Entropium Nedir? Ektropium Nedir?

4 Yorum

Gözler Çapaklı Akıntı Mı Var?

Kedi ve köpeğimizin göz yaşı akıntıları ve sürekli göz kırpmaları size acaba gözüne bir şey mi kaçtı diye bir soru sordurabilir. Bir enfeksiyon mu kaptı? Gözünü bir yere mi çarptı? Kavga mı etti? Tırmık mı yedi? Benim yavruma kim zarar verdi? Peki suçlu başkası değil de kendi olababilir mi? Evcil hayvanınızın gözüne kirpikleri kaçıyor olabilir mi? Entropium Nedir? Ektropium Nedir? görelim.

kedi entropium göz

Göz Kapağı İçe Dönerse

Kedi ve köpeklerde görülen entropium denilen hastalık göz kapağının içe dönmesine sebep oluyor. Göz kapağını içeri döndüren sebeplerden biri göz kapağının iç kısmında meydana gelen oluşumlardır. Bu oluşumlar konjuktivitis folikularis olarak adlandırılır. Genelde alt göz kapağının içinde oluşan folikuller sürekli olarak göz kırpmalarına ve gözün kasılmasına sonucunda da göz kapağının içe doğru dönmesine sebep olur. içe dönen göz kapağı ile beraber kirpikler korneaya zarar verir. ilerleyen durumlarda enfeksiyon ve katarakt oluşumu şekillenir.

Buldog göz

Hangi Irklar Hassas?

Bazi köpeklerde de bu durum doğmasal yani genetiktir. Setter, chow chow, shar pie, terrier, saint bernard, rotweiller ve cocker gibi köpek ırklarında ve himalayan, iran gibi kedi ırklarında çok sık olarak gözlenmektedir. Sık olarak da gözlenen basit bir sebep de vardır. Terrier gibi uzun tüylü ve bakım isteyen köpekler yada kedilerde göz çevresinde tüylerin temizlenmemesi sebebi ile göze batan, sürtünen tüyer yine aynı döngüye sebep olmaktadır. Tüy batar, göz kırpar, tekrarlanır, irritasyon meydana gelir göz kapağı sürekli kapanma ve sıkılmaktan içe döner, kornea zarar görür ülser oluşur.

entropiyum operasyon göz kapağı

Cerrahi Yöntem Başarılı

Özellikle doğmasal vakalar da olmak üzere entropium tedavisi geciktirilmeden en kısa zamanda cerrahi yöntem ile yapılmalıdır. Malesef ilaç tedavileri çok başarılı olmamaktadır. Entropium operasyonu sonrasi gözün korunması da çok önemlidir. %50 operasyon ve %50 operasyon sonrası gözün korunması başarıda rol oynamaktadır. Elizabet yakalığı olarak adlandırılan kedi ve köpeklerin sevmediği huni şeklinde koruyucu mutlaka kullanılmalıdır. Özellikle operasyonun ilk günlerinde kedi veya köpeğimiz rahatsız olup gözünü kaşımaya çalısacaktır. Operasyon sonrası 1 yada 2 aylık bir iyileşme dönemi bizi beklemektedir.

elizabet yakalık köpek

Dog wearing a cone.

Göz Kapağı Ya Dışa Dönerse

Bu olayın tam tersi ektropiyum denilen göz kapağının dışa dönmesidir. Cocker, saind bernard, mastif, boxer ve buldog gibi özellikle suratı karışık buruşuk ırklarda sık görülmektedir. Bu hastalıkla beraber gözyaşı görevini yapamaz, göz kapakları korneayı koruyamaz ve hasarlar meydana gelir. Göz kapaklarının iritasyonu ve enfeksiyonu şekillenir. Mutlaka operatif olarak kısa zamanda müdale edilmesi gerekir. Entropium Nedir? Ektropium Nedir? sorularına umarım cevap olmuşuzdur. Geçmiş olsun.

ektropium göz kapağı dışa dönük köpek

Veteriner Hekim Ender ER’in diğer yazılarını okumak için buraya tıklayınız.

Vet.Hek.Ender Er

Yazar

Vet.Hek.Ender Er

Pet Günlüğü yöneticisi, Tecrübesine güvenebileceğiniz kedi-köpek Klinisyeni, Sosyal, aktif, pozitif, çözüm üretici, girişimci, yenilikçi, teknolojik. Vet.Hek. Ender ER'i Facebook'ta takip etmeyi unutmayın - Facebook

Tavsiye yazı

Yapılan tüm yorumlar

 1. tuvana tunçer diyorki:

  Benimüç renkli kedimde doğuştan bu sıkıntı vardı. Ameliyat oldu fakat tekrarladı. Şu an 10 yaşında. Maalesef artık o gözügörmüyor.
  Diğer bir kedim de de yeni başladı. Burada (Yalova) o ameliyatın yapılabileceği bşr klinik/vet. yok. Temizleyerek ve arada tobrased damlatarak idareetmeye çalışıyorum.
  Başka bir öneriniz olur mu?
  Teşekkürler…

  • Vet.Hek.Ender ER diyorki:

   Selamlar, göz hastlıkları malesef çok fazla önemsenmiyor. Dikkatiniz için teşekkürler.
   Aynı beşeri hekimlikte olduğu gibi diş doktoru, göz doktoru, ortopedi ve cerrahi Veteriner Tıbbında da ayrılmaktadır. Muayene eden doktorunuzun konusunda kendini yetiştirmiş bir doktor olmasına dikkat edin. İyi bir hekim zaten işin uzmanına sizi yönlendirecektir.

   Bizler göz muayenesi yapmaktayız fakat imkanlarımız sadece göz hastalıkları üzerine çalışmamıza izin vermiyor. Türkiye’de sayılı olarak göz hastalıkları üzerine çalışan doktorlarımız var. Çalıştığınızın yönlendirmesini rica ediniz.

 2. […] Sağlık Bilgileri3 hafta önce […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar