak hayvani ile ilgili ozel veteinerlerin sorumluklari nelerdir
  ben bir yavru sokak kedisi buldum olmek uzereydi bir veteinere goturdum bana kurtulamıycagını soyledı serum verecegını dedı sonra serum uzun surecegı ıcın beklememe gerek olmadıgını durumu bıldırecegını soyledı

  akbinde bana 700 tl bir fatura cıkarttı , olecek olan hayvana ic / dis parazitine kadar herseyı yapmıs kendısıne ben bunu karsılamıycagımı soyleyınce 400 tl ye indirdi

  bana kanunen sokak havyanlarına ozel veteınerlerın sorumlulukları hakkında bır kanun yazı varmıdır

  bu konuda yardımcı olmanızı istyorum , bunu dedıgımdede vergı oduyorum kira oduyorum vs bahaneler

  • Vet.Hek.Ender ER diyorki:

   Sokak hayvanları ile alakalı durumlar çok hassastır. Öncelikle özel kliniklerin sokak hayvanlarının tedavisi konusunda bir zorunluluğunun olmadığının bilinmesi gerekmekte, yinede özel klinikler konu sokak hayvanları olduğunda inisiyatif göstererek yapılan işlemlerde minimum ücretlendirme yapabiliyorlar.
   Sokak hayvanlarının tedavisini ücretsiz olarak yapma zorunluluğu bulunduğunuz bölgedeki belediyeye ait veteriner kliniklerinindir.
   Yavru bir kedinin tedavisinde iç/dış parazit aşılarını yapılması doğru bir işlemdir. Yavru kediye yapılmış işlemleri detaylı olarak bilemediğimizden tarafınıza çıkartılan ücretlendirme hakkında yorum yapmak doğru olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar