Çikolata Köpek için Zehirli Mi?

3 Yorum

Halk arasında yayılmış bir görüş vardır. Çikolata köpek için zehirlidir. Bu görüş o kadar yayılmış ve korkunç hale gelmiştir ki nerdeyse köpek çikolata koklarsa zehirlenir, hatta bitter çikolata ise o köpek iflah olmaz. Bu görüşün doğruluğu nedir?

Çikolata ve köpek

Köpeğim Ne kadar Çikolata Yerse Zehirlenir?

Evet, çikolata yiyen köpek bir takım riskler almıştır. Fakat korku verecek düzeyde heyecanlanmaya gerek yok. 5 kg ağırlığındaki bir köpeğiniz çikolatadan zehirlenmesi için bir el büyüklüğündeki çikolata parçasndan en az 10 adet yemesi gerekir. Bitter çikolata daha yoğun kakao içerdiği için yoğunluk oranına göre, daha az miktarlar köpeğimize zarar verebilir.

Bu anlattığımız da artık köpeklerinize çikolata yedirebilirsiniz anlamı taşımıyor. Çikolata içerdiği şeker ile de köpeklere zarar veriyor. Köpeğiniz şeker hastası ise bu kadar fazla çikolata alaması tabiki doğru değil. Şeker hastası değil ise bu yolda ilerlemeye başlamıştır.

Çikolata Köpeklere nasıl zarar veriyor?

Çikolata içerisinde bulunan teobramin isimli madde köpek vücudunda zor sindirildiği için birikim yaparak zehirlenmesine sebebiyet veriyor. Bağımlılık da yapabileceği için çikolata vermeye başladığınızda köpeğinizi sürekli çikolatanın başında görebilir, bahsedilen zehirlenme limitlerini kısa sürede doldurabilirisniz. Kusma, titreme ve kasılmalar ile karşılaşıyorsanız zehirlenme sınırına muhtemelen gelmiş ve bir an önce hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Küçük dostlarımız ile sürekli içli dışlıyız. Hiç yanımızdan ayırmıyoruz. Yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmiyor. Bu nedenle tatlılar dondurmalar ve çikolatalar da ayrı gitmiyor. Ne yapalım? Dayanamıyoruz o acılı bakışlara. Onlar da bizim dayanamadığımızı çok iyi biliyorlar ve bunu kullanıyorlar. Bizler onların sağlığına zarar gelebileceği durumlarda dur demeyi bilmeliyiz. Bilmiyorsak da sağlıklarına kendi elimizle zarar verdiğimizi bilmeliyiz.

Çikolata Köpeğimi Kör mü Yapar?

Bir çok defa bahsettiğimiz beslenme dengesi burda tekrar ortaya çıkıyor. Köpeklerimizin yediği tüm gıdalarda belli oranda şeker mevcut. Şeker yaşam için gerekli bir madde. Enerjinin yapıtaşı diyebiiriz. Her gıdada olduğu gibi öğünler sırasında dengeyi sağlamak şart. Protein, yağ, enerji ve vitamin mineral dengesi mutlaka kurulmalı. Bu denge kurulmadığında bir çok beslenme hastalığı ile karşılaşabilriz. Bu hastalıklardan biri de şeker hastalığı. Bu hastalık sırasında yaşanan ani kan şekeri yükselmesi ve düşüşü göz retinasındaki damarların etkilenmesine, bu sinir tabakasının zarar görmesine ve şekere bağlı göz hastalıklarının çıkmasına neden olabiliyor. Çikolata köpek için kör edebilirliği ile ilgili söylenti de buradan geliyor. Eğer hatanızda ısrarcıysanız çikolata köpeğinizin gözünü kör edebilir.

Çikolata yiyen köpeklerde diş bakımı yapılıp yapılmayacağı ile ilgli bilgi edinmek istiyorsanız burayı tıklayın. Çok çikolata şeker yiyen çocuların dişleri çürür.

Vet.Hek.Ender Er

Yazar

Vet.Hek.Ender Er

Pet Günlüğü yöneticisi, Tecrübesine güvenebileceğiniz kedi-köpek Klinisyeni, Sosyal, aktif, pozitif, çözüm üretici, girişimci, yenilikçi, teknolojik. Vet.Hek. Ender ER'i Facebook'ta takip etmeyi unutmayın - Facebook

Tavsiye yazı

Yapılan tüm yorumlar

  1. […] İlginç Bilgiler2 gün önce […]

  2. […] mümkğn değil. Çikolatanın köpeklerde oluşturabilecek zararlarını öğrenmek istiyorsanız Çikolata Köpek İçin Zehirli midir? adlı yazımızı ve ev yapımı kuru mama adlı yazımızı okumanızı tavsiye […]

  3. […] Kedi ve özellikle köpeğinizin çok sevdiğini düşündüğünüz çikolata içerdiği kakao ile zehirlenme yapabiliyor. Mutlaka çikolata zehirlenmesi ile ilgli yazızmızı okuyun. Okumak için buraya tıklayabilirsiniz. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar